خط ارتباطی مردم با اطلاعات
دولت با شرکت‌‌های متخلف داروسازی برخورد کند
علیرغم تشدید مشکلات معیشتی مردم در سال جاری، شرکت‌های داروسازی اقدام به افزایش مستمر قیمت تولیدات خود کرده‌اند، در شرایطی که این شرکت‌ها از مزیت ارز دولتی برخوردارند، دلایل افزایش بی‌رویه قیمت داروها باید مورد بررسی و رسیدگی قرار گیرد. برای کمک به بیماران و تولید محصولات دارویی با کیفیت در کشور، از سازمان‌های تعزیرات حکومتی و حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان، انتظار می‌رود که تخلفات شرکت‌های داروسازی را پیگیری کنند. گویا بعد از شیوع بیماری کرونا و کاهش موارد این بیماری، دیگر وزارت بهداشت و درمان به وضعیت درمان بیماران و هزینه داروهای آنان توجه چندانی ندارد!
کارشناس اقتصادی

کودکان اتباع خارجی مزاحم رهگذران می‌شوند
در اطراف پایانه تاکسیرانی زیر پل سیدخندان شماری از کودکان و نوجوانان اتباع خارجی جلوی رهگذران را می‌گیرند و با سماجت خاصی از آنان کمک می‌خواهند و حتی به اعتراض رانندگان تاکسی هم که خواهان دورشدن آنان از پایانه هستند، اهمیتی نمی‌دهند. چرا نیروی انتظامی و شهرداری منطقه ۷ مانع مزاحمت آنان نمی‌شوند؟
راننده تاکسی خطی پایانه سید‌خندان

مسافربرهایی که با گردنکشی از مسافران پول می‌گیرند!
بعضی از مسافربرهایی که معلوم نیست از کجا و چگونه ساکن پایتخت شده‌اند، هنگام پیاده‌‌شدن مسافران از آنان، ۲ تا ۳ برابر کرایه معمول را طلب می‌کنند که در صورت مقاومت آنان، ترمزدستی را می‌کشند و به سوی مسافران حمله‌ور می‌شوند. به عنوان مثال دختر خانمی از ایستگاه مقابل متروی حقانی سوار خودروی یکی از این مسافربرها شد و پس از رسیدن به زیر پل سیدخندان، دو ایستگاه پایین‌تر می‌خواست ۱۰ هزار تومان کرایه معمول را به راننده بپردازد، که او با داد فریاد و کشیدن ترمزدستی خود ۲۰ هزار تومان از او مطالبه کرد و دختر بیچاره هم از ترس آن را پرداخت و به سرعت از آنجا فرار کرد.
از کسبه خیابان سهروردی شمالی

بیمه آتیه‌سازان حافظ به تعهدات خود عمل نمی‌کند
با این‌که هرماه از مستمری کارگران بازنشسته حدود ۳۰۰ هزار تومان برای بیمه تکمیل درمان آتیه‌سازان حافظ کسر و به حساب آن شرکت واریز می‌شود، هزینه عینک و چشم‌پزشکی بازنشستگان را نمی‌پردازند و آنان هزینه آزمایش‌های پزشکی خود را باید پرداخت کنند، تا بعدها آن را دریافت دارند. با این‌که ۲۱ تیرماه امسال مدارک آزمایشگاه را تحویل داده‌ام، هنوز هزینه آن را نپرداخته‌اند که اگر این وضع ادامه داشته باشد، باید بیمه تکمیل درمان کارگران بازنشسته را به شرکت بیمه اسم و رسم‌دار دیگری بسپارند، بلکه به تعهدات‌اش به موقع عمل کند!
نجف قربانی ، کارگر بازنشسته ـ لاهیجان (استان گیلان)

رفع محدودیت استفاده از فضای مجازی ضرورت دارد
با فعال‌شدن فضای مجازی در کشور بسیاری از امور اجتماعی، شغلی، اقتصادی و خانوادگی مردم با استفاده از ظرفیت این فضا انجام می‌شود که محدودیت آن نه فقط به مشاغل اینترنتی موجود لطمه می‌زند، بلکه فرصت اشتغال برای میلیون‌ها ایرانی دیگر و بخصوص در استارت‌آپ‌ها را هم از میان می‌برد که نتیجه آن افزایش نرخ بیکاری در کشور است که ادامه آن می‌تواند بنیان خانواده‌ها و امنیت جامعه را به خطر ‌اندازد و از اینرو رفع محدودیت‌های فضای مجازی با آرام‌شدن اوضاع شهرها، ضرورت دارد.
تلفن به خط ارتباطی

پزشکان معروفی که با تلفن بیگانه‌اند!
گلایه خانم شهروند تهرانی از روان‌شناس تلفنی و تعیین ضرب الاجل برای پرداخت حق ویزیت ۳۵۰ هزار تومانی او را در خط ارتباطی ۲۵ مهرماه خواندم و بسیار متأسف شدم. در ضمن برای تعیین وقت ویزیت توسط بعضی از پزشکان معروف حتماً باید به مطب آنان مراجعه و مشکلات رفت‌و‌آمد در شهر شلوغی مانند تهران را تحمل کرد و گویی که این اطبای محترم اصولاً با وسیله ارتباطی به نام تلفن بیگانه‌اند تا از طریق آن،‌ بیماران بتوانند وقت ویزیت بگیرند!
خانم بیمار از تهران

