خودروهای ژاپنی و کره‌ای وارد می‌شوند
 

معاون وزارت صنعت از واردات ۹۰ هزار خودرو و تولید ۳۰۰ هزار خودرو اقتصادی با انتقال فناوری در داخل خبر داد و گفت:خودروهای وارداتی صرفاً چینی نبوده و کره‌ای و ژاپنی هم هستند و در این زمینه ابتدا اولویت با شرکت‌هایی است که قصد واردات خودروهای زیر ۱۰ هزار یورو را دارند و بعد از آنها، شرکت‌هایی در اولویت هستند که قصد واردات خودروهای ۱۰ تا ۲۰ هزار یورو را دارند.
به گزارش مهر، منوچهر منطقی با اشاره به اینکه ۳۸۰ شرکت برای واردات خودرو ثبت نام کردند و در نهایت ۲۴ مجموعه اطلاعات کامل ارائه کردند که تأیید شدند، افزود: هر خودروساز باید سراغ یک برند برود، زیرا در این صورت قدرت چانه زنی بالا می‌رود؛ وقتی دو خودروساز با هم سراغ یک برند بروند، سرشان کلاه می‌رود.
معاون صنایع حمل و نقل وزارت صنعت با بیان اینکه در قوانین جدید خودرو که در حال تدوین است، ساخت‌داخل باید بالای ۵۰ درصد باشد و فناوری کلیدی داشته باشد تا برای تولید، روش‌های مختلفی داشته باشیم، در مورد خودروهای اقتصادی تصریح کرد: خودرو اقتصادی، خودرویی است که در محدوده قیمت ۶ هزار دلار به بالاست اما کیفیت لازم را دارد و هدف از واردات از خودروهای اقتصادی، این مدل خودروها است. اما قطعاً خودروهای اقتصادی که وارد کشور شوند، قیمت اقتصادی ندارند، بنابراین فرایند توسعه و تولید خودروهای اقتصادی را در داخل گذاشته‌ایم.وی بااشاره به اینکه با نرخ فعلی دلار می‌توان گفت که یک خودرو اقتصادی ۶ هزار دلاری با قیمت ۲۰۰ میلیون تومان به دست مصرف کننده خواهد رسید، ادامه داد: خودروهای با قیمت بالای ۱۰ هزار یورو همه استانداردهای ۸۵ گانه مدنظر سازمان ملی استاندارد را پاس می‌کنند، اما برای خودروهای اقتصادی درخواست کرده‌ایم که سه مورد از این استانداردها به صورت تشویقی باشد.
منطقی در مورد تأمین ارز مورد نیاز واردات این خودروها تصریح کرد: بانک مرکزی قول مساعد داده که به این منظور حدود یک میلیارد دلار تخصیص ارز را انجام دهد و به احتمال زیاد این مبلغ تا پایان سال تخصیص خواهد یافت. در عین حال اگر افرادی که رمزارز یا منابع ارزی در خارج از کشور دارند به شرط تأیید بانک مرکزی می‌توانند خودرو وارد کنند. همچنین برای خودروهای خدمات عمومی نظیر تاکسی هم افراد می‌توانند در تعامل با شهرداری به صورت BOO خودرو وارد کنند.
وی همچنین در مورد بدعهدی کره‌ای‌ها و اینکه آیا از این کشور خودرو وارد خواهیم کرد یا خیر، گفت: وزارت صنعت چنین قاعده‌ای ندارد که کشورهایی که پیش از این در زمان تحریم‌ها ما را ترک کرده‌اند، مراوده نداشته باشد و اگر چنین کنیم به طور قطع متهم به همکاری صرف با چینی‌ها خواهیم شد.
معاون وزارت صنعت در مورد خودروهای تجاری و ناوگان فرسوده آن تاکید کرد: در این زمینه در وهله نخست به دنبال احیای ظرفیت‌های موجود و پاسخ به نیاز بازار از طریق تولید داخل بودیم؛ به طوری که در حوزه اتوبوس، شهرداری‌ها و وزارت کشور همکاری خوبی با خودروسازان داشته و اکنون برخی اتوبوس سازان با همه قوا در حال فعالیت هستند و طی سال‌های آینده تولید ۱۰۰ هزار دستگاه انواع خودروهای تجاری برنامه‌ریزی شده است.
وی گفت: با توجه به نیاز انباشته موجود در این بخش، لزوم ایجاد تعادل بین عرضه و تقاضا و اعلام مداوم شهرداری‌ها مبنی بر کمبود وسایل نقلیه و با توجه به اینکه خودروسازان بلافاصله نمی‌توانند تولید را افزایش داده و به همه تقاضاهای موجود پاسخ دهند، مقرر شد بخشی از نیاز به صورت واردات باشد و این واردات مقطعی خواهد بود.
