جایزه جهانی «ایکوموس» به مدیر انجمن فعال حوزه میراث فرهنگی قزوین رسید
قزوین -خبرنگار اطلاعات: طرح ابتکاری مدیر یکی از انجمن‌های فعال در حوزه میراث فرهنگی قزوین با موضوع «حفاظت از باغستان» موفق به دریافت جایزه جهانی فرهنگ و طبیعت موسسه فرهنگی ایکوموس در سال ۲۰۲۲ شد.
مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی قزوین با اشاره به موفقیت این طرح خلاقانه و ارج نهادن به این ره آورد جهانی گفت: موضوع این طرح با عنوان «حفاظت از باغات قزوین» که موفق به دریافت این جایزه ارزشمند جهانی شده است، به تشکیل یک ساختار اجتماعی حفاظت از باغستان با حضور باغداران و همراهی انجمن‌های فرهنگی و محلی برای انجام فعالیت‌های فرهنگی و آیینی در این محدوده می‌پردازد واین اداره‌کل آمادگی خود را برای حمایت و همراهی‌های آتی برای اجرای این طرح اعلام می‌دارد.
علیرضا خزائلی افزود:انجمن تخصصی دوستداران یادمان‌ها، از انجمن‌های فعال حوزه حفاظت و صیانت از میراث ‎‌فرهنگی استان قزوین از سال ۱۳۸۸۸ فعالیت‌های خود را آغاز کرده و اقدامات بسیار ارزشمندی در زمینه حفاظت از باغستان سنتی قزوین داشته است.
وی ادامه داد: حفاظت و صیانت از باغستان سنتی قزوین در واقع حفظ تاریخ و بخش مهمی از حیات فرهنگی و اجتماعی شهر قزوین است و در این زمینه از هرگونه طرح و اقدام مؤثر برای حفظ و نگهداری شایسته این اثر ارزشمند تاریخی و طبیعی و سایر مواریث تاریخی و فرهنگی استقبال می‌کنیم.
جایزه فرهنگ و طبیعت «ایکوموس» در سال ۲۰۲۲ میلادی به ۳ طرح خلاق و موثر حفاظت از میراث‌فرهنگی شامل حمایت از باغ‌های قزوین از ایران، منظر زیست فرهنگی مایا (ایجاد مشارکتی واژه‌نامه مصور و برداشت گونه‌های زیستی گواتمالا) و پاسداشت صورتک‌های مقدس از راه اجرای مراسم آتش- بورکینافاسو تعلق گرفت و ۲طرح از هند و چین نیز تشویق ویژه شدند.

نسخه مناسب چاپ