استاندار کرمان: از طرح‌های خانه‌سازی حمایت می‌کنیم‏
کرمان ـ خبرنگار اطلاعات: مراسم تودیع مدیرکل سابق و معارفه سرپرست جدید راه و شهرسازی استان کرمان با حضور محمدمهدی فداکار استاندار کرمان، محمدرضا پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس و نماینده مردم شهرستان‌های کرمان و راور و عفت شریعتی نماینده مردم شهرستان‌های زرند و کوهبنان در مجلس شورای اسلامی برگزار شد‎.
‎استاندار کرمان در این جلسه با بیان این که مسکن نیاز همه مردم است، گفت: متاسفانه در این شرایط اجاره بها و نداشتن مسکن، بسیار مشکل آفرین شده است‏‎.
‎وی با اشاره به این که از طرح‌های اجرای مسکن در استان کرمان حمایت می‌کنیم و در جلسات شورای مسکن استان نیز پیگیر آن هستیم، گفت: روزمرگی در ادارات قابل قبول نیست و باید از کاغذبازی‌های اداری در دستگاه‌های اجرایی کاسته شود‎.
‎مدیرکل سابق راه و شهرسازی استان کرمان نیز در این جلسه با بیان اینکه وزارت راه و شهرسازی در استان‌ها ماموریت‌های متنوعی دارد، اظهارداشت: یکی از وظایف این وزارتخانه ساخت راه‌های اصلی و فرعی است‎.
‎علی حاجی‌زاده با اشاره به این که کرمان استانی پهناور است و به دلیل موقعیت جغرافیایی استان، احداث راه‌ها و توسعه آن‌ها بسیار اهمیت دارد، گفت: تکمیل ۵۶۰ کیلومتر باقیمانده شبکه بزرگراهی در استان کرمان به ۱۲ میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد‏‎.‎وی با بیان این که در سفر رئیس‌جمهوری به استان کرمان اعتبار خوبی برای احداث راه‌های استان اختصاص داده شده، ادامه داد: این اعتبارات هنوز واریز نشده است‎.
‎حاجی زاده با اشاره به این که ۶۸ پروژه راهسازی در استان کرمان در حال فعالیت است که مراحل مختلفی را طی کرده‌اند، گفت: ۱۴۷ کیلومتر این راه‌ها قرارداد شده و در ۳ سال گذشته ۱۳۰ کیلومتر آن احداث شده است‏‎. ‎وی با بیان این که طرح تفصیلی شهر سیرجان تصویب شده است، افزود: ۲ شهر جدید در استان کرمان در شهرستان‌های سیرجان و بردسیر در حال احداث است و مطالعات ایجاد شهرک‌های جدید ذیل شهرهای کرمان و بم نیز در حال انجام است‏‎.
‎حاجی زاده با اشاره به این که افزون بر ۵۰ هزار هکتار از اراضی دولت در ۳ سال اخیر تثبیت مالکیت شده است که نتیجه تلاش همکارانم در یگان حفاظت است، بیان کرد: در ۳ سال گذشته ۱۰۷ هکتار زمین به صورت اجاره به شرط تملیک واگذار شده است‏‎.
*جمعیت استان کرمان به ۳ میلیون و ۳۵۹ هزار نفر رسید
خبر دیگر این که، جلسه شورای ثبت احوال استان کرمان به ریاست محمدمهدی فداکار، استاندار کرمان و با حضور جعفر رودری، رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان و سایر اعضا در سالن پیامبر اعظم(ص) استانداری برگزار شد.
محمد قاسمی، مدیرکل ثبت احوال استان کرمان در این جلسه گفت: جمعیت استان کرمان تا پایان شهریورماه امسال ۳ میلیون و ۳۵۹ هزار و ۱۵۲ نفر برآورد شده است.
وی با بیان این که صدور کارت‌های هوشمند ملی در ثبت احوال در دستور کار است، افزود: بیش از ۴۳ هزار کارت در دفاتر ثبت احوال وجود دارد که مردم باید مراجعه کنند و آن ها را تحویل بگیرند.مدیرکل ثبت احوال استان کرمان با اشاره به این که ۹۸ درصد مردم استان کرمان کارت ملی هوشمند دارند، تاکیدکرد: حدود ۱۵ هزار نفر از پارسال به جمعیت استان کرمان اضافه شده است.
وی با بیان این که شهرستان‌های کرمان، سیرجان و رفسنجان بیشترین جمعیت شهرستان‌های استان کرمان را دارند، افزود: میزان ثبت طلاق در استان کرمان در دهه ۹۰ نسبت به دهه ۸۰ افزایش چشمگیری داشته است.
قاسمی ادامه داد: بیشترین نام‌ها در استان کرمان در میان پسران امیرعلی، علی، ابوالفضل، امیرحسین و آراد و در میان دختران فاطمه، فاطمه زهرا، زهرا، ریتا و زینب است.وی با بیان این که ۱۳ اداره ثبت احوال استان کرمان در شهرستان‌ها ساختمان‌های اداری مناسبی ندارند، گفت: ما برای بایگانی سند سجلدی مردم باید ۱۲۰ سال این اسناد را بایگانی کنیم که به ساختمان‌های مناسب نیاز دارد
استاندار کرمان هم در این جلسه با بیان این که مبنای هر سیاستگذاری اجتماعی، آمارهای ثبت احوال است، افزود : تعداد ولادت‌ها، فوتی‌ها و ازدواج و طلاق‌ها می‌تواند تحلیلی دقیق از وقایع به ما بدهد و باید در حوزه اجتماعی این آمار را تحلیل کرد.
محمدمهدی فداکار، با اشاره به این که قانون طلاق توافقی به افزایش طلاق‌ها کمک کرده و متاسفانه به یک ناهنجاری در کشور بدل شده است، گفت: فرزندآوری و جوانی جمعیت موضوع مهم امروز کشور است و باید در حوزه‌های مختلف به آن اهمیت داده شود.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان کرمان نیز در این جلسه با بیان این که نرخ باروری در استان کرمان نسبت به گذشته کاهش پیدا کرده است، اعلام کرد : آمارها را باید نسبت به میزان جمعیت استان کرمان مقایسه کرد و تحلیل دقیقی از وقایع داد. جعفر رودری تاکیدکرد: در سرجمع، استان کرمان نرخ مهاجرت به استان های دیگر تقریبا صفر، اما مهاجرت درون استانی خیلی زیاد است.
رودری گفت: در صورتی که آمار ازدواج به نسبت جمعیت (در سن ازدواج) سنجیده شود، کاهش نداریم و شیوع بیماری کرونا نیز روی نرخ مرگ و میر تاثیر بیشتری داشته است.
وی اعلام کرد: در مجموع شاخص های نرخ باروری طبق برآورد دانشگاه علوم پزشکی در استان کرمان و کشور کاهش یافته و طبیعی است که جمعیت نسبت به دهه های ۸۰ و ۹۰ کاهش یابد.
رودری درباره تعیین تکلیف ساختمان‌های ادارات ثبت احوال شهرستان های استان کرمان گفت: برای پروژه های نیمه تمام با پیشرفت بالای ۸۰ و ۹۰ درصد اعتبار گذاشته شده است تا تکمیل شوند.

نسخه مناسب چاپ