رئیس جمهوری: راهکار گسترش فرهنگ غدیر، تحقق عدالت است
 

سرویس خبر: رئیس جمهوری در پیامی به کنگره بین المللی راهکارهای گسترش فرهنگ غدیر و ترویج نهج البلاغه، تاکید کرد: امروز جهانیان نیازمند گنجینه های جاویدان و بیکران معارف اسلامی هستند که حقیقتا کلید حل مشکلات عصر حاضر خواهد بود.
به گزارش ایرنا، در بخشی از پیام حجت الاسلام و المسلمین سید ابراهیم رئیسی که توسط سید محمود حسینی پور استاندار مازندران در کنگره بین المللی راهکارهای گسترش فرهنگ غدیر و ترویج نهج البلاغه در ساری قرائت شد، آمده است: کنگره راهکارهای گسترش فرهنگ غدیر و ترویج نهج البلاغه، میعادگاه باورمندان و دلدادگان و بستر حقیقی جهاد تبیین و نهضت آگاهی بخشی در عرصه جهانی است.
در شرایطی که نوع بشر در سراسر عالم، چونان تشنگانی سالهاست به وسیله صاحبان رسانه های کجرو، نه به سرچشمه حقیقت و روشنایی، که به سراب فریب و تاریکی رهنمون شده اند و خسته از تکرار روایت های انحرافی از حق و حقیقت هستند، این کنگره بین المللی، فرصت مغتنمی برای معرفی فرهنگ نورانی برآمده از معارف غدیر و مصحف شریف نهج البلاغه خواهد بود.در ادامه این پیام تاکید شده است: کتاب نهج البلاغه، از معارف علوی است که به تعبیر امام عظیم الشان نازله روح مبارک امیرالمومنین علیه السلام برای تعلیم و تربیت انسان های خفته بستر منیت و حجاب اکبر و معجونی برای شفای دردهای مزمن فردی و اجتماعی نوع بشر از زمان صدور آن تا پایان تاریخ است. بشر امروز بعد از گذشت قرن های متمادی از جهالت خود در حکمرانی بریده از عبودیت الهی و جنایات گسترده علیه بشریت در دوران معاصر تشنه و نیازمند فرهنگ غنی غدیر و نهج البلاغه است. در عظمت این فرهنگ همین بس اگر زبان تمامی اهل معرفت و نوابغ علم و ادب همه یک زبان در یک دهان باشند نخواهند توانست فراتر از آن بیانی و سخنی در باب مجموعه معارف نیازمند بشر بر زبان جاری کنند. راهکار گسترش فرهنگ غدیر و ترویج نهج البلاغه در تحقق عدالت در متن زندگی مردم است.
آیت‌الله العظمی عبدالله جوادی آملی از مراجع تقلید هم در پیامی تصویری به این کنگره ،با اشاره به برخی ویژگی‌های شخصیتی امام علی (ع) ، تاکید کردند: نهج البلاغه نور وحی و برگرفته از جوشش درون امیرالمومنین (ع) است.واقعه غدیر چکیده اتمام نعمت و اکمال رسالت خاتم رسولان و سرآغاز امامت وارثانِ بحق مُلک و ملکوت است که دلایل و اسناد این واقعه بزرگ و مقدس در کتب عامه هم به فراوانی دیده می شود.آیت‌الله العظمی جوادی آملی افزودند: خصوصیت‏ های عقل نظری و عقل عملی امیرالمومنین (ع) فراوان است که باید از این گنجینه گران بها همواره استفاده کنیم.
اسم آوردن از حکومت جهانی دشوار است چه رسد به تشکیل و تحقق آن؛ زیرا همه ادیان و ملل باید زیر پرچم یک انسان کامل حاضر شوند، بنابراین کسانی می‌توانند منتظر باشند که وقتی به حکومت رسیدند در مسیر حق و حقانیت حرکت کنند.
ایشان تاکید کردند: امیرالمومنین(ع) در بین امت اسلامی نخستین مسلمانی است که معارف الهی و عقاید حقه را تبیین و از آن دفاع و حمایت کردند؛ لذا نزد محققان علوم الهی، رسول اکرم (ص) معلم اول و علی بن ابی‏طالب (ع) معلم ثانی است و هیچ فرد دیگری توان تحریر مسائل عمیق توحید و سایر اسما و اوصاف خداوند را ندارد.
