تحریم‌های ایران علیه برخی اشخاص و نهادهای آمریکایی

وزارت امور خارجه ایران درباره اعمال تحریم علیه برخی اشخاص و نهادهای آمریکایی بیانیه‌ای را منتشر کرد.
در این بیانیه آمده است: «وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران بر اساس مصوبات مراجع ذیربط و برای اجرای قانون «مقابله با نقض حقوق بشر و اقدامات ماجراجویانه و تروریستی ایالات متحده آمریکا در منطقه» مصوب ۲۲مرداد ۱۳۹۶، اشخاص و نهادهای زیر را به استناد مواد چهار و پنج قانون فوق‌الذکر و به دلایل ارتکاب فعالیت‌های ضد حقوق بشری، دخالت در امور داخلی جمهوری اسلامی ایران، ترویج خشونت و اغتشاش در ایران، تحریک و تشویق اقدامات تروریستی، مقابله با تلاش‌ها و فعالیت‌های جمهوری اسلامی ایران در مبارزه با تروریسم و در نهایت افزایش فشار بر ملت ایران که مصداق تروریسم اقتصادی است، تحت تحریم
قرار می‌دهد:
اشخاص حقیقی
۱- مایکل کوریلا، فرمانده ستاد فرماندهی ارتش آمریکا در منطقه (سنتکام)
۲- گریگوری گیلوت، معاون فرمانده سنتکام
۳- اسکات دسورمیکس، فرمانده پایگاه هوایی آمریکا در اربیل عراق
۴- خوآن زاراته، رییس مرکز قدرت مالی و اقتصادی در بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها و موسسه امریکن انترپرایز
۵- مارک والاس، مدیر اجرایی پایگاه اتحاد علیه ایران هسته‌ای (یوآنی)
۶- والی آدیمو، قائم‌مقام و معاون اجرایی وزیر خزانه‌داری آمریکا
۷- الکسی گرینکویک، فرمانده رسته نهم نیروی هوایی آمریکا
۸- آنه نیوبرگر، مشاور امنیت ملی رئیس‌جمهوری آمریکا در حوزه سایبر و فناوری‌های نوظهور
۹- آیزاک جانسون، فرماندهی امور مدنی و عملیات روانی ارتش آمریکا
۱۰- برایان نلسون، معاون اطلاعات مالی و تروریسم خزانه‌داری آمریکا
اشخاص حقوقی
۱- بنیاد اتحاد علیه ایران هسته‌ای ملقب به «یوآنی»
۲- سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سی‌آی‌ای)
۳- رسته نهم نیروی هوایی ارتش آمریکا
۴- گارد ملی آمریکا
اشخاص و نهادهای فوق‌الذکر، وفق مواد شش، هفت و هشت از بخش ششم قانون یادشده، مشمول ممنوعیت صدور روادید و عدم امکان ورود به قلمرو جمهوری اسلامی ایران، مسدودشدن حساب‌های بانکی در نظام مالی و بانکی و توقیف اموال و دارایی در قلمرو تحت صلاحیت جمهوری اسلامی ایران خواهند بود. همه نهادها و دستگاه‌های جمهوری اسلامی ایران طبق مصوبات مراجع مربوطه، اقدامات لازم را به منظور اجرای این تحریم‌ها معمول خواهند داشت.»
ازسوی دیگر، وزارت خارجه کانادا با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که تحریم‌هایی را علیه چهار شخص و دو نهاد ایرانی اعمال کرده است.
اولاف شولتز،صدر اعظم آلمان هم در صفحه توییترش نوشت: ما خشونت مفرط نیروهای امنیتی را محکوم می‌کنیم و در کنار مردم ایران ایستاده‌ایم. تحریم‌های ما در اتحادیه اروپا مهمند. در حال بررسی اقدامات بیشتری هستیم.
درهمین حال،سفیر و نماینده دائم ایران نزد سازمان ملل متحد در نیویورک تاکید کرد: در شرایطی که ده‌ها سال زنان ایرانی از تحریم‌های غیرانسانی آمریکا صدمه دیده‌اند، این کشور صلاحیت حقوقی، اخلاقی و سیاسی برای برگزاری جلسه در مورد شرایط داخلی ایران را ندارد.
امیر سعید ایروانی با بیان این‌که تلاش آمریکا برای برگزاری جلسه غیررسمی در مورد شرایط داخلی ایران، رویه‌ای خطرناک و غیر سازنده است، از اعضای سازمان ملل متحد خواست از هر اقدامی که به برگزاری این جلسه و ایجاد رویه خطرناک کمک می‌کند، خودداری کنند.
سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل در نامه ای به تمامی سفرا و نمایندگان دائم کشورهای عضو و ناظر سازمان ملل متحد با ارائه گزارش مختصری از روند تحولات جاری در ایران، اهداف آمریکا از برگزاری نشست ضد ایرانی علیه ایران در سازمان ملل متحد را تشریح کرد و در این نامه با اشاره به درخواست برگزاری نشست غیر رسمی (آریا فرمولا) از سوی آمریکا با عنوان «اعتراضات جاری در ایران» تاکید کرد: آمریکا با به راه انداختن جنگ روانی و عملیات فریب ادعا دارد که این جلسه هدفش حمایت از حقوق زنان ایران است اما این امر کاملا ناشی از نفاق آمریکا بوده و سوء استفاده از مفهوم ارزشمند حقوق بشر محسوب می شود.
وی با اشاره به ده‌ها سال دشمنی آمریکا نسبت به مردم ایران افزود: برخلاف اتهامات بی اساس آمریکا علیه ایران، دولت جمهوری اسلامی ایران همواره متعهد به ارتقا و حمایت از حقوق بشر و اجرای تعهدات حقوق بشری در چارچوب حقوق بین الملل است.

نسخه مناسب چاپ