رئیس جمهوری: دیپلماسی سیاسی باید در خدمت دیپلماسی اقتصادی باشد
 

رئیس جمهوری تولیدکنندگان و صادرکنندگان را افسران و سربازان دور زدن و خنثی کردن تحریم‌ها نامید وگفت: دیپلماسی سیاسی باید در خدمت دیپلماسی اقتصادی باشد. همچنین باید سهم ایران از تعاملات اقتصادی منطقه از جمله در ترانزیت کالا، گردش پولی و مالی و سایر عرصه‌های اقتصادی را احیا کنیم.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، حجت الاسلام و المسلمین سید ابراهیم رئیسی دیروز در آئین گرامیداشت روز ملی صادرات درمحل اجلاس سران از همه دست‌اندرکاران به ویژه صادرکنندگان که در عرصه صادرات افتخارات بزرگی برای کشور آفریدند و با وجود تحریم‌ها و تهدیدها باعث رشد صادرات کشور شدند، قدردانی کرد و اظهارداشت: رشد ۴۰ درصدی صادرات در سال گذشته و رشد ۱۳ درصدی صادرات غیرنفتی در سال جاری نشان از عزم صادرکنندگان و فعالان اقتصادی دارد.
وی مراسم گرامیداشت روز ملی صادرات را نمادی از توجه به صادرات و صادرکنندگان دانست و با بیان اینکه کارگروه‌هایی که برای رشد صادرات و رفع موانع پیش‌روی صادرکنندگان فعالیت می‌کنند، باید به نگاه‌ها و نظرات صادرکنندگان بیش و پیش از دیگران توجه کنند، اظهار داشت: صادرکنندگان میدان‌داران این عرصه هستند و صادرات، بدون تردید لازمه یک تولید پایدار است.
رئیس جمهوری با اشاره به نامگذاری امسال از سوی رهبر معظم انقلاب تصریح کرد: امسال تمام تلاش ما باید در جهت رشد تولید، به ویژه تولید دانش‌پایه و فناوری‌پایه باشد. دانشگاه باید در کنار صنعت، معدن، کشاورزی و سایر عرصه‌های تولید قرار گیرد. اگر بازار، اقتصاد و تولید ما دانش‌پایه و فناوری‌پایه شد، شاهد رشد ارزش افزوده، افزایش تولید، رشد اشتغال و رفع بیکاری و تولید کالاهای نام‌آور در منطقه و جهان خواهیم بود.
وی آمار ارائه شده از سوی وزیر صنعت، معدن و تجارت مبنی بر رشد ۵ درصدی تولید را خبری بسیار خوب توصیف و خاطرنشان کرد: اخبار رشد تولید تجهیزات و ابزار تولید، رشد شرکت‌های بورسی، کاهش نرخ بیکاری، ارتباط با زیرساخت‌های اقتصادی سازمان شانگهای و آسیا و اتحادیه اوراسیا، برداشتن موانع ارتباطات همسایگی و فعال شدن ارتباطات مختلف با کشورهای همسایه خبرهای خوبی برای بخش تولید و اقتصاد و در نتیجه رشد و پیشرفت کشور است.
رئیسی دستاوردهای ارائه شده در این مراسم را گواه آن دانست که رشد اقتصادی در کشور آرمانی دست ‌نیافتنی نیست و افزود: دستیابی به نرخ رشد حدود ۵ درصد در شش ماهه اول فعالیت این دولت، یعنی در شش ماهه دوم سال ۱۴۰۰، یعنی اینکه امسال بیش از ۵ درصد رشد
تولید را خواهیم داشت و حتما نرخ رشد اقتصادی ۸ درصد که هدف‌گذاری شده، قابل دستیابی است، چرا که زیربناهای آن در کشور وجود دارد.
وی اظهار داشت: مردان و زنان و انسان های با اراده‌ای در میدان اقتصاد داریم که اگر موانع از پیش‌روی آنها برداشته شود، این انگیزه و اندیشه را دارند که با همگرایی و همکاری کارها را در مسیر تحقق اهداف رشد اقتصادی کشور پیش ببرند؛ کما اینکه بخش‌هایی از این هدف تحقق پیدا کرده است.
