اعلام آمادگی نیروهای هوابرد ارتش آمریکا برای ورود به جنگ اوکراین
 

سرویس خارجی: ستاد فرماندهی لشکر ۱۰۱هوابرد ارتش آمریکا اعلام کرد، این نیروها در صورتی که تنش‌ها بین مسکو و کی‌یف تشدید شود یا حمله به یک کشور عضو ناتو صورت گیرد، آماده ورود به اوکراین هستند.
شبکه آمریکایی «سی‌بی‌اس نیوز» به نقل از ژنرال «جان لوباس» معاون فرماندهی این لشکر گزارش داد: آماده دفاع از هر اینچ از خاک ناتو هستیم. سرهنگ «ادوین ماتایدس» فرمانده تیم رزمی تیپ دوم هم گفت: نیروهایش در رومانی مستقر شده‌اند و از نزدیک نیروهای روس را تحت نظر دارند و اهدافی را برای تمرین می‌سازند و تمرین‌هایی را که دقیقاً شبیه آنچه در جنگ در جریان است، انجام می‌دهند. «سی‌بی‌اس نیوز» افزود: در مجموع ۴۷۰۰نیرو از پایگاه لشکر ۱۰۱هوابرد در فورت کمپبل ایالت کنتاکی برای تقویت جناح شرقی ناتو مستقر شده‌اند. طبق این گزارش، فرماندهان آمریکایی گفته اند آماده جنگ در هر لحظه هستند و اگر جنگ تشدید شود یا حمله‌ای به ناتو شود، کاملاً آماده عبور از مرز اوکراین هستند. این اظهارات در حالی است که به رغم حمایت‌های نظامی واشنگتن از کی‌یف برای مقابله با مسکو، جو بایدن رئیس‌جمهوری آمریکا بارها گفته هیچ برنامه‌ای برای اعزام نیرو به اوکراین ندارد. آمریکا و ناتو مدعی هستند طرف جنگ در اوکراین نیستند اما همواره آماده کمک به کی‌یف هستند. ینس استولتنبرگ دبیرکل ناتو اخیراً در واکنش به درخواست زلنسکی برای عضویت سریع اوکراین در این اتحاد نظامی، مدعی شد که از حق اوکراین برای انتخاب مسیر خود و پیوستن به این ائتلاف حمایت می‌کند اما در عین حال گفت تمرکز اصلی کنونی ما، ارائه کمک فوری به اوکراین برای دفاع از خود در برابر حمله روسیه است.
او تاکید کرد ناتو بخشی از جنگ روسیه با اوکراین نبوده و تنها نقش حمایتی دارد و تصمیم درباره عضویت اوکراین باید با اجماع همه ۳۰عضو این ائتلاف گرفته شود. استولتنبرگ همچنین گفته بود پیروزی روسیه در این جنگ فقط یک شکست بزرگ برای اوکراینی‌ها نیست بلکه یک شکست و اتفاقی خطرناک برای همه ما خواهد بود. جیک سالیوان مشاور امنیت ملی کاخ سفید هم گفت: در حال حاضر دیدگاه ما این است که بهترین راه برای حمایت ما از اوکراین، حمایت عملی و میدانی در این کشور است و عضویت در ناتو باید در زمان دیگری آغاز شود. او هم در رد درخواست عضویت سریع اوکراین گفت که هر تصمیمی در خصوص عضویت، بین ۳۰متحد (ناتو) و کشورهایی گرفته می‌شود که مایل به عضویت هستند. دیمیتری پسکوف سخنگوی ریاست‌جمهوری روسیه پیش‌تر اظهارات دبیرکل ناتو را نشان‌دهنده اذعان این ائتلاف غربی به مشارکت در جنگ اوکراین تعبیر کرده بود.
در چنین شرایطی رئیس شورای اروپا گفت که اتحادیه اروپا استفاده از دارایی‌های بلوکه‌شده روسیه برای کمک به اوکراین را مورد بررسی قرار خواهد داد. شارل میشل در یک کنفرانس مطبوعاتی پس از اجلاس سران اتحادیه اروپا در بروکسل، گفت: ما باید از دارایی های مسدودشده روسیه برای بازسازی و کمک به اوکراین استفاده کنیم. رئیس شورای اروپا افزود: ممکن است این موضوع در کنفرانس بین المللی که قرار است به منظور کمک به اوکراین در ۲۵اکتبر در آلمان برگزار شود، مطرح شود. میشل در ادامه اظهار داشت: ما در نشست سران کشورهای عضو اتحادیه اروپا در مورد حمایت ایران از روسیه از طریق هواپیماهای بدون سرنشین هم صحبت کردیم. خبر دیگر اینکه وزرای دفاع روسیه و آمریکا برای اولین باز ظرف چند ماه اخیر در تماسی تلفنی مسائل اوکراین را به بحث گذاشتند. «سرگئی شویگو» وزیر دفاع روسیه برای اولین بار ظرف پنج ماه اخیر با «لوید آستین» همتای آمریکایی خود به صورت تلفنی گفت‌وگو کرد.
وزارت دفاع روسیه در بیانیه‌ای اعلام کرد: مسائل امنیتی در سطح جهانی از جمله وضعیت اوکراین در این تماس تلفنی به بحث گذاشته شد. پنتاگون نیز در بیانیه‌ای مشابه اعلام کرد:‌ آستین و شویگو بر لزوم حفظ کانال‌های ارتباطی در زمینه جنگ در اوکراین تأکید کردند. «آنتونی بلینکن» وزیر امور خارجه آمریکا هم در مصاحبه‌ای گفت:‌ دشوار است بفهمید در ذهن فرد دیگری چه می‌گذرد، فکر می‌کنم پوتین فردی منطقی است اما تصمیماتی که او می‌گیرد یا بهتر بگویم اهدافی که تعریف می‌کند، منطقی نیستند. در خبری دیگر اوکراین در پیامی ویدیویی، به بلاروس هشدار داد که اگر از خاک این کشور حمله‌ای علیه اوکراین صورت گیرد، کی‌یف تلافی خواهد کرد. ارتش اوکراین مدعی شده که مقامات بلاروس در تدارک این کار هستند و به صورت محرمانه نیروهایشان را برای این عملیات به کار گرفته‌اند. ارتش اوکراین هشدار داد: اگر ارتش بلاروس از تهاجم روسیه حمایت کند، ما به همان سختی پاسخ می‌دهیم که به تمامی اشغالگران دیگر در قلمرو اوکراین با تمامی توان تسلیحاتی خود پاسخ می‌دهیم.

نسخه مناسب چاپ