امروز در تاریخ
صدور دستور ساخت شهر «بردسیر» در کرمان
۱۸ اکتبر ۲۲۲ میلادی، اردشیر ساسانی پسر پاپک و حکمران پارس دستور دادکه در کرمان، شهر «وه اردشیر» را بسازند که از زمان افتادن ایران به دست اعراب، «بردسیر» تلفظ می‌شود. بردسیر پیش از دستور اردشیر، یک روستا در ده فرسنگی شهر کرمان بود.
روابط ایران با انگلیس قطع شد
۲۶ مهر ۱۳۳۱، چند ساعت پس از پخش بیانات دکتر مصدق نخست‌وزیر وقت از رادیو تهران که در آن تصمیم به قطع روابط با انگلستان را برای مردم توجیه کرده بود، مصوبه مجلس در این زمینه به سفارت انگلستان در تهران ابلاغ شد.
ملینا مرکوری، هنرمند و مبارز راه دموکراسی
هجدهم اکتبر ۱۹۲۰، زادروز «ملینا مرکوری»هنرمند، سیاستمدار، مبارز راه دموکراسی، حقوق بشر و سمبل میهن‌دوستی در قرن بیستم است که در آتن به دنیا آمد و بعدا برای ادامه تحصیلات هنر نمایش و فعالیت سینمایی به آمریکا رفت.ملینا بلافاصله پس از کودتای نظامی در یونان و حکومت سرهنگ‌ها، فعالیت هنری خود را کنار گذاشت و یک مبارز تمام‌وقت سیاسی شد. از آنجا که به خاطر فیلم‌هایش معروف جهانیان بود، مبارزات او سخت مؤثر افتاد.
تأسیس بی‌بی‌سی
۱۸ اکتبر ۱۹۲۲، «بریتیش برادکستینک کورپوریشن» به اختصار «بی بی سی» تأسیس شد. بی بی سی در آغاز کار یک شرکت غیردولتی بود که از سال ۱۹۲۷ به صورت دولتی درآمد و از سال ۱۹۳۲ پخش تلویزیونی را هم برکار رادیویی خود اضافه کرد که از دهه پیش دارای ادیشن آنلاین هم شده است. بی بی سی که بودجه سالانه آن معادل ۸ میلیارد دلار است به زبان‌های مختلف برنامه دارد و به صورت دستگاه روابط عمومی دولت مربوط عمل می‌کند و زمینه را برای اجرای سیاست‌های لندن هموار می‌سازد .
لغو فرمان «نانت» به دستور لویی چهاردهم
لوئی چهاردهم پادشاه وقت فرانسه ۱۸ اکتبر ۱۶۸۵ «فرمان نانت»را لغو کرد و باردیگر پروتستان‌های فرانسه در معرض اذیت و آزار قرار گرفتند. این فرمان که در آوریل ۱۵۹۸ صادر شده بود به پروتستان‌های فرانسه آزادی مذهبی داده بود.
www.iranianshistoryonthisday.com

code

نسخه مناسب چاپ