وزیر راه: حجم بار ترانزیتی ایران و قزاقستان به ۴ میلیون تن در سال افزایش می یابد
با امضاء یک یادداشت تفاهم همکاری میان ایران و قزاقستان، حجم بار ترانزیتی دو کشور از یک میلیون تن به ۴ میلیون تن در سال افزایش می یابد.
رستم قاسمی وزیر راه و شهرسازی ضمن اعلام این مطلب گفت: دو کشور بر امضای یادداشت تفاهم برای افزایش همکاری‌ها در حوزه حمل‌ونقل و ترانزیت به توافق رسیدند که شامل الکترونیک کردن گمرکات، یکسان کردن تعرفه‌ها و صدور ویزا برای رانندگان و تجار ایرانی می‌شود.
وزیر راه و شهرسازی با اشاره به جلسه اخیر میان ایران، ترکمستان و قزاقستان و توافق سه‌جانبه برای تسهیل موضوع حمل‌ونقل و ترانزیت گفت: قزاقستان در مسیر قطار‌های چین به ترکمنستان و ایران قرار دارد و توافق‌هایی برای تسهیل این مسیر با وزیر تجارت قزاقستان صورت گرفته است.
قاسمی با اشاره به بازدید وزیر تجارت قزاقستان از بندر شهید رجایی گفت: قرار است قزاقستان در حمل‌ونقل ریلی، جاده‌ای، دریایی و حمل‌ونقل هوایی و انتقال بار از راهگذر‌های شمال- جنوب و شرق به غرب با ایران همکاری داشته باشند.
وزیر جهاد کشاورزی هم در نشست کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و قزاقستان با اشاره به فعال شدن هیات‌های صادراتی و فنی و مهندسی ایرانی بر اساس قرارداد‌های کاری در این کشور، از درخواست جمهوری اسلامی ایران برای عملیاتی شدن توافق‌های تجاری و اقتصادی با قزاقستان خبر داد.
سیدجواد ساداتی نژاد همچنین با اشاره به راه اندازی نخستین خط قطار کانتینری کشورمان به مقصد قزاقستان گفت: به این ترتیب امکان ترانزیت کالا از چین به ایران فراهم می‌شود.
وی که رئیس کمیسیون مشترک همکاری‌های ایران و قزاقستان هم هست، افزود: براساس اطلاعات موجود، مسایل قرنطینه دامی و گیاهی ما با قزاقستان حل و فصل شده و لازم است همکاری‌های دو کشور و رفع نواقص در این زمینه گسترش یابد.
ساداتی نژاد همکاری بیشتر بر سر توافق سوآپ نفت را برای عملیاتی شدن ضروری توصیف کرد و افزود: تبادل محصولات کشاورزی و صادرات سبزی، صیفی، خرما، پسته و لبنیات و دیگر اقلام تاکنون عملیاتی شده و در زمینه کشت فراسرزمینی هم دو شرکت داریم که در قزاقستان با امید به همکاری این کشور فعالیت می‌کنند.
وی گفت: اگر قزاقستان گندم و جو استان‌های شمالی کشورمان را که تاکنون از استان‌های جنوبی تامین می‌شد، به کشورمان صادر کند، معادل آن را می‌توانیم از طریق بنادر جنوب کشور در اختیار شرکای قزاقستانی قرار دهیم که در این زمینه به امضای توافق نامه نیاز است.

نسخه مناسب چاپ