یک کشته در اعتراض‌های ضد نژادپرستی «فرگوسن» آمریکا
 

سرویس خارجی: معترضان به قتل نوجوان سیاهپوست آمریکایی با وجود اعلام حالت فوق‌العاده در حومه شهر فرگوسن،همچنان درخیابان‌ها به اعتراض خود ادامه می‌دهند و پلیس نیز در تلاش برای متفرق کردن آنهاست.پلیس ایالت میسوری از کشته شدن یک تن در جریان اعتراض ها خبر داد و هنوز مشخص نیست که این فرد در اثر اصابت گلوله‌های پلاستیکی کشته شده یا دلیل مرگ وی عامل دیگری بوده است.

در چنین شرایطی، گزارش‌هایی از زخمی شدن یک تن و دستگیری ۱۲ تن از جمله «آنتونیو فرنچ»،از اعضای شورای شهر«سنت لوئیس» در جریان اعتراض مردم منتشر شده است. طبق گزارش شاهدان ، پلیس معترضان را از ناحیه گردن هدف قرار ‌داد اما هنوز نوع گلوله‌ها مشخص نیست. بنابر گزارش‌ها ، پلیس از بمب‌های دودزا و شلیک گاز اشک آور علیه معترضان استفاده کرده است. خبر دیگر اینکه، «رونالد جانسون»، مسئول گشت بزرگراه‌های ایالت میسوری در کنفرانسی خبری با اعلام منع آمد و شد گفت: ما برای اجرای این ممنوعیت از گاز اشک آور یا روش‌های خشن استفاده نمی کنیم.وی البته اذعان کرد که در جریان تظاهرات مردمی علیه معترضان از گاز اشک آور استفاده شد اما این اقدام با دستور او نبوده است.«جی نیکسون»، فرماندار ایالت میسوری نیز در یک سخنرانی گفت: من به مردم فرگوسن توصیه می‌کنم که در طول منع آمد و شد در منزل بخوابند اما یکی از معترضان سخنان وی را قطع کرد و گفت: خوابیدن گزینه ما نیست، ما خواستار اجرای عدالت هستیم.

نیکسون تاکید کرد که اجرای منع آمد و شد برای برقراری آرامش و نظم و همچنین برگزاری تظاهرات مسالمت آمیز ضروری است و جلوی سوء استفاده یاغی‌ها را می‌گیرد .درهمین حال، رئیس پلیس گشت فرگوسن اعلام کرد که حداقل ۴۰مامور اف.بی.آی برای آغاز بررسی‌های لازم در خصوص علت قتل نوجوان ۱۸ ساله سیاه‌پوست وارد شهر فرگوسن شدند. بنا به گفته این مقام پلیس، ماموران اف.بی.آی در حال تکمیل اطلاعات خود پیرامون حادثه مذکور از طریق گفتگو با شاهدان عینی هستند. در این راستا، دو نفر از نمایندگان دید‌بان حقوق بشرنیزبرای بررسی شرایط موجود عازم فرگوسن شدند. پایگاه خبری «دیلی بیست» هم در گزارشی ضمن انتقاد از برخورد پلیس با معترضان، فرگوسن را شبیه به شهری اشغال شده توصیف کرد.دیلی بیست به نقل از ساکنان محلی فرگوسن اعلام کرد، اوضاع در فرگوسن به شدت به هم ریخته و پلیس خود را برای جنگ علیه شهروندان آماده کرده است. مردم هم مدعی اند نیروهای پلیس که در حال حاضردر خیابان‌های فرگوسن وظیفه برقراری امنیت را به عهده گرفته اند را نمی‌شناسند و احتمالا از سایر مناطق به فرگوسن اعزام شده‌اند. برخی نیز با تشبیه شرایط فعلی به غزه، اقدامات پلیس برای سرکوب اعتراض ها را با برخوردهای صورت گرفته با مقاومت مردم غزه مقایسه می کنند.

نسخه مناسب چاپ