رئیس جمهوری با اشاره به آمار ارائه شده مبنی بر اینکه تراز تجاری کشور در حال مثبت شدن است، تصریح کرد: رشد اقتصادی کشور دشمن را عصبانی کرده است و برقراری رژیم تحریم‌ها بر ایران اسلامی همه برای این است که کشور رشد نکند، تولید و صادرات نداشته باشد، مولد نبوده و مصرف کننده باشد.وی اضافه کرد: وقتی شما اراده می‌کنید که در تولید‌ و صادرات حرف برتر را در منطقه و جهان داشته باشید، او عصبانی می‌شود، چون می‌گوید ما در وزارت خزانه‌داری آمریکا نقشه کشیدیم، نیروهای بسیاری را گذاشتیم که هر جای دنیا شما حضور یافتید، شما را متوقف کنند، اما شما از میان همه این تحریم‌ها و تهدیدات، صادرات، تولید، رشد اقتصادی و امید خود را بالا می‌برید.
رئیسی ادامه داد: دشمن نمی‌خواهد این طور باشد؛ لذا آشوب و بلوا به پا می‌کند. رسما این را می‌گویند و به آن عمل هم می‌کنند. هر جا شما فعالان اقتصادی ایرانی حضور یابید و بخواهید بازاریابی کرده و کالای خود را عرضه کنید، آنها مانع‌تراشی می‌کنند تا کالای شما بازار نداشته باشد. خودشان هم می‌دانند که امروز کالای ایرانی باکیفیت و قابل رقابت با کالاهای جهانی است و لذا نمی‌خواهند شما در کارتان موفق باشید؛ این جنگ اراده‌هاست.
وی با بیان اینکه دشمن اراده کرده که ما رشد و پیشرفت نکنیم، گفت: دشمن نمی‌خواهد ملت ایران حرفی در اقتصاد و تولید و صادرات داشته باشد، ملت ایران هم تصمیم گرفته که با عرضه بهترین تولیدات، بازارها را فتح کند. ملت ایران در هر عرصه‌ای که با اراده وارد شده، موفق بوده و توانسته دست برتر را داشته باشد؛ ما نشان دادیم که متوقف نمی‌شویم.
رئیس قوه مجریه با بیان اینکه در روز ملی صادرات، شما عزیزان تولیدکننده باید تصمیم و اراده خودتان را به دنیا مخابره کنید و بگویید که اراده ما این است که در تولید و صادرات دستی برتر داشته باشیم، افزود: دستیابی به این هدف با زیربناها و با همین پایه‌هایی که در ایران اسلامی وجود دارد، کاملا امکان‌پذیر است. این هدف یک امر شعاری، آرمانی و تحقق ناپذیر نیست، بلکه حتما دست‌یافتنی است.
وی با اشاره به تعداد زیادی از واحدهای صنعتی و تولیدی تعطیل و نیمه‌تعطیل که در دوره فعالیت دولت سیزدهم احیا شده‌اند، اظهار داشت: در این دوره بیش از ۲ هزار کارخانه و کارگاه به دست توانای عزیزان با اراده ما در سراسر کشور احیا شده و این مسیر ادامه دارد. اگر احیای کارخانجات و کارگاه‌های تولیدی و بازگشت آنها به عرصه تولید، افزایش صادرات، مثبت شدن تراز تجاری، ارتقای تولید و صادرات نفتی و غیرنفتی در کشور دشمن را عصبانی می‌کند، بگذار عصبانی شود و از این عصبانیت بمیرد، اما ما متوقف نخواهیم شد. اگر دشمن ما را در یک جای دنیا متوقف کند، ما از جای دیگر سر درخواهیم آورد؛ دور زدن تحریم‌ها یعنی همین.
رئیسی تصریح کرد: امروز وقتی با دشمنان خود حرف می‌زنیم، به پشتوانه مردم و کشاورزان، صنعتگران، مهندسان و فعالان عرصه‌های مختلف تولیدی حرف می‌زنیم. از ما عصبانی هستند، چه کنیم که عصبانی هستند! دشمن نمی‌خواهد شما تولید داشته باشید، دیروز در صنعت نظامی گرفتار تامین سیم خاردار بودید و به شما نمی‌دادند، اما امروز وقتی در نیویورک، سمرقند و در بسیاری از کشورهای دیگر که روسای کشورها با بنده ملاقات می‌کنند، یکی از خواسته‌های آنها خرید از صنایع نظامی ایران است.
