امروز در تاریخ
تصرف شهر «انشان» و طلوع دودمان هخامنشیان

طبق نوشته‌های هرودوت، هخامنش از بزرگان پارس در نخستین ماه پاییز سال ۶۷۵ پیش از میلاد شهر «انشان» واقع در ۴۶ کیلومتری شمال شیراز امروز را تصرف کرد که طلوع دودمان هخامنشیان است. شهر «انشان» یکی از دو پایتخت ایلام بود. پایتخت دیگر ایلام؛ شهر شوش بود.

با این فتح، نطفه امپراتوری ایران گذاشته شد که هفت دهه بعد، کوروش دوم (کوروش بزرگ) با تصرف بابِل آن را تکمیل و در اکتبر سال ۵۳۹ پیش از میلاد در همین شهر ایجاد جامعه مشترک‌المنافع ایران و حقوق انسان را اعلام کرد.

ابن‌بطوطه، سعدی را به جهان معرفی کرد

«ابن بطوطه» جغرافی‌دان و سفرنامه‌نویس مغربی (مراکشی) در اکتبر سال ۱۳۴۷ میلادی در شهر شیراز در باره سعدی مطالعه می‌کرد و در پی آن، سعدی را نه تنها یک شاعر و نویسنده (استاد سخن)، بلکه یک فیلسوف بزرگ و یک آموزگار و اندرزگوی بی‌همتا به جهان معرفی کرد .

حملات احمدخان به هند

۱۷اکتبر سال ۱۷۵۹، احمدخان دُرانی سومین حمله نظامی خود را به هند آغاز کرد. وی در طول هفت سال سه بار به آن سرزمین حمله نظامی کرده بود. احمدخان در ارتش ایران یک ژنرال بود که پس از کودتای نظامی دهم ژوئن ۱۷۴۷برضد نادرشاه افشار و قتل او، به زادگاهش افغانستان بازگشت و با استفاده از آشفتگی اوضاع ایران، خود را امیر افغان‌ها خواند. وی در سه حمله خود به هند، شمال غربی این سرزمین را تصرف کرد.

هیجان مردم تهران از رفتار صمیمانه شارل دوگل

۲۵مهرماه ۱۳۴۲، در دومین روز دیدار شارل دوگل رهبر وقت فرانسویان از ایران، مردم تهران از این که می‌دیدند مردی به این عظمت در اثنای عبور از خیابان‌ها از خودرو پیاده می‌شود، صف اسکورت را می‌شکند و بدون ملاحظه تدابیر امنیتی به میان مردم می‌رود و آنان را در آغوش می‌گیرد متعجب و شگفت‌زده شده بودند و برای دیدن وی آن‌چنان هیجان‌زده بودند که بر سقف خودروهای پارک شده در کنار خیابان می‌ایستادند .

www.iranianshistoryonthisday.com

code

نسخه مناسب چاپ