کوتاه از سراسر جهان
 

۵۰ سال حبس در انتظار ضارب شوهر «نانسی پلوسی»

مهر: ضارب شوهر نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به اتهام ضرب و جرح عضو خانواده یک مقام رسمی، با خطر ۵۰ سال حبس روبه‌رو است. سخنگوی پلوسی اعلام کرد یک مهاجمِ چکش‌به‌دست به اقامتگاه شخصی وی در سانفرانسیسکو وارد شده و با خشونت به همسر پلوسی حمله کرده است. رسانه‌های آمریکا اعلام کرده اند جمجمه «پل پلوسی» شوهر نانسی پلوسی بر اثر این حمله شکسته شده و بازوی دست راستش هم صدمه دیده است. پل پلوسی ۸۲ ساله به علت این جراحات تحت عملی جراحی قرار گرفته است. نانسی پلوسی در زمان حادثه در سانفرانسیسکو نبود. ضارب اعلام کرده قصد داشته نانسی پلوسی را گروگان بگیرد و زانوهایش را بشکند.

وجود ۱۳ هزار بمب اتم در جهان

ایرنا: کارشناسان و مقام‌های سیاسی جهان از احتمال وقوع «جنگ جهانی سوم» سخن به میان می‌آورند و می گویند وجود ۱۳ هزار بمب اتم فقط در دستان ۹ کشور کره زمین، این پهنه جغرافیایی را ناامن کرده‌ است. گفته می شود حدود ۹۰ درصد از کل سلاح های هسته ای متعلق به روسیه و ایالات متحده است و هفت بازیگر دیگر تنها ۱۰ درصد از سلاح‌های اتمی را در اختیار دارند. روسیه با ۶۲۵۵ سلاح هسته‌ای در جایگاه نخست است و بزرگ‌ترین زرادخانه هسته‌ای جهان را در اختیار دارد و آمریکا هم با ۵۵۵۰ سلاح هسته‌ای در جایگاه دوم قرار دارد. پس از آنها چین با ۳۵۰ سلاح هسته‌ای، فرانسه با ۲۹۰، انگلیس با ۲۲۵، پاکستان با ۱۶۵، هند با ۱۵۶، رژیم صهیونیستی با ۹۰ و کره شمالی هم با ۵۰ سلاح هسته ای به ترتیب در رده‌های سوم تا نهم ایستاده‌اند.

شکست «بولسونارو» در انتخابات برزیل هوادارانش را به خیابان کشاند

فارس: سکوت «ژائیر بولسونارو» رئیس‌جمهوری برزیل درپی شکست در انتخابات ریاست‌جمهوری و امتناع از اعتراف به شکست در مقابل رقیب قدیمی‌اش «لولا داسیلوا»، سبب شد طرفدارانش در خیابان‌های شهرهای برزیل تظاهرات برپا کنند. طرفداران رئیس‌جمهوری شکست خورده برزیل که از نتایج انتخابات ناراضی و ناخشنود هستند، جاده‌ها را مسدود و دسترسی به فرودگاه بین‌المللی «سائوپائولو» را محدود کردند که در پی این اقدام آن‌ها، برخی پروازها لغو شد. گفته می شود رانندگان کامیون در برزیل‌، یکی از پایگاههای اصلی حمایت از بولسونارو به حساب می آیند.

جمهوری آذربایجان در اسرائیل سفارت دایر می‌کند

ایسنا: رسانه‌های جمهوری آذربایجان از قصد باکو برای افتتاح سفارت در اسرائیل خبر داده و گفتند که جمهوری آذربایجان پس از سه دهه روابط با اسرائیل، چنین تصمیمی گرفته است. «آرزو نقی‌اف» قانونگذار و عضو گروه دوستی جمهوری آذربایجان و اسرائیل در پارلمان باکو، گفت این تصمیم اتخاذ شده و افتتاح سفارت جمهوری آذربایجان در اسرائیل فقط ممکن است به دلایل فنی به تأخیر بیافتد. نقی‌اف گفت: اسرائیل شریک سیاسی، نظامی، اقتصادی و فرهنگی ما و دارای اهمیت استراتژیک است.