وی با اشاره به اینکه بیشترین و شدیدترین تحریم‌ها علیه کشور در عرصه نظامی و هسته‌ای بود و بیشترین پیشرفت کشور هم در آن صنایع حاصل شده است، خاطرنشان کرد: وقتی امروز در صنایع نظامی و هسته‌ای به نقطه‌ای رسیده‌ایم که ما در منطقه و جهان حرف برای گفتن داریم، معلوم می‌شود که انسان‌های بااراده و جوانان برومندی شبانه روز در این میدان تلاش کردند؛ این یک میدان مبارزه است و دشمن نمی‌خواهد شما در آن دست برتر را داشته باشید.
رئیس جمهوری با بیان اینکه آنها حاضرند کالاهای آماده به ما بدهند، اما فرمول تولید آن را به ما نخواهند داد، گفت: دلیل این کار آن است که ما مستقل نباشیم. می‌خواهند هر گاه اراده کردند بتوانند جلوی دستیابی ما به هر کالایی را بگیرند.
وی بازدیدهای خود از واحدهای صنعتی، بنای دولت مردمی را پیگیری رفع موانع و مشکلات پیش‌روی تولید دانست و افزود: جوانان، مردان و زنان فعال ما در عرصه اقتصاد خودشان انگیزه کار و تلاش دارند و فقط باید مانع را از پیش پایشان برداشت؛ یکی از چیزهایی که راه را می‌بندد، تصمیمات خلع الساعه است. باید جلوی این تصمیمات گرفته شود تا ثبات در بازار ایجاد شود. یکی از موثرترین اقدامات در حمایت از تولید، اخذ تصمیمات حساب شده، متقن و با مشورت صادرکننده و تولیدکننده است تا این تصمیمات دارای ثبات باشد و تولیدکننده و صادرکننده بتواند بر اساس آن برای آینده کار خود پیش‌‌بینی کند.
رئیسی به نقش ارتقای کیفیت در بازاریابی بهتر کالاهای تولیدی اشاره کرد و اظهار داشت: انتفاع و سود بردن باید در سایه ارایه یک کار با کیفیت باشد. افزایش صادرات به افزایش تولید و در نتیجه به رشد اقتصادی منجر خواهد شد و این چرخه در گرو تولید با کیفیت است.
وی با تاکید بر اینکه ملت ایران همانگونه که در جنگ تحمیلی سرافراز شد، در جنگ تحریمی هم با میدان‌داری فعالان اقتصادی و تولیدکنندگان پیروز و سرافراز خواهد شد، تصریح کرد: افسران جنگ تحریمی تولیدکنندگان و صادرکنندگان هستند که باید برای پیروزی در این نبرد تلاش کنند. ما تا همین جا هم به اعتراف خود دشمنان که رسما اعلام کردند در اعمال سیاست فشار حداکثری به ایران مفتضحانه شکست خوردند، پیروز شده‌ایم و باید این مسیر ادامه یابد.
رئیس دولت سیزدهم با بیان اینکه تمرکز دولت باید بر مقررات‌زدایی و اصلاح مقررات دست و پاگیر پیش‌پای صادرکنندگان باشد، به اعلام آمادگی نمایندگان مجلس برای اصلاح برخی قوانین مثل تعهدات ارزی اشاره و خاطرنشان کرد: در دوره حضور خود در قوه قضائیه هم تاکید داشتم که باید برای ارتقای سطح همکاری و نقش‌آفرینی صادرکنندگان در عرصه پیشرفت اقتصادی کشور ساز و کارهای مناسب ایجاد شود. نباید صادرکننده‌ای را که امروز تشویق می‌کنیم، فردا بخاطر ارزی که بازنگردانده است، متهم کنیم. این روا نیست؛ بلکه باید سازوکاری ایجاد کنیم تا ببینیم حرفش چیست و چرا ارز را بازنمی‌گرداند و مشکلش چیست و بعد تلاش کرد تا مشکلش رفع شود.
وی با تاکید بر لزوم تسهیل صادرات کالا و تامین منابع ارزی کشور از درآمدهای حاصل از آن گفت: صادرات کالا و بازگشت ارز حاصل از آن باید یک سازوکار صحیح و شفاف داشته باشد و همه باید برای تکمیل این سازوکار و تنوع بخشی به راه‌های بازگشت ارز حاصل از صادرات کالا به کشور تلاش کنند.
