کوتاه از سراسر جهان
 

بوریس جانسون به نخست وزیری انگلیس باز می گردد
ایسنا:بوریس جانسون نخست وزیر مستعفی انگلیس، حالا تبدیل به محبوب‌ترین جانشین بالقوه در میان اعضای حزبش برای لیز تراس که خودش جانشین جانسون است، شده است. نظرسنجی انجام شده از سوی موسسه «یوگاو» نشان داد که بوریس جانسون، حالا به عنوان بخت اول جانشینی لیز تراس، نخست وزیر نامحبوب فعلی انگلیس مطرح شده است. ۳۲ درصد مردم در این نظرسنجی گفته اند که مایلند جانسون به رغم درگیر شدن در رسوایی‌ها و موج استعفاهای اعتراضی مقامات دولت سابقش که به کنار رفتنش از قدرت سرعت بخشید، به مقام نخست وزیری انگلیس بازگردد.
آمریکا ۱۵ میلیون بشکه از ذخایر راهبردی نفت خود را عرضه می‌کند
ایرنا: کاخ سفید در پی اقدام اوپک پلاس مبنی بر کاهش تولید نفت خود، اعلام کرد که جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا عرضه ۱۵ میلیون بشکه از ذخایر راهبردی نفت این کشور را به بازارهای جهانی اعلام خواهد کرد. کاخ سفید در این بیانیه آورده است: بایدن دیروز طرحی را برای ادامه استفاده از ذخایر راهبردی نفت آمریکا برای تثبیت قیمت سوخت ارائه کرد. کاخ سفید افزود که بایدن آماده است در صورت لزوم، اجازه استفاده بیشتر از ذخایر اضطراری نفت آمریکا را در فصل زمستان بدهد.
بایدن استراتژی جدید دفاع بیولوژیکی آمریکا را اعلام کرد
ایسنا: جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا، استراتژی دفاع بیولوژیکی جدیدی را اعلام کرد که هدف آن تولید کیت‌های تشخیصی برای ویروس جدید ظرف ۱۲ ساعت و واکسن در عرض ۱۰۰ روز در صورت بروز همه‌گیری جدید است. این استراتژی شامل شناسایی زودهنگام اپیدمی‌ها و تهدیدات بیولوژیکی توسط ۲۰ آژانس فدرال، جلوگیری از تبدیل شدن این همه‌گیری‌ها به موارد بومی و بیولوژیکی و کاهش اثرات اپیدمی است.
اندیشکده «هریتیج»: ارتش آمریکا در مقابل تهدیدات علیه امنیت ملی ضعف دارد
فارس: اندیشکده آمریکایی «هریتیج» در گزارشی اعلام کرد ارتش ایالات متحده به طور فزاینده‌ای ضعیف‌تر شده و در معرض خطر عدم توانایی پاسخگویی به تهدیدات منافع ملی قرار دارد.«هریتیج» توانایی کلی ارتش آمریکا را برای کسب پیروزی در دو درگیری بزرگ به طور همزمان در مناطق مختلف جهان اندازه گیری و نتیجه گیری کرد که ارتش این کشور در معرض خطر ناتوانی برای موفقیت در یک درگیری بزرگ منطقه‌ای قرار دارد و برای دو درگیری تقریبا همزمان مجهز نیست.
مدیرکل آژانس: از اطلاعات هسته‌ای پوتین شگفت‌زده شدم
ایسنا: مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در سخنانی گفت که اطلاعات کامل رئیس جمهوری روسیه از جزئیات نیروگاه هسته‌ای “زاپروژیا” در اوکراین، او را شگفت‌زده کرد. رافائل گروسی، با اشاره به دیدار اخیرش با ولادیمیر پوتین در سن پترزبورگ گفت: پوتین به آنچه انجام می‌دهد اطمینان کامل دارد. وی افزود: من از اطلاعات دقیق پوتین در مورد نیروگاه هسته‌ای زاپروژیا، ویژگی‌های فنی آن و درک او از آنچه من برای اطمینان از ایمنی این نیروگاه پیشنهاد می‌کردم، شگفت‌زده شدم.
تجارت ۱۲ تریلیون دلاری چین با شرکای«کمربند-راه»
ایرنا: «وانگ ونبین» سخنگوی وزارت امور خارجه چین اعلام کرد تا پایان ماه اوت سال جاری میلادی ارزش تجارت کالا میان چین و شرکای ابتکار «کمربند-راه» به ۱۲ تریلیون دلار و سرمایه گذاری مستقیم غیرمالی هم به ۱۴۰ میلیارد دلار رسید. وی افزود که تا پایان سال جاری میلادی شرکت های چینی بیش از ۴۳ میلیارد دلار در بخش های اقتصادی خارجی و همکاری تجاری در کشورهای شریک سرمایه گذاری خواهند کرد و بیش از ۳۴۰ هزار فرصت شغلی محلی ایجاد خواهد شد. چین با ۳۰ کشور و منطقه توافقنامه مشترک با عنوان عملیات اقتصادی با مجوز (AEO) امضا کرده است.
آرزوی پادشاه انگلیس برای سفر به افغانستان
ایرنا: چارلز سوم، پادشاه جدید بریتانیا در دیدار با پناهندگانی از کشورهای افغانستان، سوریه و اوکراین در اسکاتلند، آرزو کرد بار دیگر بتواند به افغانستان سفر کند. او پیشتر در سال ۲۰۱۰ سرزده به افغانستان سفر و با نیروهای این کشور در هلمند دیدار کرده بود. وی به «واصل برهان» مترجم سابق ارتش انگلیس در افغانستان گفت: امیدوارم روزی به افغانستان بروم؛ من یک‌بار به آنجا سفر کردم.
ترامپ در انتخابات فرضی، بایدن را شکست داد
مهر: نتایج تازه‌ترین نظرسنجی نیویورک‌تایمز نشان می‌دهد در صورت برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۴ آمریکا در شرایط کنونی، رئیس‌جمهوری پیشین این کشور، فرد پیروز خواهد بود. تازه‌ترین نظرسنجی نیویورک‌تایمز نشان می‌دهد دونالد ترامپ در انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۴ این کشور، نسبت به جو بایدن رئیس‌جمهوری کنونی، از شانس پیروزی بیشتری برخوردار است. نیویورک‌تایمز از افراد شرکت‌کننده در این نظرسنجی این سوال را پرسید که اگر انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۴ همین امروز برگزار شود و رقابت اصلی بین ترامپ و بایدن باشد، شما به کدام یک رأی خواهید داد؟ نتایج این نظرسنجی و رقابت فرضی نشان داد که ترامپ ۴۵ درصد آرا را کسب کرده و بایدن ۴۴ درصد.
برکناری وزیر خارجه ماداگاسکار به علت حمایت از قطعنامه ضد روسیه
مهر: ریاست‌جمهوری ماداگاسکار اعلام کرد وزیر خارجه این کشور به علت اقدام خودسرانه در مجمع عمومی سازمان ملل برکنار و هم‌اکنون وزیر دفاع، سرپرست این وزارتخانه را برعهده دارد. با حکم رئیس‌جمهوری ماداگاسکار، «ریچارد راندریاماندراتو» وزیر خارجه این کشور برکنار شد و دلیل برکناری وی، دادن رأی مثبت به قطعنامه ضدروسی هفته گذشته مجمع عمومی سازمان ملل اعلام شده است. ماداگاسکار پیش از این بارها اعلام کرده بود که در جنگ اوکراین، موضع بی‌طرفی دارد و از هیچکدام از طرف‌های درگیری حمایت نمی‌کند.

نسخه مناسب چاپ