چگونگی تشکیل و پذیره نویسی تأمین سرمایه صنعت مس در فرابورس
 

معاون مالی و اقتصادی شرکت ملی صنایع مس ایران با بیان اینکه شرکت تأمین سرمایه کیمیا به زودی وارد فرابورس می‌شود، گفت: طبق برنامه قرار است، طی پنج تا شش سال آینده ۱۳ میلیارد دلار در صنایع مس ایران سرمایه‌گذاری شود.
به گزارش فارس، در آستانه پذیره‌نویسی سهام شرکت تأمین سرمایه کیمیا در فرابورس ایران، حسین تقدسی معاون مالی اقتصادی ملی مس ایران در نشست خبری در محل این شرکت اظهار داشت: ایده تشکیل شرکت تأمین سرمایه از شش سال قبل آغاز شده ابتدا شرکت سرمایه‌گذاری گروه کیمیا مس و سپس تأمین سرمایه کیمیا راه‌اندازی شد.
وی با ذکر تاریخچه‌ای از ملی مس ایران گفت: از سوم خرداد ۱۳۶۱ شرکت ملی مس بعد از دو سه سال توقف تولید با تلاش مهندسان ایرانی شرکت مس ایران به بهره‌برداری رسید و ظرفیت تولید در آن زمان ۱۵۰ هزار تن ذوب در سال بود و پس از ۴۰ سال این ظرفیت هم اکنون به ۲۵۰ هزار تن مس کاتد رسیده یعنی ظرف ۴۰ سال فقط ۱۰۰ هزار تن افزایش یافته، اما در نظر داریم طی پنج تا شش سال آینده ظرفیت تولید مس ایران با سرمایه‌گذاری ۱۳ میلیارد دلاری به یک میلیون تن در سال برسد.
معاون مالی و اقتصادی شرکت ملی صنایع مس ایران بیان کرد: برای انجام سرمایه‌گذاری بزرگ در صنعت مس نیاز به یک شرکت تأمین سرمایه داریم در این زمینه شرکت تأمین سرمایه کیمیا با زیرمجموعه ملی مس ایران راه‌اندازی شده که این شرکت با سرمایه اولیه دو هزار میلیارد تومان در اوایل آبان‌ سال جاری وارد فرابورس می‌شود که ۱۲۰۰ میلیارد تومان به وسیله مؤسسان و ملی‌مس تأمین می‌شود و ۸۰۰ میلیارد تومان از محل پذیره‌نویسی در بازار سرمایه تأمین خواهد شد.
تقدسی در مورد احداث نیروگاه خورشیدی در ملی‌مس گفت: باید شرایطی را در نظر بگیریم که برق و یا گاز نداشته باشیم در آن صورت توجیه فنی و اقتصادی برای احداث نیروگاه خورشیدی ملموس می‌شود، برخی از شرکت‌ها ۲۲۰ هزار دلار از محل فروش از دست رفته ناشی از قطع برق از دست داده بودند، اما اگر نیروگاه خورشیدی می داشتند می‌توانستند بخشی از تولید را جبران کنند.
وی افزود: ملی‌مس منابع گازی را به قیمت فوب خلیج فارس از شرکت ملی گاز خریداری می‌کند و به وسیله آن نیروگاه‌های تولید برق خود را به کار می‌اندازد.
معاون مالی و اقتصادی شرکت ملی صنایع مس ایران در پاسخ به این پرسش که چگونه ظرف ۴۰ سال فقط ۱۰۰ هزار تن به ظرفیت تولید مس اضافه شده و می‌خواهید طی شش سال تولید آن را به چهار برابر افزایش برسانید، بیان کرد: سؤال ما هم این است چرا ظرفیت تولید توسعه پیدا نکرد باید از فناوری‌های نو استفاده کنیم، همچنین باید افراد دارای فکر مثبت به کار بگیریم که این افراد هیچ مرزی برای ایستادن و توقف نمی‌شناسند و مشکلاتی مانند تحریم به هیچ‌عنوان عامل بازدارنده نیست و محدودیت‌های ذهنی را باید کنار بگذاریم.
تقدسی این نکته راه هم اضافه کرد: ۱۳ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری رقم بالایی نیست، ما با کمک شرکای خارجی که برخی از آنها مشخص شده‌اند به راحتی می‌توانند طی شش سال این حجم از سرمایه‌گذاری را در صنایع مس انجام دهیم، روش‌های مختلفی در سرمایه‌گذاری از جمله مدل ترکیبی استفاده می‌کنیم، بخشی از منابع از محل سرمایه‌گذاری خارجی و بخشی از بازار سرمایه‌ تأمین می‌کنیم.
