مراجعه روزانه ۳۰ هزار بیمار تنفسی به بیمارستان‌ها
معاون درمان وزارت بهداشت ضمن تشریح علل شیوع آنفلوآنزا در کشور و علائم آن، گفت: در حال‌حاضر روزانه ۳۰هزار بیمار تنفسی به صورت سرپایی به بیمارستان‌های کشور مراجعه می‌کنند و نمونه‌گیری‌ها نشان می‌دهد که بالای ۵۰درصد از این افراد به آنفلوآنزا مبتلا هستند.
دکتر سعید کریمی در گفتگو با ایسنا، درباره ویژگی‌های پیک فعلی آنفلوآنزا که در کشور اوج گرفته است، توضیح داد: در پیک فعلی آنفلوآنزا با آنفلوآنزای تیپ A ، H1N1و H3 N 2مواجهیم که البته یک سوش قدیمی است و جهش جدیدی کشف نکردیم و همان سوش‌های قدیمی است.
وی افزود: دلیلاینکه امسال آنفلوآنزا ناگهانی همه‌گیرشد، به این بازمی‌گردد که دو تا سه سال است که به دلیل استفاده از ماسک در همه‌گیری کرونا، خوشبختانه آنفلوآنزا نداشتیم و در نتیجه سیستم ایمنی ما به تدریج در برابر این ویروس‌ها ضعیف شد و اکنون که دوباره بروز پیدا کرد و ماسک‌ها هم برداشته شد، یک همه‌گیری ایجاد کرد.
کریمی گفت: مهم‌ترین علائم آنفلوآنزای فعلی تب، لرز، سرفه، تنگی نفس، بی حالی شدید، بدن‌درد و در برخی افراد علائم گوارشی مانند تهوع و استفراغ است. نحوه کنترل آن، کنترل تب، مصرف مایعات و استراحت است. وی وضعیت کرونا در کشور و چرایی قرمز شدن چهار شهر را چنین تشریح کرد: رنگبندی کرونایی شهرها بر حسب میزان بستری است. وقتی بستری افزایش یابد، شهر قرمز می‌شود. برخی از شهرهای کم جمعیت، با کوچک‌ترین افزایش بستری، قرمز می‌شوند. در حال حاضر پیک کرونا نداریم و پیک آنفلوآنزا داریم و به تبع آن بیماری‌های تنفسی در حال افزایش است.کریمی همچنین به سؤال ایسنا، درباره جزئیات طرح دارورسان نیز پاسخ داد: جزئیات این طرح برعهده سازمان غذا و دارو است، اما در کل برای اینکه بیماران خاص و صعب‌العلاج در صف‌های طولانی تهیه دارو قرار نگیرند، همه کارهایشان به صورت الکترونیک انجام می‌شود و دارو در خانه‌شان تحویل داده می‌شود. وی درباره بحث پرداخت وام قرض‌الحسنه به زوج‌های نابارور نیز گفت: در این زمینه دانشگاه‌های علوم پزشکی زوج‌های نابارور را به بانک‌های عامل معرفی می‌کنند و این بانک‌ها بر اساس بودجه‌ای که دارند وام را به زوج‌های نابارور اختصاص می‌دهند.

نسخه مناسب چاپ