معاون فرهنگی وزیرعلوم: اعتراض جزئی طبیعی از حیات دانشجویی است
 

معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: چند فعالیت ستادی بزرگ شامل آیین‌نامه هیأت دولت درباره گردشگری علم و فناوری، ستاد راهیان پیشرفت و تور پارک‌های فناوری به دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی، پژوهشی و فناوری انجام شده است.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر عبدالحسین کلانتری در نشست نمایندگان وزارت در هیأت‌های نظارت بر تشکل‌های اسلامی دانشگاهیان دانشگاه‌های سراسر کشور که دیروز (سه‌شنبه) در سالن شهدای جهاد علمی این وزارت برگزار شد، اظهار کرد: نگاه تاریخی به سیر تطور و پویایی‌های جریان‌ها و جنبش‌های دانشجویی؛ حرکت از آزادی اندیشه به سمت آزادی انتخاب و آزادگی مصرف، بسیار آموزنده و راهگشاست.
وی افزود: باید متناسب با این تحولات و تغییرات در سازوکارهای حکمرانی، فرهنگ در دانشگاه‌ها شکل گیرد. به عنوان مثال، فضای مجازی در دنیای جدید فقط یک ابزار نیست بلکه عمده زیست جهان جوانان و نوجوانان را فضای مجازی شکل می‌دهد اما عمده آیین‌نامه‌ها، سازوکارها و حتی برنامه‌ها و فعالیت‌های فرهنگی مرسوم دانشگاه‌ها نسبتی با این فضا ندارد؛ لذا اصلی‌ترین محور بازنگری در فرآیندها و برنامه‌های فرهنگی در دانشگاه‌ها فضای مجازی است.
کلانتری گفت: قانون، محور فعالیت‌ها در دانشگاه‌ها و تنها میثاقی است که امور دانشگاه‌ها را بسامان می‌کند و هدایت تمامی کنشگران باید به سمت قانون‌مداری باشد.
معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم ادامه داد: باید تکثر فرهنگی و اجتماعی و سیاسی را در سایه وحدت ملی پاس بداریم و این جامعه رنگین کمانی و زیبای ایران را به عنوان فرصت تلقی کنیم و در جهت تقویت هویت ملی، ادغام قومیتی، پرهیز از مرکزگرایی و سرکوب خرده فرهنگ‌های قومی و زبانی و پرهیز از هرج و مرج فرهنگی و تضعیف هویت ملی گام برداریم.
وی با تأکید بر پرهیز از شکل‌گیری دوقطبی در فضای دانشگاه‌ها، گفت: اعتراض جزئی طبیعی از حیات دانشجویی است اما در جریان اعتراضات و اغتشاشات اخیر متأسفانه بخش‌هایی از مردم و دانشجویان در برابر هم قرار گرفتند که واقعاً دردناک و نازیبا بود و باید دوباره این همزیستی را علی‌رغم تمامی تفاوت‌ها احیا کرد.
کلانتری افزود: تشکل‌های سیاسی نشانه بارز بلوغ سیاسی میان دانشجویان هستند. باید کمک کرد سطح مطالبات دانشجویان ارتقا یافته و به مسائل اساسی کشور توجه شود. دانشگاه باید پیشرو باشد و نه دنباله‌رو، آن هم دنبال روی سلبریتی‌ها البته متأسفانه رسانه‌ها به سلبریتی‌زدگی در کشور دامن زدند. وقتی نیروهای اصیل و تاریخ‌ساز و متفکر و دانشگاهی را حذف می‌کنیم؛ بدیهی است که میدان برای سلبریتی‌های همه‌چیزدان مهیا می‌شود.
وی خاطرنشان کرد: از تشکل و متشکل شدن نهراسید و دانشجویان را به فعالیت‌های جمعی، متشکل، رسمی، قانونی، منضبط و گروهی سوق دهید. شما نمایندگان حاکمیت هستید و باید بزرگ‌منشانه و همراه با صبر و حلم و سعه صدر و مدارا با مجموعه‌های دانشجویی برخورد کنید.
معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم گفت: باید به‌جای مخالفت با مطالبه‌گری و اعتراض و تجمع، آن را فرصتی برای کنشگری دانشجویان و جامعه‌پذیری آنها و اصلاح و بلوغ ساز و کارهای جاری بدانیم. با این نگاه، دانشجویان را به سمت فعالیت‌های قانونمند هدایت کنیم تا شاهد حرکت‌های ساختارشکن و هنجارشکن در دانشگاه‌ها نباشیم.
وی افزود: این مطالبه‌گری ممکن است در قالب‌های مختلف صورت گیرد. البته در آیین‌نامه تشکل‌ها این فرصت برای تشکل‌ها وجود دارد و خواهش دارم که از این فرصت استفاده کنید و از اعتراض نهراسید. باید اعتراض را به رسمیت شناخت اما فراتر از این نیز فرصت‌های قانونی جدیدی برای رسمیت دادن به حق اعتراض دانشجویان در حال بررسی و نهایی شدن است که به زودی ابلاغ خواهد شد.
کلانتری توضیح داد: اعتراضات را باید به گونه‌ای مدیریت کرد که مخل فرایندهای جاری دانشگاه نباشند و مرز مشخصی با اغتشاش داشته باشند و فرآیندهای آموزشی، پژوهشی و فناورانه خدماتی و رفاهی را مختل نکنند.
وی گفت: باید امید اجتماعی را در دانشگاه زنده نگه داشت. بخش عمده و اصلی ناامیدی منتشر در فضای دانشگاه، منشاء خارج از دانشگاه دارد که مسئولان کشور باید برای آنها درمان جدی داشته باشند. البته این مطلب رافع مسئولیت ما دانشگاهیان نیست و همه باید در جهت رفع مشکلات و مسائل کمک کنیم. همچنین مسائل و مشکلات کشور نباید منشاء ناامیدی باشند زیرا این مشکلات توسط نخبگان، دانشگاهیان و جوانان این کشور حل می‌شوند.
همزمان پیشرفت‌ها و تحولات بزرگ علمی و فناورانه در کشور را که عمدتاً توسط همین دانشجویان و دانشگاهیان جوان صورت گرفته‌اند، نباید نادیده بگیریم. لذا برای به تصویر کشیدن این پیشرفت‌ها چند فعالیت ستادی بزرگ شامل آیین‌نامه هیأت دولت درباره گردشگری علم و فناوری، ستاد راهیان پیشرفت و تور پارک‌های فناوری انجام شده است.

نسخه مناسب چاپ