وی ادامه داد: در سال ۹۹ برخی روزها معاملات بازار سرمایه به ۲۰ هزار میلیارد تومان هم رسید، رسانه‌ها باید مردم را تشویق کنند به جای اینکه پول‌های خود را پس‌انداز کنند آن را صرف سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه نمایند، ما با شرکای خارجی مشارکت دو جانبه داریم. بخشی از کنسانتره مس را با کمک آنها تولید می‌کنیم و در عوض بخشی از ذوب فلزات آنها در کشورهای دیگر را به صورت مشارکتی انجام می‌دهیم و به این وسیله ارتباط با خارجی‌ها را گسترش می‌دهیم.
معاون مالی و اقتصادی شرکت ملی صنایع مس ایران گفت: ایران یکی از بهترین کشورها برای سرمایه‌گذاری و توسعه معادن به شمار می‌رود.
ذخایر اکتشاف شده معادن مس ایران در حال حاضر به ۵۰ میلیون تن مس محتوا و نه مس ذخیره‌ رسیده‌ایم، یعنی حدود هشت میلیارد تن خاک معدنی داریم که بعد از استحصال تبدیل به ۵۰ میلیون تن مس کاتد می‌شود و اگر با آهنگ کنونی حرکت کنیم ۲۰۰ سال طول می‌کشد تا ذخایر کنونی را استخراج کنیم، اما باید ظرفیت تولید خود را به یک میلیون تن در سال برسانیم که با ذخایره کنونی تا ۵۰ سال آینده هم امکان تولید خواهیم داشت.
تقدسی بیان داشت: دو پهنه معدنی در شمال کشور کشف شده که تاکنون کاری بر روی آن انجام نشده است افزایش ذخایر مس در سونگون در کدال منتشر کردیم، اما اتفاقی در بازار سرمایه روی نداد.
وی گفت: قیمت تمام شده هر تن کاتد در سال ۸۷ حدود ۳۵۰۰ دلار بود، در حالیکه آن را باید ۲۷۰۰ دلار می‌فروختیم، اما امسال ۲ر۱ میلیارد دلار صادرات مس داشتیم و با دو مجموعه مس سونگون و مس سرچشمه قرارداد امضا کردیم و شبانه‌روزی با اعتقاد کار کردیم بنابراین انجام ۱۳ میلیارد دلار در صنعت مس حرف گزافی نیست.
همچنین محمد علیزاده مدیرعامل گروه مالی کیمیا مس گفت: سهامدار عمده تأمین سرمایه کیمیا، شرکت ملی مس ایران است و ما می‌دانیم که معادن باید جایگزین نفت شود، رویکرد این شرکت تأمین سرمایه تأمین مالی برای صنعت مس است که با مشارکت ۴۰ درصدی مردم راه‌اندازی می‌شود.
وی افزود: در ۲۰ سال گذشته سهم معدن از تولید ناخالص داخلی کشور یک درصد بوده، در حالیکه این سهم در کشور شیلی که ۲۲ درصد ذخایر معادن مس جهان را دارد و در استرالیا که ۵ر۱۰ درصد و در روسیه که ۷ درصد ذخایر مس دنیا را دارند، سهم معدن بالای ۸ درصد از تولید ناخالص داخلی آن کشورها است.
علیزاده بیان کرد: در حال حاضر بهای تمام شده مس کاتد ۲۵۰۰ دلار است اما قیمت آن در بازارهای جهانی ۷۵۰۰ دلار می باشد بنابراین حاشیه سود این صنعت چشمگیر خواهد بود.
مدیرعامل گروه مالی کیمیا مس گفت: ظرفیت تولید و مصرف مس در جهان ۲۴ میلیون تن می باشد، ظرفیت تولید مس در ایران ۳۰۰ هزار تن یعنی ۲ر۱ درصد جهان یا ۱ر۲ درصد خاورمیانه است.
به گفته وی، ظرفیت ناخالص معادن مس ایران ۱۸ میلیارد تن بود که با معادن سونگون که یک میلیارد تن اضافه شده به ۱۹ میلیارد تن رسید و برآورد می‌شود ۵۰ میلیون تن مس کاتد تولید شود. وی افزود: مؤسسه CRU در زمینه مس اعلام کرد که میزان رشد تولید مس ۵ درصد پیش‌بینی شده اما در پنج سال آینده رشد مصرف مس ۱۰ درصد خواهد بود بنابراین جایگاه مصرف مس ویژه است و حاشیه سود مس کاتد حداقل ۶۰ درصد می باشد. وی در زمینه بانکداری سرمایه‌گذاری یا تأمین سرمایه‌ها در کشور گفت: ۱۲ شرکت تأمین سرمایه داریم که پنج مورد غیر بورسی و هفت مورد بورسی است و تأمین سرمایه کیمیا بعد از راهیابی به فرابورس پس از تأمین سرمایه ملت و لوتوس پارسیان، سومین تأمین سرمایه بزرگ خواهد شد.
به گفته علیزاده، درآمد صنعت مس پارسال ۹ هزار میلیارد تومان بود که نسبت به هفت هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان سال ۹۹ رشد داشته و سود خالص این صنعت از شش هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان به هفت هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان رسیده و میانگین سود حاشیه تأمین سرمایه‌ها ۹۴ درصد و حاشیه سود خالص ۸۸ درصد بوده است.
