امروز در تاریخ
ضیافت لندن برای جلب موافقت احمدشاه
سلطان احمدشاه قاجار، شاه وقت ایران که به عادت سلاطین قاجاریه به سفر اروپا رفته بود، از هفتم تا دهم آبان ماه ۱۲۹۸ در لندن مورد پذیرایی بی‌سابقه مقامات تراز اول انگلستان قرار گرفت و دلیل آن امضای قرارداد نهم آگوست (آگوست ۱۹۱۹) دولت انگلستان با وثوق‌الدوله، رئیس‌الوزراء وقت بود که هنوز به دست مجلس نرسیده بود و انگلیسی‌ها می‌خواستند به‌صورتی رفتار کنند که تائید این قرارداد را در ضیافت‌های رسمی لندن از زبان سلطان احمدشاه بیرون بکشند و سند قرار دهند و مقدمات اجرای آن را فراهم سازند .
بزرگداشت مولوی در تهران
هشتم آبان سال ۱۳۳۶، مراسم یاد بود مولوی، صوفی بزرگ و شاعر عارف، با شکوه تمام در تهران برگزار شد. مولانا جلال‌الدین محمد، متخلص به مولوی، صاحب مثنوی، سال ۵۸۶ خورشیدی در ناحیه وخش از ایالت بلخ خراسان به دنیا آمد و سال ۶۵۲ خورشیدی در قونیه درگذشت. در پی تعرض مغول به منطقه فرارود، خانواده مولانا جلال‌الدین به جنوب و سپس غرب ایران و بغداد مهاجرت کرد. مولانا سرانجام در قونیه مستقر شد و به همین دلیل به رومی نیز معروف شده است.
اعضای شورای دانشگاه را به گروگان گرفتند
هشتم آبان ۱۳۳۰، به دنبال یک تظاهرات دو روزه در غیاب دکتر مصدق، نخست‌وزیر وقت که در سفر خارج بود، دانشجویان دانشگاه تهران به مدت هشت ساعت اعضای شورای این دانشگاه را به گروگان گرفتند. این عمل برای برخی از رجال مخالف از جمله «جمال امامی» فرصت به ‌وجود آورده بود که دلیل آن را آزادی بیش از حدی که دکتر مصدق به دانشجویان داده بود، اعلام کنند .
فئودور داستایوفسکی، داستان‌نگار مشهور
فئودور داستویفسکی، داستان‌نگار مشهور روس و یکی ازبنیان‌گذاران سبک نوین نگارش داستان‌های کوتاه، ۳۰ اکتبر ۱۸۲۱به دنیا آمد. فئودور قلم و مهارت خودرا در شرح و توصیف رنج انسان‌ها بکار برد. ۳۲ تالیف او که به زبان‌های مختلف ترجمه شده‌اند با اینکه در حال و هوای قرن نوزدهم و توصیف دردها و طرز تفکر و روانشناسی روس‌های آن زمان نگاشته شده‌اند، نفوذ شگرف در روحیه ملل قرن بیستم داشته‌اند.
www.iranianshistoryonthisday.com

code

نسخه مناسب چاپ