تأمین پایدار آنتی‌بیوتیک ‌اطفال تا ۱۵ روز آینده
اراک ـ خبرنگار اطلاعات: مشاور رئیس سازمان غذا و دارو با توجه به کمبود آنتی‌بیوتیک‌ها گفت: مقدار عرضه و تقاضای آنتی‌بیوتیک‌های اطفال متناسب نیست‎.
‎سجاد اسماعیلی افزود: سازمان غذا و دارو در حال برنامه‌ریزی است که مجددا تناسب عرضه و تقاضا را برقرار کند و تا ۱۵ روز آینده بتوانیم دسترسی پایداری را برای بیماران ایجاد کنیم‏‎.
‎وی درباره چرایی کمبود بعضی آنتی‌بیوتیک‌های اطفال در کشور، گفت: اخیرا طبق گزارش‌هایی که از معاونت‌های غذا و دارو در استان‌های مختلف رسیده است، دچار یک سری کمبود‌هایی در بحث آنتی‌بیوتیک‌های مورد احتیاج برای اطفال هستیم که عمدتا در زمینه سوسپانسیون و شربت‌های مورد احتیاج آن‌هاست. از زمان اعلام این کمبودها، هماهنگی‌های لازم برای تأمین سریع این آنتی‌بیوتیک‌ها در دستور کار قرار گرفت و این برنامه‌ریزی در دست انجام است‎.
‎اسماعیلی با بیان این که برنامه‌ریزی برای واردات آنتی‌بیوتیک‌های اطفال و مواد اولیه آن، به تعهدات تولیدکنندگان و تأمین به موقع آن بستگی دارد و این که بتوانند احیتاج بازار کشور را جواب دهند، افزود: وظیفه ما این است که با تامین دارو به نیازهای بازار جواب دهیم؛ حال چه از طریق تولید داخل و چه از طریق واردات باشد و البته اولویت ما تولید داخلی است، اما اگر تولید داخل به هر دلیلی نتواند این احیتاج را برآورده کند، مجبوریم که از طریق واردات داروی مورد نیاز کشور را تأمین
کنیم.
وی اظهار داشت: در عین حال برنامه‌ریزی‌هایی هم در زمینه سازماندهی توزیع آنتی‌بیوتیک‌ها در حال انجام است تا بتوانیم بازار آن را ساماندهی کنیم و این نوید را بدهیم که تا ۱۵ روز آینده بتوانیم دسترسی پایداری را در زمینه آنتی‌بیوتیک‌های اطفال برای بیماران و کودکانی که به این دارو‌ها احیتاج دارند،
ایجاد کنیم.

نسخه مناسب چاپ