اعتراضات گسترده علیه دولت «علی اف»، جمهوری آذربایجان را ناآرام کرد
 

سرویس خارجی: رسانه‌ها از برگزاری تجمعات مردمی در شهر «باکو» پایتخت جمهوری آذربایجان علیه دولت این کشور و برقراری جو امنیتی در این شهر و دستگیری گسترده مخالفان از سوی نیروهای امنیتی خبر دادند.
به گزارش منابع خبری، احزاب مخالف دولت «الهام علی اف» رئیس جمهوری آذربایجان از جمله حزب اپوزیسیون «جبهه مردمی»، هواداران خود را به برگزاری این تجمعات و اعتراضات دعوت کرده بودندند. بر اساس گزارش رسانه‌های محلی، پلیس ساعاتی قبل از این تجمع برنامه ریزی شده، شروع به دستگیری اعضای احزاب و سایر شرکت کنندگان کرد و مانع گفت‌وگوی آن‌ها با خبرنگاران حاضر در این مراسم شد. یکی از خواسته‌های هواداران حزب جبهه مردمی اجرای اصلاحات دموکراتیک بود. گفته می شود معترضان خواهان آزادی زندانیان سیاسی و افزایش حقوق بازنشستگان شدند. شعار برخی حاضران در این تجمعات اعتراضی، «آزادی» و «استعفای علی اف» بود.
یک رسانه جمهوری آذربایجان نیز در این زمینه گزارش داد که معترضان توسط پلیس بازداشت و به داخل خودروهای پلیس منتقل شدند. منابع خبری هم به حضور گسترده بانوان در این تظاهرات اشاره کردند. گفتنی است آخرین تظاهرات ضد دولتی در جمهوری آذربایجان در ماه می ۲۰۲۲برگزار شد. در آن برهه نیز اقشار مختلف جمهوری آذربایجان از جمله دانشجویان با حضور در خیابان‌ها استعفای علی اف را خواستار شدند. پلیس و نیروهای امنیتی جمهوری آذربایجان در دور قبلی تظاهرات با استفاده از باتوم، پرتاب گاز اشک آور و دستگیری‌های گسترده با معترضان مقابله کردند.همچنین در تداوم جو اختناق و سرکوب در جمهوری آذربایجان، منابع خبری چندی قبل از دستگیری «اهلیمان رستم‌ اف» واعظ شیعه و امام جماعت مسجد «حاجی جواد» در باکو توسط سرویس‌های امنیتی دولت علی اف خبر دادند. «قاسم رستم‌اف» پسر رستم اف در مصاحبه‌ای گفت ماموران امنیتی ۱۵کتاب مذهبی را که متعلق به پدرش بود، مصادره کردند. رستم اف از شخصیت‌های برجسته شیعه در جمهوری آذربایجان است.
در چنین شرایطی رسانه‌ها از افزایش بودجه نظامی جمهوری آذربایجان برای سال آتی میلادی خبر دادند. خبرگزاری «نیوز آرمنیا» نوشت، این موضوع در لایحه بودجه دولتی سال ۲۰۲۳جمهوری آذربایجان که روز دوشنبه به پارلمان این کشور رسید، مشهود است.بر اساس این گزارش، تقویت توان نظامی جمهوری آذربایجان و تامین امنیت ملی، اولویت اصلی هزینه‌های بودجه دولتی است. در بودجه دولتی سال ۲۰۲۳، ۳.۱میلیارد دلار که ۱۷.۱درصد بیشتر از سال ۲۰۲۲است به این اهداف اختصاص یافته است.این منبع خبری با انتقاد از افزایش بودجه نظامی باکو، ادعای این کشور در عادی سازی روابط با ایروان را زیرسوال برد. «الهام علی‌اف» رئیس جمهوری آذربایجان نیز اخیرا در دیدار با گروهی از فرماندهان نظامی ارتش خواستار تقویت قدرت نظامی ارتش این کشور شده بود. این در حالی است که ارمنستان نیز در صدد بازسازی نیروهای مسلح خود برآمده است. ارتش ارمنستان در جریان جنگ دوم قره باغ شکست سنگینی را از ارتش جمهوری آذربایجان متحمل شد و به همین دلیل مقام‌های این کشور در پی تقویت نیروهای خود برآمده‌اند.
یک شرکت دفاعی هند اعلام کرد که از ارمنستان برای موشک‌های «پیناکا» سفارش دریافت کرده است. پیناکا، یک موشک انداز چندگانه است که در هند تولید می شود و این سامانه می‌تواند ۱۲تیر موشک را در ۴۴ثانیه شلیک کند.«ساتیانارایان نووال» رئیس این شرکت دفاعی هند گفت که عمر و برد پرتابگرهای موشک پیناکا ارتقا یافته و یک سفارش از ارمنستان دریافت شده که ظرف دو سال انجام می‌شود. هند پیشتر نیز رادار «سواتی» ساخت خود را به ارمنستان فروخته بود.
چندی قبل هم روزنامه «اکونومیک تایمز» چاپ هند گزارش داد که هند یک سفارش به ارزش ۲۵۰میلیون دلار برای ارسال موشک و مهمات به ارمنستان دریافت کرده است. این سفارش شامل اولین صادرات موشک انداز بومی پیناکا است که در حال حاضر در خدمت ارتش هند است. هند همچنین موشک‌های ضد تانک وطیف وسیعی از مهمات را به ارمنستان بر اساس این قرارداد عرضه خواهد کرد. این اولین بار نیست که سامانه‌های تسلیحاتی به ارمنستان صادر می‌شود. ارمنستان حدود هفت ماه قبل از جنگ ۲۰۲۰قره باغ، قراردادی ۴۰میلیون دلاری با هند برای خرید سامانه‌های راداری امضا کرد. برخی آگاهان به رویدادهای منطقه، نزدیک شدن ارمنستان به هند را در تقابل با گرمی روابط پاکستان با جمهوری آذربایجان می‌دانند.

نسخه مناسب چاپ