غضنفری: منابع صندوق توسعه باید در داخل و خارج کشور سرمایه‌گذاری شود
منابع صندوق توسعه ملی باید در داخل برای توسعه کشور و در خارج برای ارزآوری در بخش‌های با سود بالا و ریسک پایین سرمایه‌گذاری شود و این مهم در کنار سایر وظایف، از جمله تسهیلات‌دهی انجام خواهد شد.
مهدی غضنفری رئیس صندوق توسعه ملی در نخستین نشست کمیته سرمایه‌گذاری خارجی این صندوق توسعه ملی ضمن اعلام این مطلب، با بیان اینکه متأسفانه سرمایه‌گذاری کافی توسط این صندوق برای توسعه کشور در خلال سالیان گذشته صورت نگرفته است، گفت: در سرمایه گذاری داخلی و خارجی باید بتوانیم با مطالعه کافی و درایت، بر چالش‌های درونی و بیرونی از جمله ریسک غلبه کنیم. البته زیرساخت‌های سرمایه گذاری خارجی نسبت به داخلی کمتر آماده شده است،از این رو باید در ابتدا زمینه‌های ورود به آن، از جمله شناسایی طرح‌های شرکت‌های امن و بانک‌های خارجی مطمئن صورت گیرد.
به گزارش روابط عمومی صندوق توسعه ملی، وی تصریح کرد: یکی از وظایف کمیته سرمایه  گذاری خارجی اقناع فکری جامعه و جا انداختن اهمیت سرمایه‌گذاری خارجی از طریق ارایه‌ ادله‌ محکم است؛ به طوری که مسئولان و حمکرانان کشور هم در این زمینه همراه صندوق باشند، در عین حال فراموش نکنیم درصد بسیار بالایی از منابع صندوق باید متوجه سرمایه گذاری در داخل کشور، توسعه اقتصادی و کمک به بخش خصوصی باشد.
رئیس هیأت عامل صندوق توسعه از کمیته سرمایه گذاری خارجی خواست در کار سرمایه گذاری تعجیل نداشته باشند و این مهم با رعایت صرفه و صلاح اقتصادی و توجه به نیازهای کشور از جمله کشت فراسرزمینی یا انتقال تکنولوژی و توسعه صادرات کالا و خدمات فنی-مهندسی صورت پذیرد.
خبر دیگر اینکه یک عضو هیأت عامل و معاون سرمایه گذاری خارجی صندوق توسعه در گفتگو با رادیو ضمن اشاره به ایده‌ تأسیس صندوق توسعه ملی بعد از تجربه حساب ذخیره ارزی در سال ۹۰ اظهار داشت: به دلیل اینکه نگاه مسئولان کشور به صندوق توسعه ملی همانند حساب ذخیره ارزی بوده، منابع صندوق در طول ۱۰ سال فعالیت خود به شدت کاهش یافته و بازدهی صندوق کمتر از یک درصد بوده در حالی که به طور معمول بازده صندوق‌های ثروت ملی در جهان بیش از ۶ درصد است.
حسین عیوض لو با بیان اینکه در طول این مدت خسارات هنگفتی به صندوق وارد شده است، گفت: بخشی از این خسارت از محل تبدیل ارز به ریال بوده است، به طوری که با هدف کمک به بخش تولید، بر اساس قوانین ۹ میلیارد دلار تبدیل به ریال شد که ارزش فعلی آن هم اکنون ۲ میلیارد دلار شده و از این ناحیه در حدود ۷ میلیارد دلار ضرر متوجه کشور و منافع ملی شده است.
معاون سرمایه گذاری خارجی صندوق توسعه در مورد علت عدم ورود صندوق در بخش سرمایه گذاری های خارجی گفت: صندوق توسعه ملی با ارایه تسهیلات به واحدهای تولیدی به نوعی سرمایه گذاری غیرمستقیم از طریق بانک‌های عامل داشته است؛ اما در مأموریت جدید خود قصد دارد به طور مستقیم وارد بخش سرمایه‌گذاری شده و مشارکت داشته باشد.
وی اضافه کرد: حدود ۶۰ درصد از منابع صندوق در طول ۱۰ سال گذشته توسط دولت‌های مختلف به بهانه تحریم و مسایل سیاسی برداشت شده که بالغ بر ۶۰ تا ۷۰ میلیارد دلار است و دورنمای روشنی برای بازگشت این منابع وجود ندارد.