دبیرکل اتحادیه عرب: اوضاع بین‌المللی خطرناک شده است

ایسنا: دبیرکل اتحادیه عرب هشدار داد که وضعیت بین‌المللی خطرناک است زیرا در حال حاضر درگیری میان دو قدرت هسته‌ای است. احمد ابوالغیط گفت: یک کشور هسته‌ای به نام روسیه در مقابل یکی از کشورهای شرق اروپا یعنی اوکراین وجود دارد و این کشور یا برای این اقدام نظامی تحریک شده یا اینکه در چارچوب تقابل میان روسیه و جهان غرب که قدرت‌های هسته‌ای هستند، قرار دارد. دبیرکل اتحادیه عرب افزود: پیمان ناتو یک پیمان برخوردار از قدرت هسته‌ای است که تصمیم گرفته از اوکراین حمایت کند و به همین دلیل اشتباه محاسباتی به فجایع منجر می‌شود.

روسیه سوخت و گندم رایگان به لبنان می‌دهد

فارس: وزیر حمل و نقل لبنان اعلام کرد که روسیه قرار است ده‌ها هزار تن سوخت و گندم رایگان به لبنان اهدا ‌کند. وی گفت: روسیه ۱۰ هزار تن سوخت برای نیروگاه‌های برق لبنان ارسال خواهد کرد. وزیر حمل و نقل لبنان اضافه کرد: روسیه همچنین ۲۵ هزار تن گندم به لبنان می‌فرستد و طی چند روز آینده جزئیات این اقدام روسیه اعلام خواهد شد. دو روز «دیمیتری پاتروشف» وزیر کشاورزی روسیه با اشاره به تعلیق توافق انتقال غلات اوکراین اعلام کرد که مسکو آماده است صدها تن غلات خود را راهی کشورهای فقیر کند.

کاهش محبوبیت صدراعظم آلمان

فارس: نتایج یک نظرسنجی حاکی از آن است که اکثریت آلمانی‌ها نظر منفی نسبت به عملکرد صدراعظم این کشور دارند. نتایج این نظرسنجی که برای نشریه «بیلد» آلمان انجام شده نشان داد بیش از نیمی از شهروندان آلمانی معتقدند «اولاف شولتز» صدر اعظم این کشور عملکرد مناسبی در این سمت ندارد. طبق این نظرسنجی، آلمانی ها معتقدند که شولتز عملکردی کاملا شکست خورده به عنوان صدراعظم داشته است.

توافق ۱۰۰ میلیارد دلاری امارات و آمریکا برای تولید «انرژی پاک»

ایسنا: خبرگزاری رسمی امارات اعلام کرد که ابوظبی و واشنگتن یک توافق استراتژیک را برای سرمایه گذاری ۱۰۰ میلیارد دلاری در پروژه‌های تولید انرژی پاک با ظرفیت ۱۰۰ گیگاوات تا سال ۲۰۳۵ امضا کردند. طبق توافق صورت گرفته قرار است این سرمایه گذاری در امارات، آمریکا و دیگر کشورهای جهان انجام شود. هدف از این توافق، افزایش امنیت انرژی و گسترش و توسعه کاربردهای فناوری پاک اعلام شده است. این توافق در حاشیه نمایشگاه بین‌المللی نفت ابوظبی امضا شد.

بایدن: شرکت‌های نفتی تولید را افزایش دهند یا مالیات بیشتری بپردازند

ایسنا: جو بایدن رئیس‌جمهوری آمریکا از شرکت‌های نفتی خواست تولید را افزایش و بهای گاز را برای مردم آمریکا کاهش دهند، یا اینکه مالیات بیشتری بپردازند. بایدن، از شرکت‌های نفتی بزرگ انتقاد کرد و گفت آن‌ها سودهای هنگفتی به جیب می‌زنند اما مردم آمریکا که از تورم خسته شده‌اند، باید بهای سنگینی برای پرکردن باک بنزین خود پرداخت کنند. بایدن گفت، صنعت نفت به تعهدات خود برای سرمایه‌گذاری در آمریکا و حمایت از مردم این کشور

عمل نکرده است.

غنا رئیس دوره‌ای شورای امنیت شد

ابنا: ریاست دوره‌ای شورای امنیت سازمان ملل پس از گابن به کشور غنا رسید تا ریاست آن را در ماه نوامبر برعهده داشته باشد. ریاست دوره ای شورای امنیت در ماه اکتبر بر عهده گابن بود و در ماه سپتامبر نیز برعهده فرانسه بود که هفتاد و هفتمین مجمع عمومی

سازمان ملل برگزار شد.

نسخه مناسب چاپ