ستاد مبارزه با مواد مخدر:
مسئولان در زمینه آسیب های اجتماعی خوب عمل نکرده اند
سرویس خبر ـ رئیس سازمان پزشکی قانونی کشور گفت: اعتیاد عامل ۵۵ درصد طلاق‌ها، ۶۵ درصد همسرآزاری و ۳۰ درصد کودک آزاری در جامعه است.

دکتر احمد شجاعی در نشست هم‌اندیشی مطالعات پژوهشی در حوزه آسیب‌های اجتماعی اظهار داشت: شایسته نیست در نظام‌اسلامی که مبانی آن اسلامی است در خیلی از زمینه‌ها عقب باشیم. اعتیاد در جامعه‌ما سرمنشاء بسیاری از آسیب‌های اجتماعی شده است و باید به آن توجه ویژه‌ای شود.وی بابیان این‌مطلب که اعتیاد عامل ۲۵ درصد قتل‌ها است، ادامه داد: درحال حاضر ۲۱۶ هزار زندانی در کشور وجود دارد که حدود ۴۵ درصد آنها علت زندانی شدنشان با اعتیاد مرتبط است.

وی افزود: اعتیاد یک آسیب جدی است و بر اساس نظرسنجی صورت گرفته، ۹۰ درصد نگرانی هموطنان مرتبط با اعتیاد است.

شجاعی سپس به آمار نزاع در کشور اشاره کرد و گفت: سالانه ۶۰۰ هزار نفر در ارتباط با نزاع به پزشکی قانونی مراجعه می‌کنند که البته این رقم فقط ۱۰ درصد از افرادی است که مرتکب نزاع می‌شوند. ‏

‏* خودکشی ۴۰۵۵نفر

وی سپس از افزایش آمار خودکشی در جامعه ابراز نگرانی کرد و گفت: پارسال ۴۰۵۵ نفر در کشور دست به خودکشی زدند که این آمار نسبت به سالهای گذشته افزایش داشته است. ‏

‏ * علت مرگ و میرها ‏

رئیس مرکز تحقیقات پزشکی قانونی هم گفت: با توجه به این‌که تعداد اجسادی که برای تعیین علت مرگ به پزشکی قانونی ارجاع می‌شود، کم است، آمار علت مرگ و میر در کشور ما دقیق نیست.

دکتر محمود خدا دوست دراین نشست افزود: سالانه بین ۳۵۰ تا ۴۰۰ هزار مورد فوت در کشور ما روی می‌دهد که فقط ۶۰ هزار نفر برای بررسی علت فوت به پزشکی قانونی ارجاع می‌شوند که عمده آن‌ها به دلیل بیماری‌های قلبی و عروقی است.

آسیب‌های اجتماعی ‏

مدیر‎ ‎کل توسعه مشارکت‌های اجتماعی ستاد مبارزه با مواد مخدر هم با اشاره به این که‎ ‎آسیب‌های اجتماعی در کشور کاهش نیافته است گفت: در حوزه آسیب‌های اجتماعی شیب‏‎ ‎سن به سمت پایین بوده و آسیب‌های ما زنانه‌تر شده است‎.‎همچنین به گزارش مهر، موسوی چلک در هم اندیشی مطالعات پژوهشی در حوزه آسیب‌های اجتماعی تصریح کرد، آسیب‌های اجتماعی همچنان در ایران خط قرمز هستند. ‏

وی افزود: در حوزه آسیب‌های اجتماعی دچار بیماری مزمن شده ایم. اگر حالا نیز کار در این حوزه را شروع کنیم باز هم عقب هستیم.

مدیر کل توسعه مشارکت‌های اجتماعی ستاد مبارزه با مواد مخدر با اشاره به مولفه‌های حوزه آسیب‌های اجتماعی خاطرنشان کرد: براساس آخرین سرشماری جمعیت کشور ۷۵ میلیون نفر اعلام شد که تغییرات جدی در تقسیمات داریم. در حال حاضر ۷۱ درصد جمعیت شهری و ۲۹ درصد روستایی هستند. این آمار ۳۰ سال قبل برعکس بود. در حوزه زنان سرپرست خانوار نیز از سال ۷۵ تا ۸۵ آمار ۳۹ درصد افزایش یافته که از سال ۸۵ تا ۹۰ این آمار رشد بیشتری داشته است که علت اصلی آن طلاق است. اغلب نوجوانانی که در کانون اصلاح و تربیت حضور دارند فرزندان طلاق هستند.

موسوی چلک در ادامه به آسیب‌های اجتماعی حوزه سالمندان اشاره کرد و گفت: در جامعه امید به زندگی بالا رفته است. سرقت از سالمندان، قتل سالمندان تنها و خودکشی سالمندان از جمله آسیب‌های حوزه سالمندان است. اقدام به خودکشی در سالمندان بالا رفته است بیشتر آزاری که سالمندان می‌بینند روانی است.‏وی به آسیب‌های حوزه مواد مخدر اشاره کرد و گفت: سال گذشته ۵۷۰ تن مواد مخدر در کشور کشف شد که در خوشبینانه‌ترین حالت ۳۰ درصد مواد مخدری که وارد کشور می‌شود کشف می‌شود. بخشی از این مواد استفاده و بخش دیگر ترانزیت می‌شود.مدیر کل توسعه مشارکت‌های اجتماعی ستاد مبارزه با مواد مخدر افزود: براساس آخرین آمار ۲۷ هزار و ۴۱ نفر در کشور مبتلا به ایدز هستند که ۹۰ درصد آن را مردان و ۱۰ درصد دیگر را زنان تشکیل می‌دهند. تا سال ۹۰حدود ۶۹ درصد این بیماری از طریق تزریق و ۱۰ درصد از طریق روابط جنسی انتقال می‌یافت که در پایان سال ۹۱ این آمار به ۵۲ درصد از راه تزریق و ۳۶ درصد از راه روابط جنسی تغییر یافت.

موسوی چلک به آسیب‌های حوزه خانواده اشاره کرد و گفت: بیشترین طلاق برای زنان بین سن ۲۰ تا ۲۶ سال رخ می‌دهد. فاصله زندگی مشترک افراد به دو تا سه سال نزدیک می‌شود و طلاق بعد از عقد زیاد شده است.در سال ۹۲ به ۹۱ آمار طلاق چهار درصد افزایش و آمار ازدواج ۶٫۸ کاهش می‌یابد. همچنین بیش از ۸۰ درصد کودکانی که مقیم مراکز شبانه روزی بهزیستی هستند والدین بدسرپرست دارند جرائم اطفال نیز در سال‌های اخیر افزایش یافته است. دعاوی خانوادگی نیز در جامعه در حال افزایش بوده و ۳۱ درصد قتل‌ها با انگیزه خانوادگی رخ می‌دهد.

وی خاطر نشان کرد: درخصوص جرائم جنسی آماری نداریم اما آمار ایدز نشان می‌دهد در این بخش باید نگرانی داشته باشیم. خودکشی نیز ۱۱ درصد افزایش یافته است. به ازای هر صد هزار نفر جمعیت هفت نفر دست به خودکشی می‌زنند.در حال حاضر ۸۵۱ سکونتگاه غیر رسمی در کشور داریم که این محل‌ها بستر مناسبی برای جرم است. در زمینه آسیب‌های اجتماعی نهادهای اجتماعی ما خوب کار نکردند و سیاست‌های اجتماعی مشخصی نداریم.‏

نسخه مناسب چاپ