کارگروه تامین مصالح ساختمانی طرح نهضت ملی مسکن تشکیل خواهد شد
کارگروه مشترک تامین مصالح ساختمانی طرح نهضت ملی مسکن بین وزارتخانه‌های صنعت و راه و شهرسازی تشکیل می‌شود.
محمدمهدی حیدری سرپرست مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی دیروز با اعلام این مطلب گفت: در اجرای بهینه طرح نهضت ملی مسکن، مرکز تحقیقات شناسایی، معرفی و عرضه فناوری‌های نوین را در دستور کار قرار داده است و در عین حال توجه به کیفیت تاسیسات ساختمانی اعم از لوله، اتصالات و … در دستور کار است که در این خصوص ترویج عرضه محصولات دارای گواهینامه فنی در حال عملیاتی شدن است.
وی گفت: چندی است مرکز تحقیقات با برخی از کارخانجات وارد مذاکره شده است.این مرکز در صدد است تا در خصوص تامین مصالح ساختمانی دارای گواهینامه فنی و زنجیره تامین این مصالح در کنار وزارت راه و شهرسازی باشد.
حیدری همچنین در خصوص دیگر اقدامات مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی در اجرای طرح نهضت ملی مسکن گفت: این مرکز در خصوص رد یا تایید الحاق اراضی به محدوده شهرها در اجرای طرح نهضت ملی مسکن مسائل مختلف از جمله مساله فرونشست زمین، گسل‌های فعال و سایر مخاطرات را مورد توجه و کار کارشناسی قرار می‌دهد و نظرات کارشناسی مرکز به شورای‌عالی شهرسازی و معماری اعلام می‌شود.
وی دو مصالح ساختمانی پرکاربرد نهضت ملی مسکن را سیمان و فولاد عنوان کرد و توضیح داد: در خصوص تامین فولاد این طرح جلساتی با مدیرعامل ذوب آهن به همراه نماینده وزارت صنعت انجام شد و در کنار آن از کارخانه ذوب آهن اصفهان بازدید به عمل آمد.
سرپرست مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با اشاره به اینکه در زنجیره تامین مصالح و تنوع در ارایه محصولات فولادی ساختمانی مقرر شد تا کارگروهی فنی شکل بگیرد و سازوکارها تعیین و مدیریت شود، ادامه داد: در خصوص تامین مصالح ساختمانی سیمان، ترویج استفاده از سیمان آمیخته مدنظر است که بتواند جایگزین قسمتی از سیمان پرتلند شود تا هم موضوعات محیط‌ زیستی و هم افزایش ظرفیت تولید و هم کاهش قیمت با کمک کارخانه‌های تولید و انجمن سیمان مدیریت شود. همچنین کارگروه ملی سیمان در هماهنگی با وزارت راه و شهرسازی و وزارت صنعت در مرکز تحقیقات تشکیل می‌شود.
از سوی دیگر، سید محسن فاضلیان عضو هیات‌مدیره بانک مسکن در خصوص ارایه تسهیلات خودمالکی طرح نهضت ملی مسکن، قراردادهای منعقده و همچنین میزان واریزی به حساب سازندگان اعلام کرد: از ابتدای اجرای طرح تاکنون قرارداد ۵۴ هزار و ۶۶۵ واحد به مبلغ ۱۸ هزار و ۶۷۸ میلیارد تومان منعقد شده است که از مجموع این قراردادها، مبلغ ۹ هزار و ۵۴۵ میلیارد تومان به حساب خودمالکان پرداخت شد.
یادآور می‌شود، ارایه تسهیلات خودمالکی طرح نهضت ملی مسکن مرحله به مرحله و بر اساس پیشرفت فیزیکی به خودمالکان پرداخت می‌شود.
مدیریت توزیع منابع نهضت ملی مسکن متمرکز می شود
خبر دیگری حاکیست مدیرعامل صندوق ملی مسکن هم در گفتگو با ایلنا اظهار داشت: حدود ۳۴ هزار میلیارد تومان از طریق فروش املاک و دارایی دولت، مولد‌سازی دارایی و اعتبارات تخصیص یافته از دولت، مالیات از خانه‌های خالی و لوکس، اقساط مسکن مهر و اجاره املاک تا پایان سال وارد صندوق ملی مسکن می شود.
