معاون وزیر دفاع: روی پرنده‌های شناسایی دشمن اخلال ایجاد کردیم
معاون امور صنعتی و تحقیقاتی وزارت دفاع با اشاره به اینکه دشمن روی تسخیر آسمان سرمایه‌گذاری هنگفتی کرده است گفت: روی پرنده‌های شناسایی دشمن در فاصله ۴۰۰ کیلومتری اخلال ایجاد کردیم.
به گزارش فارس، افشین نادری‌شریف در گفتگویی، با بیان اینکه وزارت دفاع چندی پیش نمایشگاهی تحت عنوان پدافند «هوایی در تعامل با جنگ الکترونیک و تحت یک سیستم شبکه و سیستم یکپارچه فرماندهی» را برگزار کرد که این نمایشگاه نمایانگر پیشرفت‌های صنعت دفاعی در این حوزه بود، گفت: در گذشته، جنگ تحت یک شبکه یکپارچه و ترکیبی، یک مزیت بود؛ تعامل بین نیروهای زمینی هوایی و دریایی در یک عملیات یک مزیت بود، اما امروز جنگ و نبرد های تحت شبکه یکپارچه یک الزام است و اگر نباشد محکوم به شکست هستید.
نادری‌شریف در پاسخ به این سئوال که قرارگیری سامانه‌های آفندی و پدافندی در یک نمایشگاه چه دستاوردی برای نیروهای مسلح به همراه داشته است، گفت: نیروهای مسلح طی سال‌های اخیر در حوزه پدافند هوایی و جنگ الکترونیک دستاوردهای خیلی خوبی داشته‌اند. در حوزه سیستم‌های فرماندهی، سامانه‌های پدافندی اعم از سامانه‌های توپخانه‌ای و سامانه‌های موشکی فعالیت‌هایی انجام شده بود اما هیچ زمانی ما در یک نمایشگاه اینها را بر اساس حوزه عمل و قابلیت آنها در کنار هم قرار ندادیم و نمایش مجموعه پدافندی، آفندی، موشک‌ها و سیستم شبکه محور فرماندهی در کنار یکدیگر به شناخت بیشتر نیروهای مسلح از قابلیت‌های ایجاد شده و نیازهای آینده کمک کرد.
وی در پاسخ به این پرسش که آیا نمایشگاه پیام خاصی را به منطقه و کشورهای همسایه ارسال کرد گفت: دشمن روی تسخیر آسمان سرمایه‌گذاری هنگفتی کرده است و نقطه برتری خود را در آسمان جستجو می‌کند. در راهبردهای دکترین دفاعی دشمن این است که اگر بتواند آسمان را تسخیر کند، احتمال پیروزی بیشتر خواهد بود؛ دشمنان روی این مساله مانور می‌دهند و چندی پیش هم رژیم اشغالگر قدس ادعای بی‌اساس کرد که در آسمان ایران نفوذ کرده است.
وی ادامه داد: با نمایش این تجهیزات، انواع و اقسام رادارهای کشف و شناسایی و سامانه های پدافند هوایی، این پیام را برای دشمن ارسال کردیم که ادعای دشمن از روی عجز و ناتوانی است و آسمان ایران به گونه‌ای نیست که به راحتی قابل نفوذ باشد و یک پرنده دشمن بتواند وارد بشود و هیچ‌یک از سیستم‌های شناسایی ما متوجه نشوند. ما توانستیم روی پرنده‌های شناسایی دشمن در فاصله ۴۰۰ کیلومتری اخلال ایجاد کنیم؛ دشمن هم می‌داند که این دانش در صنعت دفاعی جمهوری اسلامی به دست آمده و نهادینه شده است. دشمن به توانمندی‌های ما آگاه است و می‌داند اگر خطایی مرتکب شود ده برابر آن ضربه خواهد خورد و هزینه پرداخت خواهد کرد.
معاون صنعتی و تحقیقاتی وزارت دفاع در توضیح بخش‌های دیگر نمایشگاه صنعت دفاعی گفت: بخش دیگری از این نمایشگاه به حوزه سامانه‌ها و تسلیحات آفندی، موشک‌های کروز، حوزه پهپادی و بمب‌های کروز اختصاص داشت. برای کشور ما عزت‌آفرین است که کشورهای صاحب تکنولوژی، درخواست خریداری سامانه‌های دفاعی ما را دارند و درخواست انتقال تکنولوژی دارند که این حکایت از پیشرفت صنعت دفاعی در طراحی، ساخت و خودکفایی سامانه‌های دفاعی دارد.

نسخه مناسب چاپ