عیوضلو در ادامه فعال سازی سرمایه گذاری مستقیم خارجی را از دستاوردهای جدید صندوق توسعه بیان کرد و گفت: در بخش سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی از طریق شرکت‌های داخلی در قالب کنسرسیوم حرکت می‌کنیم و بر اساس مصوبات اخیر هیأت امناء، مبلغ ۳ میلیارد یورو برای این بخش در نظر گرفته شده که ۲۰ درصد آن (معادل ۶۰۰ میلیون یورو) برای سرمایه گذاری مستقیم اختصاص یافته است.
وی با بیان اینکه طرح‌های زودبازده و پربازده در کشورهای هدف در اولویت سرمایه گذاری قرار دارند، گفت: در یکسال گذشته در صندوق توسعه ملی بر سرمایه‌گذاری در بازارهای پولی و مالی خارجی هم تأکید شده ولی ریل گذاری مناسبی تاکنون انجام نشده که در این مورد از ارقام پایین تر از ۱۰۰ میلیون دلار کار را آغاز خواهیم کرد.
معاون سرمایه گذاری خارجی صندوق توسعه تصریح کرد: یکی از بخش‌های مهمی که صندوق در یک سال اخیر به دنبال فعال سازی آن است مشارکت در صندوق‌های ثروت ملی سایر کشورهاست که صندوق اکو با ۱۰ عضو ثابت و هفت عضو دارای صندوق ثروت ملی در اولویت قرار دارد.
همچنین مدیر تطبیق قوانین و مبارزه با پولشویی صندوق توسعه در این برنامه با بیان اینکه هدف اصلی از تشکیل صندوق توسعه ملی استقلال بودجه از نفت و تبدیل عواید حاصل از فروش نفت و گاز به ثروت‌های ماندگار، مولد و سرمایه‌گذاری در بخش تولید بوده است، گفت: کشور ۱۰ سال بحرانی را سپری کرده است. طی دوره‌ تحریم شدید و با کاهش صادرات نفت، کشور با مشکلاتی در تأمین بودجه مواجه شد ولی صندوق هیچ‌گاه از رسالت اصلی خود که ارائه تسهیلات به بخش خصوصی و غیردولتی بوده است، غافل نشد.
اعظم هوشنگی با اشاره به اینکه صندوق توسعه هم اکنون در دریافت مطالبات خود با مشکلاتی مواجه است، افزود: در حال حاضر به نقطه‌ای رسیده‌ایم که باید منابع صندوق را برای توسعه‌ کشور در بخش‌های جدید سرمایه‌گذاری کنیم.
وی در ادامه با بیان اینکه به طور عمده صندوق‌های ثروت ملی در کشورهایی که دارای منابع زیرزمینی غنی نظیر کشورهای منطقه خاورمیانه و مناطق نفت خیز شمال اروپا و آمریکای جنوبی هستند، تأسیس شده‌اند، گفت: صندوق ثروت ملی نروژ، کویت و امارات از موفق ترین و بزرگترین صندوق‌های ثروت ملی جهان هستند.
محمد جواد دانش با بیان اینکه هیچ یک از صندوق‌های موفق دنیا به طور ویژه در ارائه تسهیلات ورود پیدا نمی‌کنند، افزود: ایجاد ثروت از سرمایه در اختیار، مهمترین هدف صندوق‌های ثروت ملی دنیا است و تمرکز آنان بالاخص در بخش سرمایه‌گذاری ‌های خارجی است که البته با توجه به شرایط تحریم‌های ظالمانه علیه کشور ما این وضع کمی متفاوت خواهد بود.
وی با اشاره به اختصاص ۵۰۰ میلیون دلار سپرده گذاری ارزی صندوق در بانک‌های موفق به صورت روش اعتبار خریدار، گفت: بر این اساس صندوق می‌تواند در پنج بانک مطرح هر کدام تا ۱۰۰ میلیون دلار سپرده‌گذاری ارزی داشته باشد که در صورت انجام این نوع سپرده گذاری، صادرکنندگان خدمات فنی، مهندسی، پزشکی می‌توانند از این تسهیلات استفاده کنند.
معاون سرمایه گذاری خارجی صندوق توسعه با اظهار اینکه نرخ این تسهیلات برای سپرده‌گذاری ارزی در بانک ۶ درصد است و چنانچه این منابع به صادرکنندگان اختصاص یابد این نرخ به ۴ درصد کاهش می یابد، گفت: تاکنون ۲ هزار میلیارد تومان به صورت اعتبار فروشنده برای طرح‌های صادراتی در قالب بسته صادرات غیر نفتی به بخش خصوصی و بانک‌ها اعطا شده که برای امسال هم ۲ هزار میلیارد تومان در نظر گرفته شده است.

نسخه مناسب چاپ