گروسی: مذاکرات هسته ای در بن‌بست قرار دارد
مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در پاسخ به سئوالی درباره چشم‌انداز مذاکرات احیای توافق هسته‌ای در وین، مدعی شد این مذاکرات در «بن‌بست» قرار دارد.
به گزارش ایسنا، خبرگزاری رویترز نوشت: آژانس به دلیل محدودیت‌هایی که در ماه‌های اخیر برای دسترسی‌ آن به تاسیسات اتمی ایران برای انجام دادن بازرسی‌ها ایجاد شده، اطلاعات کلیدی و مهمی[درباره فعالیت هسته‌ای ایران] ندارد.
این اظهارات گروسی درباره وضع مذاکرات وین در پی این مطرح می‌شود که تلاش‌های دیپلماتیک ایران و طرفین مذاکرات وین برای اجرایی کردن دوباره توافق هسته‌ای به دلیل برخی مسائل حل‌نشده، فعلا بی‌نتیجه باقی مانده است.
ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، پیشتر در یک نشست خبری درباره مذاکرات برجامی گفته بود: در این مذاکرات پیشرفت‌های زیادی حاصل شده و این مسیر، دو طرفه است و توافق در یک مسیر دو طرفه حصول پیدا می‌کند و امیدواریم که طرف‌های مقابل نسبت به روند مذاکرات ملتزم باشند و در مسیری حرکت کنند که تلاش‌های انجام شده در این زمینه به نتیجه مطلوب منجر شود.
او تاکید کرد: موضوع مذاکرات رفع تحریم‌ها از دستور کار ایران خارج نشده و تمام تحولات دیپلماتیک و نقشی که آقای بورل به عنوان واسطه در نقل و انتقال پیام بین ایران و آمریکا ایفا می‌کند نشان می‌دهد که طرف مقابل هم به ادامه مذاکرات برای رفع تحریم‌ها پایبند است و آمریکایی‌ها هم علی رغم برخی از مواضع چیزی از این که از احیای برجام منصرف شده‌اند بیان نکرده‌اند. البته شاهد تناقض آمریکایی‌ها در رفتار و گفتار هستیم. از یک سو پیام‌هایی را برای احیای توافق می‌دهند و از سوی دیگر بعضا مواضعی را اتخاذ و بیان می‌کنند که تکمیل کننده روند مذاکرات نیست.

نسخه مناسب چاپ