رئیسی با اشاره به توانمندی‌های کشور در زمینه صادرات خدمات فنی- مهندسی و گردشگری از جمله در بخش سلامت افزود: جلوگیری از خام‌فروشی باید از محورهای تلاش‌های ما باشد. باید در بازارهایی که مزیت ویژه داریم، ارزش افزوده را جدی گرفت و عقب‌ماندگی‌ها در این زمینه را سریع‌تر جبران کرد. برای این منظور باید دیپلماسی سیاسی در خدمت دیپلماسی اقتصادی باشد، دغدغه اول همه دیپلمات‌های ما باید مسایل اقتصادی باشد و نقش دیپلماسی باید در رشد یافتگی کشور دیده شود.وی بر لزوم متنوع‌سازی و تسهیل روش‌های برگشت ارز حاصل از صادرات تاکید کرد و اظهار داشت: حالا که مجلس هم آمادگی دارد قوانین این عرصه را اصلاح کند، این همکاری باید زودتر انجام شود. شورای عالی صادرات با فواصل کوتاه‌تر تشکیل شود و تصمیمات لازم را اتخاذ کند تا این اقدامات، پیام‌ها و سیگنال‌های خوبی به تولیدکننده و صادرکننده ارسال کند.
رئیس قوه مجریه در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه افزایش کمی و کیفی صادرات نشانه قدرت اقتصادی و البته خوب عمل کردن بخش‌های سیاسی کشور است،گفت: فعال شدن بازارچه‌های مرزی به توسعه تجارت کمک می‌کند، اما فعالیت این بازارچه‌ها باید قانونمند شود. وی به ارائه بسته‌ای از سوی وزیر صنعت برای رفع مشکلات تجاری در کشور و پیگیری آن از سوی معاون اقتصادی رئیس جمهوری در ستاد هماهنگی اقتصادی دولت اشاره کرد و اظهار داشت: اگر چه این گام نهایی در این زمینه نبود، اما گام خوبی بود و خیلی از صادرکنندگان از آن خرسند شدند.
رئیسی تصریح کرد: امروز مجلس و دولت و تمامی بخش‌های کشور به تبعیت از فرمایشات رهبری معظم انقلاب اسلامی برای افزایش و رونق تولید در کشور و افزایش و رونق صادرات بویژه صادرات غیرنفتی مصمم هستند و همه بخش‌های مرتبط باید حمایت و نظارت از تولید و صادرات را پیشه خودشان کنند به نحوی که صادرکننده احساس کند که کاملاً مورد حمایت است.
وی خطاب به فعالان اقتصادی، تولیدکنندگان و صادرکنندگان خاطرنشان کرد: تلاش شما تاکنون نتایج خوبی داشته و ثمرات ان کاملا قابل احساس است و بنده به عنوان مسئول دولت از شما درخواست دارم که تلاش خود را مضاعف کنید. امروز همه کسانی که آمار و ارقام را می‌شناسند، می‌بینند که وضعیت با گذشته تفاوت پیدا کرده است و یقین دارم با اراده و پیگیری شما وضعیت و شرایط حتماً متفاوت‌تر خواهد شد.
رئیس جمهوری گفت: خواست رهبری از همه ما آن است که کاری مضاعف در کشور صورت بگیرد و با تلاش شما و پشتیبانی بخش‌های مرتبط، امکان تحقق رشد اقتصادی بیشتر، تولیدبالاتر، صادرات بیشتر و برتر وجود دارد.
دراین مراسم همچنین وزیر صنعت با اشاره به روند رو به رشد صادرات در مقابل واردات به کاهش اختلاف این دو اشاره کرد و گفت: با ادامه روند فعلی، سال آینده تراز تجاری کشور مثبت می شود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان توسعه تجارت، سیدرضا فاطمی امین با اشاره به اینکه حضور رئیس جمهوری نشان دهنده اولویت صادرات برای کشور است، افزود: هر کشوری که بتواند صادرات بیشتری داشته باشد، وضع بهتری دارد و این به معنای تراز تجاری مثبت است.
وی تاکید کرد: واردات سال گذشته ۵۲ میلیارد و صادرات غیرنفتی ۴۷ میلیارد دلار بود و در ۶ ماه ابتدایی امسال این اختلاف به ۲ میلیارد دلار رسید و به زودی برای سال آینده این اختلاف از وضعیت منفی خارج و مثبت خواهد شد.