مسعود رهنما گفت: انجام پروژه‌های نهضت ملی مسکن به منابع کافی و به موقع نیاز دارد که در گذشته بخشی از این منابع در درآمدهای دولت دیده می‌شد اما به صورت پراکنده در لایه‌های متعدد اعتبارات مفقود می‌شد؛ از این رو صندوق ملی مسکن با این هدف که انجام فعالیت‌های پروژه‌های نهضت ملی مسکن را از لحاظ اقتصادی ریل گذاری کند، شکل گرفت.
مدیریت منابع در این صندوق به این شکل خواهد بود که بخشی از این منابع که پیش از این سرگردان بودند و توزیع آن در بخش‌های مختلفی انجام می‌شد، در یک مجموعه متمرکز شود.
وی گفت: قرار بر این است که درآمدهای حاصل از مالیات بر خانه‌های خالی، عوارض واردات محصولات ساختمانی، اجاره املاک وزارت راه، فروش اموال و دارایی دولت و مولد سازی دارایی‌ها و برگشت اقساط مسکن مهر در صندوق ملی مسکن مدیریت شود تا بتوان منابع مورد نیاز نهضت ملی مسکن از این طریق تامین و پشتیبانی شود.
رهنما از ورود صندوق ملی مسکن به سرمایه‌گذاری در بخش‌های مختلف برای درآمدزایی خبر داد و افزود: قرار بر این نیست که صندوق ملی مسکن هر منابعی که به دست آورد را پرداخت کند بلکه در واقع مدیریت منابع مالی را عهده‌دار خواهد شد و در اجرای پروژه نهضت ملی مسکن، بخشی از منابع در بخش ساخت و ساز معطوف است و بخشی دیگر در بخش مصالح، دستمزدها، پیمانکاران، زمین و … از این رو صندوق باید به گونه‌ای ورود پیدا کند که بتواند به این بخش‌ها منابعی را تزریق کند. برای مثال صندوق باید به شکلی وارد بخش مصالح شود و منابع را به موقع تزریق کند که بتواند جلوی تورم زا بودن مصالح مورد استفاده در پروژه‌های این نهضت را بگیرد و چرخه تامین مصالح متوقف نشود که برای تحقق این هدف، درصدد است نسبت به خرید سهام کارخانه‌های تولید مصالح اقدام ‌کند و در زنجیره تولید مصالح از سنگ آهن تا فولاد قرار بگیرد.
وی درباره موجودی صندوق ملی مسکن اظهار داشت: به دلیل طولانی شدن پروسه تصویب اساسنامه صندوق ملی مسکن، این صندوق کمتر از یک ماه است که شروع به کار کرده البته از آنجایی که تاسیس صندوق ملی مسکن موضوع جدیدی بوده، طبیعی است که حساسیت برای تدوین اساسنامه آن بیشتر باشد. موجودی صندوق هم هر روز متغیر است و بسته به این توانمندی‌ها دارد که چه منابعی را از کجا استخراج و به صندوق واریز کنیم.
مدیرعامل صندوق ملی مسکن درباره میزان ورود مالیات بر خانه‌های خالی و لوکس به صندوق ملی مسکن ادامه داد: بخشی از منابع صندوق در قالب مالیات بر خانه‌های خالی و خانه‌های لوکس اخذ می‌شود.
البته هنوز درآمد حاصل از مالیات بر خانه‌های خالی وارد صندوق ملی مسکن نشده‌است و تیمی تشکیل شده که منابع مرتبط با بخش مسکن از جمله مالیات بر خانه‌های خالی و فروش دارایی‌های دولت را استخراج و وارد صندوق کند. در وزارت راه و شهرسازی، سازمان ملی زمین و مسکن متولی این مساله است و تامین مالی را انجام می‌دهد.
وی با تاکید بر اینکه مبالغ نسبتا مناسبی در حال ورود به صندوق ملی مسکن است، افزود: آنچه که وارد صندوق شده، بخشی از تعهدات دولت در بودجه است که از طریق خزانه وارد شده و بخشی هم اقساط برگشتی مسکن مهر بوده‌است و همچنین بخشی از درآمد حاصل از فروش املاک وزارت راه به صندوق تزریق شده است.
رهنما با اشاره به اولویت مصرف موجودی و اعتبارات صندوق ملی مسکن تاکید کرد: پروژه نهضت ملی مسکن در حال اجرا است و برای ساخت یک میلیون مسکن در سال که در پروسه تولید قرار دارد، اولویت‌ها‌ را مشخص کرده‌ایم که پروژه‌های شرکت عمران شهرهای جدید و بازآفرینی شهری در اولویت قرار دارند.

نسخه مناسب چاپ