در همین حال، مدیرکل صنایع خودرویی وزارت صنعت هم با اشاره به آغاز واردات خودرو توسط ۷ شرکت‌، گفت: واردات خودرو محدود به ۷ شرکتی که اسامی آنها اعلام شده، نیست و قطعا واردات خودرو توسط شرکت‌های بیش‌تری که حائز شرایط واردات هستند، انجام می‌شود.عبدالله توکلی در گفتگو با فارس اظهار داشت: شرکت‌هایی که متقاضی واردات خودرو هستند، در صورتی که تا پایان امسال و تا هر زمانی که امکان واردات خودرو وجود دارد، می توانند تقاضای خود را به وزارت صنعت ارائه و در صورت تایید نسبت به واردات خودرو اقدام کنند.
وی در مورد زمان واردات خودرو اظهار داشت: نمی توان زمان دقیقی را برای واردات اعلام کرد زیرا واردات خودرو بستگی به ارتباط شرکت های وارد کننده با خودروساز و همچنین فرآیند واردات خودرو دارد اما پیش بینی می شود تا سه ماه آینده واردات خودرو انجام شود.
وزیر صنعت، معدن و تجارت همچنین در حاشیه جلسه هیات دولت با خبرنگاران اظهار داشت از ثبت نام بیش از ۳۰۰متقاضی برای واردات خودرو خبر داد و گفت: از سوم آبان مرحله ثبت سفارش واردات خودروهای اقتصادی در این وزارتخانه آغاز شده و قرار است خودروهایی با قیمت متعادل وارد کشور شود.
سید رضا فاطمی امین با اشاره به اینکه متقاضیان باید شرایط مندرج در قوانین و آیین نامه های واردات خودرو را داشته باشند، اظهار داشت: تا پیش از این گفته می شد که خودروهای بی کیفیت وارد کشور خواهد شد، در حالی که چنین نیست و خودروهایی با قیمت متعادل‌تر وارد خواهد شد، بنابراین شائبه ورود خودروهای بی‌کیفیت منتفی است.وی در پاسخ به سئوالی درباره برگزاری جلسه استیضاح وی در هفته آینده اظهار داشت: به استیضاح نگاه مثبتی دارم زیرا می توان دیدگاه‌ها و اقدامات انجام شده در این وزارتخانه را برای مردم بیان کرد. دست ما به لحاظ عملکرد این وزارتخانه در دولت سیزدهم پر است.
وزیر صنعت، معدن و تجارت با برشمردن دستاوردهای این وزارت صنعت در یک سال گذشته اظهار داشت: نرخ بیکاری در تابستان امسال ۹ر۸ درصد ثبت شد، در حالی که تابستان پارسال ۶ر۹ درصد بود؛ این آمار نشان می دهد که بخش تولید در کشور به حرکت در آمده است.
وی رشد ۵ر۲ درصدی شرکت های بورسی در خرداد و رشد ۵ر۶ درصدی در شهریور را بیانگر سیاست گذاری درست وزارت صنعت در حوزه صنایع و معادن بیان کرد و اظهار داشت: رشد تولید در شرکت های بورسی به ترتیب در تیر ۸ر۵ درصد، در مرداد ۷ر۶ درصد و در شهریور ۵ر۶ درصد ثبت شد و اینکه در دو ماه متوالی رشد بالای ۶درصد ثبت شود، اتفاق کم نظیری است.
فاطمی امین ادامه داد: مرکز آمار ایران هم رشد بخش صنعت در فصل بهار امسال را ۱ر۵ درصد اعلام کرده است و بر این اساس پیش بینی می شود نرخ رشد این بخش در فصل تابستان به بیش از رقم فصل بهار برسد.
وی با اظهار اینکه امروز آمار رشد تولید در بخش فولاد به ۱۰درصد رسیده است و این وزارتخانه با ایجاد ۱۵۸هزار شغل در رتبه اول قرار دارد، گفت: تولید بخش خودرو هم به طور مناسبی افزایش یافته است،چنانکه در این زمینه محصولات سایپا با توجه به تولید فراوان از قرعه کشی خارج شد و در همه بخش های تولیدی از «ون» گرفته تا کشنده بین ۱۰۰و ۱۳۰درصد افزایش تولید داشتیم و تولید خودرو سواری هم ۲۸۰درصد رشد داشته است.
وزیر صنعت، معدن و تجارت همچنین با بیان اینکه تا پایان امسال ۲۰۰هزار فروشگاه به سامانه جامع تجارت متصل خواهند شد، افزود: در این برنامه اطلاعات مربوط به موجودی همه کالا‌ها در سطح فروشگاه‌های کشور به صورت روزانه رصد می‌شود و با این کار مدیریت بازار از لحاظ قیمت و موجودی کالا‌ها در شبکه توزیع شفاف سازی خواهد شد.

نسخه مناسب چاپ