کوتاه از سراسر جهان
 

«سلمان رشدی» از یک چشم نابینا شد
فارس: مدیر برنامه های «سلمان رشدی» نویسنده مرتد کتاب «آیات شیطانی» اعلام کرد که طی حمله دو ماه قبل به او در نیویورک، یک چشم وی نابینا شده و قادر به استفاده از یک دستش هم نیست. بیست و یکم مردادماه امسال رسانه‌ها اعلام کردند سلمان رشدی در نیویورک هدف حمله قرار گرفت و به شدت زخمی شد. گزارش‌های اولیه حاکی از آن بود که رشدی مورد اصابت ۱۰ تا ۱۵ ضربه چاقو از جمله چند ضربه به ناحیه گردن و شکم قرار گرفت. علی‌رغم حفاظت‌های امنیتی شدید از این نویسنده مرتد، «هادی مَطر» جوان ۲۴ ساله ساکن نیوجرسی توانست با گذار از حلقه‌های امنیتی به سلمان رشدی نزدیک شود و او را با ضربات چاقو زخمی کند.
خودداری ۱۴ قانونگذار کانادایی از سوگند وفاداری به پادشاه انگلیس
ایسنا: ۱۴ قانونگذار جدید استان کبک کانادا از ادای سوگند وفاداری به چارلز سوم، پادشاه انگلیس که طبق قانون اساسی برای شروع دوره نمایندگی آنها در پارلمان الزامی است، خودداری کردند. این قانونگذاران اقدام به حذف بخشی از متن سوگندنامه‌ای کردند که طبق قانون اساسی باید ادا کنند و مربوط به اعلام وفاداری خود به چارلز سوم، پادشاه انگلیس بود. آنها به جای این بخش، سوگند وفاداری به مردم کبک خوردند.
اعتراض مردم لبنان علیه فرانسه به دلیل ادامه حبس«جورج عبدالله»
فارس: اعضای پویش ملی آزادی «جورج عبدالله» مبارز زندانی لبنانی در مقابل سفارت پاریس در بیروت دست به تجمع زده و خواستار آزادی وی پس از ۳۸ سال بازداشت از زندان‌های فرانسه شدند. براساس تصمیم دادگاه فرانسه، در سال ۱۹۹۹ به محکومیت وی پایان داده شد و دستور آزادی او در سال ۲۰۰۳ صادر شد اما درپی تصمیم سیاسی دولت فرانسه و با فشار آمریکا و اسرائیل، این حکم آزادی به حال تعلیق درآمد و وی همچنان در بازداشت است. جورج عبدالله در یکی از سفرهای خود به فرانسه در سال ۱۹۸۴ بعد از آنکه از سوی عناصر موساد و مزدوران لبنانی این سازمان جاسوسی تحت تعقیب قرار گرفت، به بهانه همراه داشتن کارت شناسایی جعلی بازداشت شد.
سازمان همکاری اسلامی خواستار استفاده از تکنولوژی برای ارائه حقیقت اسلام شد
ایسنا: سازمان همکاری اسلامی به عنوان سازمانی که بر لزوم مبارزه با اسلام هراسی و نفرت از اسلام در تمامی مظاهر آن تاکید دارد، خواستار استفاده از پلتفرم‌ها و نوآوری‌های تکنولوژیکی برای ارائه مؤثر حقیقت درباره اسلام شد. در اعلامیه‌ای که در خاتمه دوازدهمین کنفرانس وزرای اطلاع‌رسانی سازمان همکاری اسلامی در ترکیه منتشر شد، این سازمان بر اهمیت همکاری میان کشورهای عضو برای توسعه مکانیزم‌های لازم باهدف مقابله با اطلاعات دروغ و دیگر چالشهای مرتبط در دوران پس از حقیقت و ابداع فرآیندهای استراتژیک کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلندمدت برای مبارزه تمام عیار با اطلاعات نادرست تاکید کرد.