وی ادامه داد: یکی از شاخص‌های مهم، نسبت قیمت به ارزش دفتری صاحبان سهام در صنعت تأمین مالی ۵ر۴ واحد بوده و در حالیکه در بورس و فرابورس این رقم ۷۹ر۲ واحد است.
همچنین شاخص قیمت به فروش در تأمین سرمایه‌ها ۱۴ر۸درصد و در صنایع بورسی ۸۴ر۱ درصد و نسبت سود تقسیمی به سود خالص شرکت‌های بورسی در کشور ۶۵ درصد و در صنعت تأمین سرمایه ۷۷ درصد بوده و از نظر بازدهی در سال منتهی به آخر شهریور در تأمین سرمایه‌ها ۳۲ درصد بازدهی و شاخص کل بازار سرمایه منفی ۶ درصد بوده است.
مدیرعامل گروه مالی کیمیا مس اضافه کرد:‌ هزینه تمام شده هر تن مس در دنیا ۲۵۰۰ دلار و قیمت مس کاتد ۷۵۰۰ دلار یعنی سه برابر می باشد، بنابراین ارزش افزوده در اکتشاف کنسانتره بالا است.
علیزاده در مورد زمان باز شدن نماد کیمیا بعد از پذیره‌نویسی گفت: در اوایل آبان‌ پذیره‌نویسی تأمین سرمایه کیمیا انجام می‌شود و ۴۰ درصد سرمایه جمع‌آوری و تا پایان سال در بازار ثانویه فرابورس بازگشایی و قابل معامله می‌شود.
در ادامه این نشست مهرداد فرح‌آبادی مدیرعامل تأمین سرمایه کیمیا گفت:‌ پذیره‌نویسی این صندوق در اوایل آبان انجام می‌شود و تا اخذ مجوزهای سازمان بورس انجام نشود، نماد باز نمی‌شود و پیش‌بینی می‌کنیم به موقع اسناد و مدارک را به سازمان بورس ارائه می‌دهیم و بعد از ثبت موارد در نیمه آذر سال جاری نماد باز خواهد شد البته باز شدن نماد در حیطه اختیار نهاد ناظر بازار است و اما هرچه زودتر مدارک را فراهم کنیم نماد زودتر باز می‌شود.
وی افزود: تأمین سرمایه دماوند و پتروشیمی خلیج فارس هم بعد از اینکه اطلاعات قراردادها و درآمدهای‌شان ثبت شد اجازه باز شدن نماد گرفتند.
به گفته مدیرعامل تأمین سرمایه کیمیا، هم اکنون ۶۵ پروژه در صنایع ملی مس ایران در حال اجرا است که ۱۷ پروژه آن آماده بهره‌برداری بوده و ارزش این پروژه‌ها ۱۳ میلیارد دلار برآورد می‌شود.
برخی از این پروژه‌ها مانند انتقال آب خلیج فارس به فلات مرکزی و تأمین انرژی و پروژه‌های تعریف شده دیگر است و متناسب با شرایط اقتصادی پروژه‌ها ابزارهای مالی آن هم تعریف می‌ شود. فرح‌آبادی در مورد بانکداری سرمایه‌گذاری گفت: اولین تأمین سرمایه کشور در سال ۸۶ از شورای عالی بورس مجوز گرفت، در آن موقع بازار بدهی ایران کوچک بود اما حجم این بازار در سال ۹۹ به ۲۲۰ هزار میلیارد تومان و پارسال به ۲۴۰ هزار میلیارد تومان رسید.
در حال حاضر هفت شرکت تأمین مالی حاضر در بورس ۵۷ هزار میلیارد تومان ارزش بازاری دارند که ۱ر۱ درصد صنایع بازار سرمایه را تشکیل می‌دهند و با آمدن تأمین سرمایه کیمیا که بزرگترین تأمین سرمایه می‌شود و دو هزار میلیارد تومان سرمایه آن خواهد بود که ۱۲۰۰ میلیارد تومان توسط ملی مس و ۸۰۰ میلیارد تومان با پذیره‌نویسی مردم و شرکت‌ها در فرابورس در اوایل آبان‌م انجام می‌شود.
وی همچنین سه مؤلفه برای ارزیابی شرکت‌های تأمین سرمایه بیان کرد، از جمله اینکه با مشارکت در بورس‌های کالایی ابزارهایی مانند انتشار اوراق سلف و اوراق کالایی، همچنین استفاده از صندوق‌های کالا مانند صندوق زعفران، صندوق اجاره، صندوق زمین و مسکن و در تأمین سرمایه کیمیا صندوق فلزات به ویژه مس راه‌اندازی می‌شود، همچنین استفاده از ابزارهای رتبه‌بندی در این صندوق‌ها باعث می‌شود که بتوانند فعالیت تخصصی داشته باشند.

نسخه مناسب چاپ