افتتاح نمایشگاه آثار و دستاوردهای فرهنگی و هنری ایران در تاجیکستان
 

نمایشگاه آثار و دستاوردهای فرهنگی و هنری جمهوری اسلامی ایران با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در دوشنبه پایتخت تاجیکستان گشایش یافت.

به گزارش ایرنا، محمد مهدی اسماعیلی عصر دیروز در آیین گشایش نمایشگاه آثار و دستاوردهای اهالی فرهنگ و هنر و هنرمندان ایران در محل آثارخانه ملی شهر دوشنبه پایتخت کشور تاجیکستان، ضمن قدردانی از حسن مهمان‌نوازی و میزبانی مردم خوب تاجیکستان، گفت: بسیار خوشحالم که امروز شاهد حضور هنرمندان و آثار چشمگیر اهالی فرهنگ و هنر ایران در پایتخت کشور تاجیکستان هستیم و روزهای آینده نیز در شهرهای خجند و باختر این کشور خواهیم بود.

وی با اشاره به برگزاری هفته فرهنگی تاجیکستان در سه شهر تهران، شیراز و تبریز، گفت: کمتر از یک ماه امروز نیز متقابلا هنرمندان ایرانی به این کشور آمده‌اند که این نشانگر میزان علاقه‌مندی و تلاش برای گسترش هرچه بیشتر روابط بین دو کشور است.

اسماعیلی اضافه کرد: اینگونه رفت و آمدها و مبادلات فرهنگی و هنری، نشان از تجلیل اصحاب فرهنگ و هنر دو کشور دارد که با اتحاد و یکپارچگی مغتنم شمرده شده است . به گفته وی، بدون تردید اصحاب فرهنگ و هنر با استفاده و معرفی آثار و دستاوردهای خود نقش بی‌بدیلی را در توسعه و تعمیق روابط فرهنگی و هنری ایفا خواهند کرد.

وزیر ارشاد با خیر مقدم به میهمانان و اهالی فرهنگ و هنر و مسؤولان جمهوری تاجیکستان در افتتاح نمایشگاه آثار و دستاوردهای هنرمندان ایران، ابراز امیدواری کرد اینگونه نمایشگاه‌ها و هفته‌های فرهنگی سرآغازی برای تعاملات و روابط فرهنگی روزافزون برای دو ملت، به‌ویژه اصحاب حوزه فرهنگ و هنر باشد.

در ادامه این آیین، معاون وزیر فرهنگ جمهوری تاجیکستان نیز با خیرمقدم به هموطنان و هنرمندان ایرانی، از مردم ایران به عنوان هم‌زبانان و هم‌فرهنگان خود یاد کرد و گفت: حضور شما با دستاوردهای فرهنگی و هنری ایران برای ما و ملت تاجیکستان بسیار دلچسب و مایه افتخار است.

دولت سفر ادامه داد: ملت تاجیکستان جلوه هنر و هنرمندان ایرانی را برای خود افتخاری بزرگ به عنوان هم‌فرهنگ، هم‌زبان و دارای تاریخ مشترک احساس می‌کنند. وی گفت: همانگونه که ملت بزرگ ایران هنر و هنرمندان تاجیکستانی را در برگزاری هفته فرهنگی ما در ماه مهر گذشته در ایران میزبانی کردند، امروز نیز مردم ما فرهنگ و هنر ایرانیان را به‌خوبی ستوده و همواره حس دوستی و هم‌فرهنگی می‌کنیم .

معاون وزیر فرهنگ جمهوری تاجیکستان با اشاره به ایجاد زمینه‌های مناسب برای توسعه روابط فرهنگی میان دو کشور، تأکید کرد: این دوستی و رفاقت ما ریشه‌ای به وسعت تاریخ دارد که باید برای حفظ و حمایت آن تلاش کنیم.

در ادامه این آیین، سفیر جمهوری اسلامی ایران در تاجیکستان نیز با اشاره به دریافت صدها پیام بابت ابراز خرسندی مردم تاجیکستان از برپایی هفته فرهنگی و نمایشگاه دستاوردهای هنرمندان ایرانی در این کشور، از حسن میزبانی مردم و دولت تاجیکستان قدردانی کرد.محمدتقی صابری تشکر ویژه خود را از رؤسای جمهوری دو کشور جمهوری اسلامی ایران و تاجیکستان اعلام کرد که باعث تحکیم روابط، به‌ویژه روابط فرهنگی شده‌اند. سفیر ایران تأکید کرد: فرهنگ مقوله‌ای است که هیچ همتایی ندارد.

صابری همچنین با اشاره به دیدار وزرای فرهنگ ایران و تاجیکستان، اظهار کرد: در این دیدارها تصمیمات و تفاهم‌های خوبی شده که در آینده نزدیک نتایج آن را دو ملت مشاهده خواهند بود.

سفیر ایران در تاجیکستان با اشاره به سفر محمدمهدی اسماعیلی به تاجیکستان با هیأت بلند پایه، حضور چندین مقام مسؤول همراه وزیر را نشانه اهمیت سفر و احترام به مردم تاجیکستان عنوان کرد.

حضور در محوطه بنای استقلال تاجیکستان

گفتنی است محمدمهدی اسماعیلی دیروز در ادامه سفر خود به کشور تاجیکستان، با حضور در محوطه بنای استقلال این کشور در شهر دوشنبه، از بخش‌های مختلف این بنا، نمایشگاه آثار تاریخی، میراث فرهنگی و هنری و … بازدید و با توضیحات ارائه شده در جریان آثار موجود در آن قرار گرفت.

وزیر ارشاد در پایان با امضای دفتر یادبود نماد و بنای استقلال کشور تاجیکستان نوشت: امروز در بازدید از بنای استقلال جمهوری تاجیکستان با آثار هنری فرهنگی و تاریخی این کشور بیش از پیش آشنا شدم. نقطه نزدیکی و همگرایی فرهنگی و هنری میان جمهوری اسلامی ایران و جمهوری تاجیکستان در این آثار کاملاً آشکار و هویدا بود. نقطه صحت و پشتکار برادران و خواهران تاجیکی را تحسین می‌کنم و برای دولت و مردم تاجیکستان، شادمانی و پیشرفت و آبادانی بیشتر را آرزومندم.

نسخه مناسب چاپ