بنیاد بین‌المـللی غدیر ظرفیت باشکوهی است که باید همگان از این ظرفیت فراهم شده بهره ببریم.
ضرورت تبلیغ و ترویج رویداد غدیر
رئیس بنیاد بین المللی غدیر هم در این کنگره گفت: تبلیغ و ترویج رویداد عظیم غدیر خم و نهج‌الـبلاغه وظیفه شرعی آحاد مردم و مسلمانان جهان است.
آیت الله کاظم صدیقی افزود: نورانیت نهج البلاغه با حق شناسی بر همگان متجلی می شود و اگر ولایت پذیر باشیم به طور حتم نور آیات الهی در ما طنین انداز خواهد شد. باید به طور عملی و علمی در مسیر نهج البلاغه حرکت کنیم، چراکه این کتاب ارزنده در کنار آیات قرآن کریم انسان را به مسیر حقانیت می رساند.
صدیقی گفت: در بیش از ۴ دهه اخیر در مسیر غدیر و نهج البلاغه گام هایی برداشته شده استاست که باید این رویه های ارزشمند تداوم یابد.نهج البلاغه و فرهنگ غدیر خم جلوه ای از کلام خداست که باید این اصل مهم را درک و برای ترویج و تبلیغ آن به معنای واقعی بکوشیم .
نماینده ولی فقیه در استان مازندران هم گفت: درک ولایت و دستاوردهای ماندگار نظام جمهوری اسلامی مهم‌ترین قدم برای نشر فرهنگ غدیر در جهان است.
آیت الله محمدباقر محمدی لائینی افزود: یکی از بهترین راهکارهای گسترش یک فرهنگ این است که داشته های آن را به خوبی بشناسیم و حفظ کنیم.درک پایه های ناب ولایت مهم‌ترین قدم برای نشر فرهنگ غدیر است که باید همه ما از آن پاسداری کنیم.
نماینده ولی فقیه در مازندران گفت: فرهنگ غدیر و تلاش های وافر نظام جمهوری اسلامی سبب منزوی شدن استکبار جهانی شده است و این فلسفه مبتنی بر الله و ولایت در جهان قدرت نمایی می کند.
محمدی لائینی افزود: گام های اول گسترش فرهنگ غدیر در جهان برداشته شده است و به طور حتم برای تثبیت و نگه داشت آن بیش از پیش تلاش خواهیم کرد.
استاندار مازندران هم در این کنگره با اشاره به این که فرهنگ غدیر روز به روز در جامعه در حال گسترش است ، افزود : فرهنگ غدیر و نهج البلاغه باید در بین تمامی آزادی خواهان جهان تببین شود.
سید محمود حسینی پور افزود: ابعاد مختلف غدیر و نهج البلاغه باید به درستی در جامعه تبیین و بازگو شود . ایجاد زمینه های وحدت و امیدآفرینی که از نیازهای جامعه اسلامی است در فرهنگ غدیر و نهج البلاغه تجلی و نمود عینی یافته است.
استاندار مازندران گفت : در نهج البلاغه و فرهنگ غدیر توجه اسلام به مسائل سیاسی هم مشاهده می شود و در صورتی که این فرهنگ به درستی در جامعه اجرا و عملیاتی شود ،شاهد رفع مشکلات جوامع بشری خواهیم بود. نظام اسلامی اکنون مرکز ثقل تفکرات دنیا شده و توانسته است تمامی تفکرات و ادیان را به یکدیگر نزدیک کند.
بنا به این گزارش، در این مراسم ۴ کتاب از مجموعه مقالات کنگره بین المللی راهکارهای گسترش غدیر و ترویج نهج البلاغه در ساری رونمایی شد. حضور ۳۰ نفر از اندیشمندان و متفکران اسلامی از کشورهای مختلف جهان در این مراسم، ویژگی دیگر کنگره بود.

نسخه مناسب چاپ