ضرورت عضویت زنان در نهادهای حساس و پراهمیت کشور
خواندن یادداشت «زبان مفاهمه» ۲۳ مهرماه سردبیر روزنامه اطلاعات به راستی روحم را تازه و مرا بسیار خوشحال کرد که امیدوارم این نوشته پربار و راهگشا مورد توجه مسئولان خیرخواه مردم و کشور قرار گیرد. ایکاش از زنان مؤمن و تحصیلکرده و کارشناس کشورمان در عضویت نهادهای مهم و حساس مانند مجمع تشخیص مصلحت نظام و مدیریت‌های ارشد قوای سه گانه کشور هم به خوبی استفاده شود، چرا که در مواردی خانم‌ها بهتر از آقایان می‌توانند مدیریت و سازمانی را اداره کنند!
خواننده روزنامه اطلاعات

سوال درباره تفاوت حقوق معلمان بازنشسته و شاغل
به گفته رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی، معلمان بازنشسته با اختلاف فقط ۱۰ درصدی با معلمان بازنشسته باید حقوق بگیرند، حال با توجه به این‌که رتبه‌بندی معلمان از شهریورماه پارسال اجرا شده است، چرا این مصوبه درباره معلمان بازنشسته از همان تاریخ اعمال و مابه‌التفاوت آن پرداخت نمی‌شود؟
معلم بازنشسته ـ اصفهان

مجبور شدم مادر سالخورده‌ام را به دلیل قطع اینترنت حضوری به مرکز تشخیص طبی ببرم
به دلیل قطع واتساپ و تلگرام علیرغم مشکلات ناشی از ابتلا به سرطان، به همراه مادر سالخورده‌ام برای «ام.آر.آی» و «سی‌تی‌اسکن» ۲ بار ناچار شدم حضوری به مرکز تشخیص پزشکی بابک در تهران بروم و وقت بگیرم در صورتی که پیش از این به وسیله اینترنت وقت می‌گرفتم. خدا لعنت کند کسانی را که در خارج از کشور نشسته‌اند و از بهترین امکانات زندگی برخوردارند، آن‌وقت جوانان بیگناه مردم را به خیابان‌ها می‌کشانند و موجب قطع و محدودیت اینترنت در شهرهایی مانند تهران می‌شوند. این‌ها اگر عرضه دارند، خودشان به ایران بیایند و تظاهرات کنند!
خانم شهروند مبتلا به سرطان

صداوسیما مانع سوء‌استفاده رسانه‌های بیگانه شود
محدودیت استفاده از اینترنت موجب سوء‌استفاده بیشتر رسانه‌های ماهواره‌ای معاند از آن شده است که هدفمند و با برنامه خبرهای نادرست درباره ناآرامی‌ها را منتشر می‌کنند، در زمانی که فضای مجازی محدودیت نداشت، کاربران در صورت دروغ بودن یک خبر ماهواره‌های خارجی، بلافاصله در‌این‌باره به یکدیگر اطلاع‌رسانی می‌کردند. امیدواریم صداوسیما به عنوان یک رسانه ملی با پخش درست و به موقع خبرها، از رویکرد بیشتر مردم به اخبار رسانه‌های بیگانه جلوگیری کند و مانع از سوء‌استفاده آن‌ها از ناآرامی‌های پراکنده و کم تعداد در برخی از شهرها شود.
هموطن

پیشنهاد چاپ هفتگی گذشته‌های تهران در روزنامه اطلاعات
پیشنهاد می‌کنم در یکی از صفحات و یا ضمیمه‌های روزنامه اطلاعات هر هفته ستونی تحت عنوان «تهران، فرهنگ پر از تنوع» چاپ شود، تا ضمن مروری بر گذشته‌های این کلانشهر ، هموطنان تا حدی با پیشینه پایتخت کشورمان آشنا شوند.
روح‌الله مهرپارسا

زنان ایرانی از باهوش‌ترین انسان‌های کره زمین هستند
بانوان ایرانی ثابت کرده‌اند که جزو باهوش‌ترین انسان‌های کره‌زمین هستند که از جمله به مریم میرزاخانی ریاضیدان نام‌آور و دیگر زنان نخبه ایران، می‌توان اشاره کرد و می‌طلبد که از این خانم‌های لایق و پراستعداد در مدیریت کشور بیشتر استفاده شود. فراموش نکنیم که می‌گویند بهشت زیر پای مادران است و شخصیت‌های ایرانی در هر گروه و رشته را همین مادران تربیت کرده‌اند.
خواننده روزنامه اطلاعات

امکان گفتگوی منتقدان با حاکمیت فراهم آید
با توجه به این‌که بر اساس قانون اساسی حق اعتراضات مردم به رسمیت شناخته شده است و رئیس محترم قوه قضائیه هم گفته‌اند که از گفتگوی حکومت و معترضان استقبال می‌کنیم، بهتر است منتقدان و معترضانی که دلسوز نظام و متعهد به حفظ آن هستند، حتی‌المقدور از حبس و محاکمه رهایی یابند تا با آسودگی خیال بتوانند آراء و عقاید خود را بیان کنند و با حاکمیت درباره مسایل گوناگون کشور به گفتگو بنشینند و به تفاهم برسند.
مهدی کوچیگی ـ استان قزوین

نسخه مناسب چاپ