وزیر صنعت همچنین کارکرد دیگر صادرات را افزایش توان و قدرت کشور عنوان کرد و افزود: این افزایش قدرت با خام فروشی ایجاد نمی شود. برای مثال صادرات سیمان اعتبار و قدرت برای کشور ندارد اما فروش تجهیزات پزشکی، داروهای با فناوری بالا و صنایع پیچیده عامل قدرت و اعتبار کشور در سطح بین المللی می شود.
وی با اشاره به هدف صادرات گفت: تا پیش از این هدف صادرات، ارز آوری بود اما با مثبت شدن تراز تجاری، هدف اصلی تغییر کرده و صادرکننده باید برای ایجاد اعتبار و قدرت ایران در دنیا صادرات انجام دهد.فاطمی امین یادآور شد: هدف‌گذاری رسیدن به ۷۵ میلیارد دلار صادرات غیر نفتی بر همین اساس بود و کیفیت کالای صادراتی اهمیت داشت. در دنیا شاخصی به نام پیچیدگی وجود دارد که به فناوری ساخت کالا مرتبط می شود و هرچه کالای تولید شده فناوری پیچیده تری داشته باشد، شاخص پیچیدگی هنگام صادرات افزایش می یابد. این شاخص جهانی که ۱۵ سال پیش برای ما رتبه بالای ۱۰۰ بود، سال قبل به ۶۵ رسید و سال ۱۴۰۴ به زیر ۴۰ می رسد.
وی تاکید کرد: اگر کشوری بتواند کالای پیچیده تولید کند، به معنای این است که دانش مولد دارد. اینکه ما بر دانش بنیان بودن کالاها تاکید می کنیم، منظور مولد بودن آن علم است نه تعداد مقالات منتشر شده و دانشجو و هیأت علمی.وزیر صنعت با اشاره به اینکه دانش مولد، خود را در صادرات نشان خواهد داد، گفت: در این زمینه دولت نقش حمایتگری و نظارت دارد و برای فراهم کردن زیرساخت های تجارت که همانا ایجاد روابط سیاسی و بین المللی و توسعه امکانات لجستیک و انتقال پول است، تلاش می کند.
وی ادامه داد: در حوزه روابط سیاسی اقدامات بزرگی صورت گرفت که نمونه آن توافقنامه تجارت آزاد با اوراسیا و عضویت در پیمان شانگهای بود. اوراسیا ۱۷۰ میلیون جمعیت و بازار ۸۰۰ میلیون دلاری دارد. در خصوص پیمان شانگهای هم اعضای آن یک چهارم خشکی و ۴۰ درصد جمعیت جهان، یک سوم رشد اقتصادی دنیا و مقام بزرگترین مصرف و تولید کنندگان دنیا را به خود اختصاص داده اند.
این مقام مسئول با اشاره به اینکه مزیت اصلی ما در اوراسیا این است که بزرگترین رقبای تجاری ما در این بازار، عضو پیمان نیستند، گفت: امروز ما بازارهای بکر و مغفول مانده مانند آفریقا را زنده کردیم و برخلاف گذشته، تجارت خود را به جایی گره نزدیم که دستاوردی نداشته باشد.
وی به رشد اقتصادی واحدهای تولید کشور اشاره کرد و افزود: در ۳ ماه ابتدایی امسال رشد اقتصادی حوزه صنعت ۱ر۵ درصد بود، در حالی که شاخص بنگاه‌های صنعتی داخل بورس با سهم ۵۰ درصدی در تولیدات کشور، در خرداد رشد ۵ر۲ درصدی، در تیر ۸ر۵ درصدی، در مرداد ۷ر۶درصدی و در شهریور رشد ۵ر۶ درصدی داشتند که کم‌نظیر و بی‌سابقه است.
فاطمی‌امین تصریح کرد: این رشد اقتصادی بی‌نظیر، وظیفه صادرکننده برای صادرات تولیدات را افزایش می دهد و امروز در برخی صنایع، ظرفیت تولید بالایی وجود دارد اما به علت فقدان بازار فروش، تولید صورت نمی گیرد و در این زمینه صادرکنندگان می توانند تکمیل کننده چرخه رشد اقتصادی شوند.
براساس این گزارش، رئیس جمهوری همچنین دراین مراسم از ۵ صادرکننده برتر کشور به نمایندگی از ۵۷ صادرکننده برتر سال ۱۴۰۱ با اهدای لوح تجلیل کرد.

نسخه مناسب چاپ