سازمان توسعه تجارت: ممنوعیت های وارداتی ایران برای اوراسیا لغو خواهد شد
مقرر شده که ۹۰ درصد کد تعرفه‌ها در تجارت آزاد با اوراسیا صفر شده و همچنین با مصوبه‌ای که از سران قوا دریافت کرده‌ایم، ممنوعیت‌های وارداتی ایران برای اوراسیا لغو می شود.
به گزارش مهر، علیرضا پیمان پاک رئیس سازمان توسعه تجارت در نشست همکاری‌های تجاری ایران و فدراسیون روسیه دراتاق ایران ضمن اعلام این مطلب با بیان اینکه سطح مراودات تجاری در مقایسه با ارتباطات سیاسی ایران و روسیه ناچیز است، اظهار داشت: چنانچه بتوانیم روی نقاط مشترک کار کنیم و زیرساخت‌ها را توسعه دهیم، پتانسیل‌های خوبی برای همکاری وجود دارد؛ بنابراین در حال حاضر مهم‌ترین مساله، شناخت ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های متقابل است.
وی با اشاره به اینکه در گذشته صادرات ایران به روسیه منحصر به محصولات کشاورزی بود، افزود: امروز، بیش از ۶۰ درصد مراودات در حوزه کالاهای صنعتی است؛ چنانکه دارو از جمله داروهای ضدسرطان در فهرست کالاهای صادراتی به روسیه قرار گرفته و قرار است در حوزه صادرات توربین هم قراردادهایی منعقد شود. در عین‌حال، قرار است این همکاری‌ها به حوزه‌های دیگر از قبیل تجهیزات صنعتی، صنعت هوایی و کشتی‌سازی هم تسری پیدا کند و در این زمینه توافقاتی شکل گرفته است. پیمان‌پاک در ادامه به برگزاری یک رویداد تجاری در مسکو با حضور قطعه‌سازان ایرانی اشاره کرد و گفت: طی سه روز برگزاری این نمایشگاه، به میزان ۷۰۰ میلیون یورو موافقت‌نامه میان فعالان اقتصادی ایرانی و روسی منعقد شد .وی در ادامه توافقات صورت گرفته میان دو کشور برای صادرات تجهیزات پزشکی، ونتیلاتور و سایر تجهیزات مورد نیاز در اتاق عمل از ایران به روسیه را مورد اشاره قرار داد و گفت: برای آن که همکاری‌های اقتصادی شکل بگیرد، زیرساخت‌ها باید توسعه پیدا کند. بر این اساس، یکی از اقدامات صورت گرفته، توافق برای پوشش بیمه‌ای مراودات از طریق صندوق ضمانت صادرات ایران و صندوق “اگزیار” روسیه است. در این توافق مقرر شده است که صندوق ضمانت صادرات تاجر ایرانی را اعتبارسنجی کند و صندوق “اگزیار” هم اعتبار تاجر روس را مورد ارزیابی قرار می‌دهد و در مرحله بعد، قرارداد همکاری فعالان اقتصادی ایرانی و روسیه بیمه می‌شود.
رئیس سازمان توسعه تجارت در ادامه به زیرساخت‌های مالی ایجاد شده میان دو کشور اشاره وادامه داد: قرار است صندوق‌هایی ایجاد شود که تسهیلاتی در حد یوزانس و سرمایه‌گذاری، اعتبار خریدار و فروشنده و مشارکت در تولید ارائه کند.وی برقراری تجارت آزاد میان ایران و کشورهای حوزه اوراسیا را نویدبخش آینده‌ای روشن برای تجارت در این منطقه توصیف کرد و گفت: گروه‌های کالایی برای قرار گرفتن در فهرست تجارت آزاد تقریباً مشخص شده است و مقرر شده که ۹۰ درصد کد تعرفه‌ها صفر شود.
پیمان پاک اظهار داشت: پیش بینی می‌شود که فهرست کالاهای مشمول تجارت آزاد میان ایران و اوراسیا اواخر آذر میان وزرای این کشورها به امضا برسد.

نسخه مناسب چاپ