«الفتح»: السودانی، عراق را از زیر چتر امنیتی آمریکا خارج می کند
سرویس خارجی: عضو برجسته ائتلاف «الفتح» عراق تاکید کرد : کابینه «محمد شیاع السودانی»، نخست وزیر جدید، راه دولت «عبدالمهدی» را ادامه خواهد داد و ضمن پیگیری پرونده ترور شهید «ابومهدی المهندس»، کشور عراق را از زیر چتر حمایتی و امنیتی آمریکا خارج می کند.
«حامد الموسوی» در سخنانی گفت: کابینه «محمد شیاع السودانی» کارهایی را که کابینه «عادل عبد المهدی» انجام داد، تکمیل خواهد کرد و کابینه جدید پرونده ترور «ابومهدی المهندس»، معاون رئیس هیات الحشد الشعبی را از طریق دستگاه قضایی پیگیری خواهد کرد. او افزود: کابینه السودانی دستاوردهای کابینه عبدالمهدی از جمله توافقنامه‌ها را با هدف بیرون آمدن از زیر چتر حمایتی آمریکا و یافتن منابع مالی دیگری به جز نفت تکمیل خواهد کرد. در چنین شرایطی، «محمد شیاع السودانی» نخست وزیر جدید، ماموریت خود را برای تشکیل کابینه جدید عراق آغاز و جلساتی را برای مشخص کردن و معرفی اعضای هیات دولتش به مجلس، برگزار کرد.
در همین حال، «نوری المالکی» دبیر کل حزب «الدعوه» عراق و از رهبران «چارچوب هماهنگی» و ائتلاف «دولت قانون» در واکنش به آغاز تلاش‌های السودانی برای تشکیل کابینه تاکید کرد: ما با وجود حمایت خود از کابینه سودانی اما خطاها و اشتباهاتش را هم رصد می‌کنیم.
همزمان، «مصطفی الکاظمی» نخست وزیر دولت پیشبرد امور عراق و سید «عمار حکیم» رئیس «جریان حکمت ملی» این کشور در دیدار با یکدیگر، تشکیل کابینه جدید را مورد بررسی قرار دادند.«محمد کاظم آل صادق» سفیر کشورمان در بغداد نیز با «عبداللطیف رشید» رئیس جمهوری جدید عراق دیدار کرد.در این دیدار، روابط دو کشور همسایه و راه‌های توسعه روزافزون آن بررسی شد. آل صادق همچنین انتخاب «عبداللطیف رشید» به عنوان رئیس جمهوری جدید عراق را تبریک گفت. در ادامه واکنش های بین المللی نیز، اتحادیه اروپاو همچنین « مکرون» رئیس جمهوری فرانسه، با تبریک انتخاب «عبداللطیف رشید» به عنوان رئیس جمهوری جدید عراق و مکلف شدن «محمد شیاع السودانی» برای تشکیل دولت جدید، این انتخاب را گام‌های مثبت در مسیر تشکیل دولتی دانستند.
پیام رئیس جمهوری عراق
رئیس جمهوری عراق در نخستین پیام خود پس از تصدی پست ریاست جمهوری این کشور که برای گروه ها، احزاب و جریان‌های سیاسی عراق فرستاد، آنها را دعوت به برگزاری نشست فراگیر ملی جهت پایان دادن به اختلافات کرد.
«عبداللطیف رشید» در پیام خود که در اختیار رسانه‌های عراقی قرار گرفت، اظهار داشت: شاید من از شما مسن تر باشم و در بخش فعالیت‌های سیاسی و مبارزه با رژیم دژخیم و خودکامه بعث عراق پیشکسوت محسوب شوم، اما به طور حتم فقط یکی از شما هستم و جز به دلیل سن و سال و تجربه، تفاوتی با شما نخواهم داشت.
وی افزود: مبارزه با رژیم صدام، تجربه‌ای سخت بود که در جریان آن جان دادن دهها دوست مبارز را به چشم دیدم؛ کسانی که با حسرت از این دنیا رفتند چون نتوانستند آرزوی زندگی توام با امنیت و عدالت را در کشورشان تجربه کنند.
رئیس جمهوری جدید عراق در بخش دیگری از پیام خود با اشاره به این که وی از دهه شصت از قرن گذشته پیرو مکتب اعتدال و آشتی بوده است، گفت: وظیفه خود می‌دانم تا از تمامی جریان های سیاسی عراق بخواهم به دعوتم برای گفتگوی فراگیر جهت پایان دادن به تنش ها و اختلافات در کشور پاسخ مثبت دهند.

نسخه مناسب چاپ