اختصاص خط اعتباری ۳ میلیارد دلاری صندوق توسعه‌ به بانک‌ها
مدیرعامل صندوق توسعه ملی از اختصاص خط اعتباری ۳ میلیارد دلاری این صندوق به بانک‌های عامل برای پرداخت به پروژه‌ها خبر داد.
به گزارش فارس، مهدی غضنفری در مراسم امضای اولین قرارداد تسهیلات مانایی صندوق توسعه ملی اظهار داشت: با توجه به اینکه این صندوق دارای یک ثروت بین‌نسلی است و نباید منابع صندوق رو به کاهش بگذارد، در نتیجه تسهیلاتی که پرداخت می‌شود به شکل مانایی یعنی ریال متصل به ارز پرداخت می‌شود و هنگام بازپرداخت تسهیلات هم ریال متصل به ارز از سرمایه‌گذاران دریافت می‌شود.
وی گفت:‌‌ صندوق توسعه یک خط اعتباری ۳ میلیارد دلاری برای بانک‌های عامل درنظر گرفته است که از این رقم بانک‌ها می‌توانند تا سقف ۱۰ درصد از این اعتبارات را به شکل تسهیلات مانایی یعنی ریال متصل به ارز به مشتریان خود پرداخت کنند و اولین قرارداد تسهیلات مانایی هم بین صندوق توسعه و بانک عامل خاورمیانه امضا ‌شد.
مدیرعامل صندوق توسعه افزود: خط اعتباری بانک خاورمیانه ۳۰۰ میلیون دلار است که بانک هم می‌تواند تا مبلغ ۳۰ میلیون دلار تسهیلات مانایی متصل به ارز پرداخت کند و در همین زمینه این بانک قراردادی به مبلغ ۷ میلیون دلار تسهیلات مانایی با یک شرکت خصوصی تولید فولاد امضا کرد.
به گفته وی، کل پروژه مورد نظر ۹۰۰ میلیارد تومان هزینه دارد که ۲۰۰ میلیارد تومان آن جزو تسهیلات مانایی صندوق توسعه است و ۲۰۰ میلیارد تومان هم با انتشار اوراق تأمین شده و بقیه هم آورده متقاضی و سهامداران خواهد بود.
‌غضنفری افزو‌د: پروژه‌ای که اولین قرارداد تسهیلات مانایی آن از محل منابع صندوق توسعه امضا شد ۷ میلیون دلار منابع دریافت می‌کند و دوره مشارکت بانک دو تا سه سال، دوره تنفس شش ماه و بازپرداخت آن سه تا چهار سال است.
وی ادامه داد:‌ کندی سازمانی در دستگاه‌های دولتی بالاست و بخش خصوصی هم از این قضیه گلایه دارد، اما ما قول داده‌ایم در زمان مقرر، تسهیلات را به این پروژه پرداخت کنیم و از آنها قول گرفته‌ایم در بازپرداخت اقساط به موقع عمل کنند.
مدیرعامل صندوق توسعه همچنین با بیان اینکه این صندوق به زودی اوراق ارزی منتشر می‌کند، در پاسخ به اینکه چرا ۲۵ درصد از تسهیلات صندوق معوق شده است، گفت: امسال ۷۵ درصد از تسهیلات پرداختی صندوق برگشته و ۲۵ درصد مانده است که‌ تلاش می‌کنیم آن را هم وصول کنیم که عمده آن مربوط به پروژه‌های نیروگاهی است.
برخی از این مبالغ مربوط به پروژه‌های کوچک نیمه‌تمام و رهاسازی‌شده است که درخواست تعیین تکلیف می‌کنیم.
وی افزود:صندوق توسعه به طور مستقیم به طرح‌ها وام نمی‌دهد بلکه با بانک‌های عامل طرف حساب است و از بانک‌های عامل دریافت می‌کند و عقب افتادن تسهیلات ناشی از کم‌کاری بانک‌های عامل است.
غضنفری در مورد اینکه چرا تسهیلات معوق را از بانک‌های عامل درخواست نکرده‌اید، گفت: نامه‌ای به بانک مرکزی نوشته‌ایم و درخواست مسدودی منابع سه بانک عامل طرف قرارداد با صندوق توسعه ملی را کرده‌ایم که اگر نسبت به تسهیلات پرداختی تعیین تکلیف نکردند، طبق قانون از منابع این بانک‌ها نزد بانک مرکزی مسدود و برداشت می‌شود و منابع صندوق برمی‌گردد.
وی اظهار داشت: منابع ارزی صندوق توسعه با رقم‌های ۶ و ۸ درصد سود و منابع ریالی با نرخ ۱۶ تا ۱۸ درصد پرداخت می‌شود که امسال ۳ میلیارد دلار خط اعتباری صندوق توسعه ملی در اختیار بانک‌ها قرار گرفته و همچنین منابع ریالی ۲۰ هزار میلیارد تومانی برای پرداخت طرح‌ها درنظر گرفته شده است.

نسخه مناسب چاپ