تاثیر مثبت حضور بورس کالا در مناطق آزاد
 

مدیرعامل بورس کالای ایران در مراسم افتتاحیه تالار بورس کالا در منطقه آزاد انزلی گفت: یکی از برنامه‌های اصلی در سال جاری توسعه منطقه‌ای بورس کالاست به طوری که در اردیبهشت امسال تالار مشهد برای معاملات آتی زیره سبز افتتاح و حالا تالار اختصاصی بورس کالا در منطقه آزاد انزلی راه اندازی شد.

حسین پناهیان اظهار داشت: یکی از مشکلات کنونی کشور ما این است که در تعیین قیمت کالاهایی که در تولید آنها دارای مزیت نسبی هستیم نقشی نداریم که بورس کالا در زمینه مناطق آزاد به دنبال رفع این مشکل است.

پناهیان اظهار کرد: قبل از تاسیس تالار بورس کالا در جزیره کیش، قیمت های قیر ایران در پاکت های در بسته و به دور از منافع ملی کشور تعیین می‌شد اما از حدود دو سال پیش که شاهد صادرات مستمر قیر از تالار بورس کالا به بازارهای جهانی هستیم، نشریات و مراجع معتبر بین المللی به قیمت های قیر ایران استناد می‌کنند و به نوعی به مرجع قیمت قیر در منطقه تبدیل شده ایم.

وی با اشاره به اینکه این روند در مورد سنگ آهن صادراتی با عیار زیر ۶۰ درصد مشاهده می‌شود گفت: با این تفاسیر مهمترین هدف بورس کالا در مناطقع آزاد ارتقا جایگاه کشور در زمینه قیمت گذاری کالاهایی است که دارای مزیت نسبی در تولید آنها هستیم که امیدواریم این مهم در تالار انزلی محقق شود.

از این رو تبدیل شدن نرخ‌های کشف شده درتالار انزلی به مرجع قیمت سی آی اس، قفقاز و آسیای میانه از برنامه های بورس کالا است.

پناهیان گفت: بخش عمده ای از صحنه تجارت کشور به واردات مربوط است که از حدود ۹ ماه پیش به دنبال تصویب مصوبه ای در مجلس در خصوص عرضه اولیه و کشف قیمت یکسری از کالاهای وارداتی در بورس هستیم که خوشبختانه با استقبال نمایندگان مجلس در این رابطه روبرو شده ایم.

وی افزود: امیداریم این مصوبه به زودی اجرایی شود تا یکی دیگر از نقش های مثبت بورس کالا در صحنه اقتصاد را شاهد باشیم.

مدیرعامل بورس کالا تامین مالی تولیدکنندگان را یکی از برنامه های اصلی این بورس بیان کرد و گفت: یکی از دغدغه‌های بزرگ فعلی در بخش تولید، تامین سرمایه در گردش است که این تامین مالی از طریق سیستم بانکی دشواری های زیادی را به همراه دارد. در این میان طی سال ۹۲ بالغ بر ۲۰ هزار میلیارد تومان تامین سرمایه در گردش از طریق معاملات سلف در اختیار تولیدکنندگان مختلف قرار گرفت که رشد این حجم تامین مالی از اهداف مشخص بورس کالای ایران است.

وی به راه اندازی قرارداد سلف موازی استاندارد سنگ آهن اشاره کرد و گفت: در راستای توسعه ابزارهای مالی، به تازگی معاملات سف موازی استاندارد سنگ آهن برای شرکت گل گهر راه اندازی شد که این قرارداد تنها ظرف چند روز بالغ بر ۱۰۰ میلیارد تومان برای این شرکت تامین مالی کرد.پناهیان درباره برنامه‌های آتی بورس کالا در راستای توسعه ابزارهای نوین مالی گفت: راه‌اندازی قرارداد آتی زعفران تا یک ماه آینده و قرارداد اختیار معامله تا پایان سال جاری از برنامه‌های آتی بورس کالا است.

وی با بیان اینکه اگر بورس کالا اکنون به جایگاه کنونی در اقتصاد ملی رسیده به دلیل زحمات مسوولان وقت در سال ۸۲ از جمله دکتر جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری است گفت: وقتی قرار بود بورس فلزات در سال ۸۲ راه اندازی شود، افراد زیادی که از شفافیت معاملات بورس منافع خود را در تهدید می دیدند در مقابل ایجاد این بورس مقاومت‌های زیادی کردند که حمایت های دکتر جهانگیری باعث شکل گیری و رونق بورس فلزات شد.

رییس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه ازاد انزلی هم گفت: اندیشه اصلی منطقه آزاد انزلی، تبدیل شدن این منطقه به مرکز دادوستد کالاهای استراتژیک کشورهای سی ای اس و خاورمیانه است که در این زمینه افتتاح تالار اختصاصی بورس کالای ایران در انزلی می تواند راهگشای انجام این مبادلات باشد.مدیرعامل سازمان منطقه ازاد انزلی در مراسم افتتاحیه تالار اختصاصی بورس کالای ایران در منطقه آزاد انزلی گفت: سال قبل واردات کالاهای مختلف از چین به کشور حدود ۶ میلیارد دلار بوده است که اگر بتوانیم بخشی از این واردات مانند آهن آلات، فولاد و مواد شیمیایی را از بندر انزلی وارد کشور کنیم، هم اشتغالزایی را در این منطقه افزایش داده ایم و هم هزینه های واردات را به حداقل رسانده ایم.

نسخه مناسب چاپ