تقاضای سرمایه‌گذاری ۱۵ میلیارد دلاری در صنعت گاز ایران
در پی مذاکرات انجام شده با شرکت‌های صاحب برند و معتبر نفت و گاز جهان و به ویژه شرکت های نفتی اروپایی و همچنین اقدام وزارت نفت در راستای بازنگری قراردادهای نفتی، شرکت‌های اروپایی برای سرمایه گذاری در صنعت گاز ایران اعلام آمادگی کرده‌اند.

به گزارش ایسنا، در حالی که تحریم‌های بین‌المللی روی سرمایه‌گذاری خارجی در بخش انرژی ایران تاثیر منفی گذاشت،پس از مذاکرات انجام شده بین ایران و گروه۱+۵ ،وزارت نفت مذاکرات خود را با شرکت‌های بزرگ نفت و گاز جهان آغازکرد و حتی بیژن زنگنه وزیر نفت اعلام کرد که نسبت به حضور خارجی‌ها در صنعت نفت و گاز ایران خوشبین است.

بنا به این گزارش، اکنون و در پی مذاکرات صورت گرفته ۱۳ شرکت اروپایی و آسیایی و ۴ شرکت داخلی برای سرمایه گذاری ۱۵ میلیارد دلاری در صنعت گاز ایران اعلام آمادگی کرده اند و در قالب بسته های سرمایه گذاری پروژه ها تعریف و ارایه شده است.

اصغر سهیلی پور مسئول کمیته تخصصی سرمایه گذاری شرکت ملی گاز با اشاره به این‌که تاکنون ۲۱ جلسه با شرکتهای داخلی و خارجی برای سرمایه گذاری در صنعت گاز برگزار شده و درباره نحوه، میزان و روش های سرمایه گذاری به بحث و تبادل نظر پرداخته ایم،افزود: چهار شرکت انگلیسی و فرانسوی، سه شرکت ژاپنی، دو شرکت کره جنوبی، چهار شرکت چینی و چهار شرکت ایرانی برای حضور در پروژه های صنعت گاز ایران اعلام آمادگی کردند.

وی خاطرنشان کرد: حوزه فعالیت این شرکتها لوله سازی، توسعه پالایشگاهها و ایستگاههای تقویت فشار و…، است.

مسئول کمیته تخصصی سرمایه گذاری شرکت ملی گاز ایران با بیان اینکه در حال مذاکره در مورد نحوه کار با این شرکتها هستیم، تصریح کرد: مشخصات و اعتبار مورد نیاز پروژه ها بصورت گزارش و در قالب بسته های سرمایه گذاری تهیه شده و به این سرمایه گذاران ارائه شده است.

به گفته وی، پروژه های صنعت گاز بر اساس این بسته و میزان سرمایه گذاری این شرکتها به آنها پیشنهاد شده است.

مشاور عالی مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران با اشاره به مراجعه این سرمایه گذاران در ایام نمایشگاه نوزدهم صنعت نفت اظهار کرد: در نمایشگاه نوزدهم صنعت نفت، بسته های سرمایه گذاری در صنعت گاز ارائه و مورد استقبال این شرکتها قرار گرفت و شروع فعالیت های منسجم سرمایه گذاری در صنعت گاز با نمایشگاه نوزدهم صنعت نفت همزمان بود که خوشبختانه مورد استقبال شرکتهای سرمایه گذاری قرار گرفت.

نسخه مناسب چاپ