کوتاه از سراسر جهان
 

وزیر خارجه پاکستان سفیر آمریکا را احضار کرد
ایرنا: وزیر امور خارجه پاکستان سفیر آمریکا را در اعتراض به سخنان جو بایدن رییس جمهوری این کشور درباره ایمنی برنامه هسته‌ای پاکستان احضار کرد. بلاول بوتو زرداری با بیان اینکه از اظهارات رییس جمهوری آمریکا شگفت زده شده، افزود: تا جایی که به موضوع امنیت هسته‌ای پاکستان مربوط می‌شود، ما به همه استانداردهای بین‌المللی در تطابق با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی عمل کرده‌ایم. جوبایدن در سخنرانی خود در کمیته کارزار انتخاباتی دموکرات های کنگره گفته بود پاکستان ممکن است یکی از خطرناک‌ترین کشورهای جهان باشد، زیرا این کشور سلاح‌های هسته‌ای بدون هیچ انسجام دارد.
افشای مکان فوق سری رئیس جمهوری آمریکا در صورت حمله اتمی
فارس: رسانه‌های آمریکایی از پناهگاه ویژه عملیات اتمی برای نجات جان رئیس جمهوری آمریکا و دیگر مقامات ارشد این کشور پرده برداشتند و اعلام کردند یک مکان فوق سری در آمریکا وجود دارد که در صورت حمله اتمی، مقام‌های این کشور می‌توانند در آنجا مخفی شوند. نشریه «نیوزویک» نوشت، در صورت یک حمله اتمی، رئیس ‌جمهوری آمریکا به این مجتمع در داخل کوهی نزدیک «بلو ریج» بین ایالت پنسیلوانیا و مریلند منتقل می شود. گفته می شود مجتمع کوهستانی «راون راک»، یک کوه عظیم و توخالی و در حقیقت یک شهر مستقل با ساختمان‌های جداگانه و سه طبقه است که داخل این کوه ساخته شده‌ و امکاناتی چون آتش نشانی، ساختمان پلیس، امکانات پزشکی و سالن‌های‌غذاخوری دارد.
امامعلی رحمان: پوتین با آسیای‌میانه مانند اعضای شوروی رفتار نکند
ایسنا: رئیس‌جمهوری تاجیکستان در پیامی از ولادیمیر پوتین خواست با کشورهای آسیای میانه مانند اعضای سابق شوروی برخورد نکند. امامعلی رحمان از نگرش مقامات روسیه نسبت به تاجیکستان ابراز نارضایتی کرد و گفت چرا باید به روسیه التماس کنیم در یک نشست ناچیز در تاجیکستان شرکت کند؟ او در ادامه گفت: درست است که ما ۱۰۰ یا ۲۰۰ میلیون نفر نیستیم، اما می‌خواهیم مورد احترام باشیم. امامعلی رحمان خطاب به پوتین افزود: از شما می‌خواهم در قبال کشورهای آسیای میانه سیاستی در پیش نگیرید که انگار آن‌ها اعضای سابق شوروی هستند.
افزایش شمار گرسنگان در جهان به ۳۴۵ میلیون نفر
ایرنا: دیروز ۱۶ اکتبر (۲۴ مهر) «روز جهانی غذا» بود و این در حالی است که بحران غذایی، از گرسنگی بی‌سابقه و قربانی شدن تعداد بیشتری انسان‌ از این بلا خبر می‌دهد. بر اساس گزارش ها، تعداد افرادی که در جهان از گرسنگی رنج می‌برند طی ماه‌های نخست سال ۲۰۲۲، از ۲۸۲ میلیون نفر به ۳۴۵ میلیون نفر افزایش یافته است. بحران‌های ناشی از تغییرات آب‌وهوایی، درگیری‌ها و فشارهای اقتصادی دلایل اصلی است که به موجب آن‌ها کره زمین با مشکلات غذایی مواجه است. مدیر برنامه جهانی غذا گفته است با یک بحران جهانی بی سابقه غذا مواجه هستیم و بدترین‌ها در راه است.
دستور نخست وزیر مجارستان برای رویارویی با بحرانی شدن اقتصاد اروپا
فارس: نخست وزیر مجارستان خواستار آماده‌سازی ارتش کشورش برای سناریوی وقوع جنگ در پی بحران احتمالی اقتصادی اروپا شد. «ویکتور اوربان» گفت کشورش نیازمند ارتشی با توانایی بازدارندگی و تضمین صلح برای زمانی است که وضعیت متلاطم اقتصادی باعث جنگ در اروپا می‌شود. اوربان افزود: اگر این وضعیت ادامه یابد تحریم‌ها اروپا را تکان خواهد داد و اقتصاد این قاره به زانو در خواهد آمد و ممکن است جان مردم به خطر بیفتد و لازم است ما خودمان را برای یک جنگ طولانی مدت آماده کنیم.
تظاهرات هزاران اسپانیایی برای افزایش دستمزد
ایرنا: هزاران نفر از مردم مادرید به خیابان‌های پایتخت اسپانیا آمدند و در اعتراض به افزایش هزینه‌های زندگی، تورم، خصوصی‌سازی خدمات عمومی و افزایش هزینه‌های نظامی، خواستار بازبینی و ارزیابی مجدد مستمری بازنشستگان و افزایش دستمزدها مطابق با نرخ تورم شدند. حدود ۱۵ هزار نفر در این راهپیمایی شرکت کردند. تظاهرکنندگان پلاکاردهایی را حمل می‌کردند که بر روی آن‌ها شعارهایی همچون «من پیرم، نه یک احمق»، «ما همه مستمری‌بگیریم»، «من حقوق بازنشستگی خود را می‌خواهم» نوشته شده بود.
صدراعظم آلمان خواستار گسترش اتحادیه اروپا شد
ایسنا: صدراعظم آلمان با ارائه پیشنهاد گسترش اتحادیه اروپا، گفت با این کار اتحادیه اروپا می‌تواند بهتر از قبل در امور جهانی ایفای نقش کند. «اولاف شولتس» بدون توجه به هشدارهای روسیه درباره گسترش اتحادیه اروپا و ناتو به سمت شرق، اظهار داشت: من به گسترش اتحادیه اروپا متعهد هستم و اینکه اتحادیه اروپا به سمت شرق گسترش یابد، برای همه ما برد محسوب می‌شود. صدراعظم آلمان همچنین افزود که اتحادیه اروپا باید به تدریج اصل وحدت رویه در تصمیم‌گیری در سیاست خارجی و سایر زمینه‌ها به ویژه در زمینه مالیات را لغو کند.
ارسال خودروهای زرهی آمریکا و کانادا به هائیتی برای مقابله با گروه های مسلح
تسنیم: آمریکا و کانادا برای کمک به هائیتی در مبارزه با گروه های مسلح تبهکار، خودروهای زرهی و برخی تجهیزات دیگر را به این کشور ارسال کردند. ارسال این تجهیزات پس از آن صورت گرفت که دولت هائیتی برای مقابله با گروه های جنایی این کشور، از نیروهای خارجی درخواست کمک فوری کرده بود. وزارت خارجه آمریکا در بیانیه ای درباره تجهیزاتی که با یک پرواز نظامی به شهر پورتوریکو پایتخت هائیتی ارسال شده، اعلام کرد این تجهیزات توسط دولت هائیتی خریداری شده است.

نسخه مناسب چاپ