جان باختن ۴ زندانی درآتش‌سوزی اوین
 

سرویس خبر: درگیری زندانیان و آتش سوزی در زندان اوین، منجر به مرگ ۴ زندانی و ۶۱ نفر دیگر شد.
این حادثه شامگاه پریشب اتفاق افتاد و درپی آن، ماموران آتش نشانی با حضور در محل توانستند شعله های آتش را مهار کنند و افزایش خسارت به این زندان و همچنین افزایش شمار جانباختگان جلوگیری کنند.
از زمان وقوع حادثه تا دیروز، روایت هایی از چگونگی وقوع حادثه نقل شد که ظهر دیروز قوه قضائیه در گزارشی ،با اشاره به مرگ ۴ زندانی، جزئیاتی از این حادثه را اعلام کرد.
در بخشی از گزارش مرکز رسانه قوه قضائیه آمده است:در پی درگیری شنبه شب بین برخی از زندانیان بند ویژه سرقت و محکومیت های مالی زندان اوین و آتش سوزی پیش آمده در کارگاه خیاطی این زندان که منجر به ورود سریع و به موقع نیروهای انتظامی و امدادی شد، شمار قابل توجهی از زندانیان نجات پیدا کردند و از صحنه آتش سوزی به نقطه امن منتقل شدند و متاسفانه ۴زندانی هم فوت شد و تعدادی مجروح شدند.
بر اساس این گزارش طبق آخرین اطلاعات به دست آمده، ۴نفر از زندانیان بر اثر استنشاق دود ناشی از آتش سوزی ها درگذشتند و ۶۱زندانی نیز مجروح شده اند.هر ۴زندانی فوت شده جزو محکومان ناشی از سرقت بودند که در زندان اوین دوران محکومیت خود را طی می کردند.اکثر زندانی‌های مجروح شده به صورت سرپایی مداوا شدند و فقط ۱۰نفر از آنان در مراکز درمانی بستری هستند که حال ۴نفر وخیم گزارش شده است.
در ادامه گزارش قوه قضائیه تاکید شده است: پس از ورود به موقع دادستان تهران ، رئیس سازمان زندان‌ها در محل زندان اوین با همکاری مسئولان زندان، نیروهای انتظامی، آتش نشانی و اورژانس بیش از ۷۰زندانی که در معرض خطر آسیب دیدگی بودند نجات پیدا کردند.همچنین در جریان این درگیری و آتش سوزی در زندان اوین،شماری از زندانیان جرائم خشن و خطرناک، قصد فرار از زندان را داشتند که با توجه به تمهیدات حفاظتی اتخاذ شده موفق به فرار نشدند.در پایان این گزارش آمده است: شرایط زندان اوین از نیمه شب پریشب عادی است و امکان تماس زندانیان با خانواده از همان زمان و ساعتی پس از اطفای حریق فراهم شد تا نگرانی های احتمالی رفع شود.هویت زندانیان فوت شده هم به اطلاع خانواده آن‌ها رسیده است و اسامی درگذشتگان پس از دستور مقام قضایی منتشر خواهد شد .
اظهارات استاندار
محسن منصوری استاندار تهران با بیان این که برخی بندها در زندان شلوغ شده بود، افزود: بند ۷و ۸شلوغ شده بود ولی مساله اصلی در بندی بود که بخشی از اراذل و اوباش در آن بند حضور داشتند.
به گزارش مهر، استاندار تهران تاکید کرد: با حضور سریع مجموعه نیروی انتظامی و یگان امداد آرامش برقرار شد .مساله اصلی ایجاد حریق و آتش سوزی بود که توسط برخی از زندانیان اتفاق افتاد که با حضور عوامل آتش نشانی کنترل و مهار شد.دادستان تهران هم پریشب گفت: درگیری زندانیان هیچ ارتباطی با اغتشاشات اخیر ندارد و و اساساً بند مرتبط با زندانیان امنیتی از بندهای سارقان و محکومان مالی که آتش و درگیری آنجا رخ داده جداست و با آن فاصله دارد.
گزارش آتش نشانی
جلال ملکی سخنگوی سازمان آتش‌نشانی هم درباره حادثه آتش سوزی در اوین گفت: ساعت ۲۱ و ۲۹ دقیقه وقوع آتش‌سوزی در زندان اوین به سامانه ۱۲۵سازمان آتش‌نشانی شهرداری تهران اطلاع داده شد که ظرف یک دقیقه عوامل ایستگاه آتش‌نشانی مستقر در زندان اوین در محل وقوع حریق حضور پیدا کردند.
سخنگوی سازمان آتش‌نشانی با بیان این که این ایستگاه آتش‌نشانی از ۱۰سال قبل در داخل زندان اوین مستقر است،تاکید کرد: در ادامه امدادگران ۵ایستگاه دیگر خود را طی مدت ۴ دقیقه به محل حادثه رساندند و عملیات اطفا آغاز شد.وی تاکید کرد: در محل حادثه مشاهده شد که یک کارگاه خیاطی دچار حریق شده است که ابتدا کاملاً شعله‌ور بود. نیروها از طریق نردبان هیدرولیکی و نفوذ به داخل حریق عملیات اطفا را آغاز کردند.
ملکی با بیان این که خوشبختانه هنگام وقوع حادثه کسی در محل حضور نداشت ، اظهار داشت: در بخشی که نیروهای آتش‌نشانی عملیات اطفا را انجام دادند، فوتی گزارش نشد.وی در پایان از بررسی علت حادثه توسط سازمان آتش‌نشانی شهرداری تهران خبر داد.
بازدید دبیر ستاد حقوق بشر از زندان اوین
دبیر ستاد حقوق بشر و معاون امور بین‌الملل قوه قضائیه دیروز از بخش‌های مختلف زندان اوین دیدن کرد و ضمن گفتگو با رئیس سازمان زندان‌ها و اقدامات تأمینی و تربیتی کشور، در جریان شرایط زندانیان قرار گرفت.
کاظم غریب‌آبادی گفت: درگیری و آتش سوزی صرفاً از سوی زندانیان بند مخصوص سرقت و جرائم خشن و در کارگاه خیاطی همین بند روی داده و به بندهای دیگر سرایت نکرده است. وی افزود: آرامش در زندان اوین برقرار است و بلافاصله امکان تماس تلفنی تمامی زندانیان، شامل زندانیان بند سرقت، با خانواده هایشان فراهم شد و مصدومان این درگیری هم رسیدگی های لازم پزشکی دریافت کردند.
به گفته دبیر ستاد حقوق بشر سلامتی، ایمنی و امنیت زندانیان در درجه بالای اهمیت برای سازمان
زندان‌ها قرار دارد.

نسخه مناسب چاپ