اعلام آمادگی ترامپ برای انتخابات ۲۰۲۴ آمریکا
ایسنا: دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری سابق آمریکا برای شرکت در انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۲۰۲۴ ایالات متحده اعلام آمادگی کرد. ترامپ طی سخنرانی در جمع هوادارنش در تگزاس بار دیگر تاکید کرد که نتایج انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۰ جعلی و دزدی بود. وی گفت: در سال ۲۰۲۰ میلیون‌ها رای بیشتر نسبت به انتخابات ۲۰۱۶ کسب کردم و حتی بیشترین تعداد رای را در تاریخ کشورمان داشتم. ترامپ افزود: اکنون هم برای موفقیت و سربلندی مجدد کشورم، باید دوباره شرکت کنم.
کانادا خرید و فروش سلاح را ممنوع کرد
فارس: دولت کانادا خرید، فروش و انتقال سلاح‌های سبک(کلت و هفت‌تیر) را در سراسر این کشور ممنوع کرد. دولت کانادا این ممنوعیت را برای کاستن از خشونت مسلحانه در داخل این کشور اعلام کرده است. نخست وزیر کانادا طرح ممنوع کردن سراسری سلاح را نخستین بار در ماه مه گذشته بعد از وقوع تیراندازی در مدرسه‌ای در ایالت «تگزاس» آمریکا که در آن ۱۹ دانش‌آموز کشته شدند پیشنهاد کرد.
مکرون: آمریکا گاز را ۴ برابر گرانتر به اروپا می‌فروشد
فارس: رئیس جمهوری فرانسه، آمریکا را به اتخاذ معیارهای دوگانه در زمینه بهای گاز صادراتی به اروپا متهم کرد و گفت واشنگتن گاز طبیعی را تا چهار برابر گرانتر به کشورهای اروپایی می‌فروشد. «امانوئل مکرون» در نشست خبری پس از اجلاس سران اتحادیه اروپا در شهر بروکسل گفت: گاز آمریکا در بازار داخلی سه تا چهار برابر ارزان‌تر از قیمتی است که آنها به اروپایی‌ها عرضه می‌کنند؛ اینها معیارهای دوگانه هستند. به گفته وی، این مسئله باید به موضوعی مورد بحث مبدل شود.
موفقیت هند در پرتاب موشک حامل ۳۶ ماهواره اینترنتی
ایرنا: دولت هند اعلام کرد موشک حامل ۳۶ ماهواره عملیاتی را برای گسترش دسترسی به اینترنت، با موفقیت به فضا پرتاب کرد. ۳۶ ماهواره «وان وب» با موفقیت توسط دو موسسه فضایی هند از سریهاریکوتا (جزیره ای در ساحل خلیج بنگال در آندرا پرادش که مرکز فضایی ساتیش داوان، یکی از دو مرکز پرتاب ماهواره در هند را در خود جای داده است) پرتاب شدند. هر ۳۶ ماهواره عملیاتی هستند و مجموع ماهواره های در مدار از نسل اول «وان وب» را به ۴۶۲ ماهواره می رساند.
«عمران خان» به تلاش برای قتل متهم شد
ایسنا: رهبر حزب مسلم لیگ پاکستان شاخه نواز، علیه عمران خان نخست وزیر سابق این کشور در دادگاه اسلام آباد شکایتی با عنوان تلاش برای قتل تنظیم کرد. «محسن شاهنواز رانجها» رهبر حزب مسلم لیگ پاکستان شاخه نواز، یک روز پس از آنکه در مقابل دفتر کمیسیون انتخابات این کشور در اسلام آباد مورد حمله هواداران عمران خان قرار گرفت، علیه عمران خان شکایتی را تنظیم کرد. وی در شکایت خود مدعی شده که تلاش برای قتل وی با شکستن شیشه اتومبیلش صورت گرفت.

نسخه مناسب چاپ