وزیرمیراث: بخش زیادی از اشیای ارزشمند در مخازن نگهداری می‌شود
 

وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی با بیان اینکه بخش اعظمی از آثار و اشیای تاریخی ما، امروز در مخازن نگهداری می‌شود، بیان کرد: ما یک پدیده نامیمونی به نام مخازن داریم که متأسفانه ارزشمندترین اشیای تاریخی در آنجا نگهداری می‌شود.

به‌گزارش میراث‌‌آریا، مهندس سید عزت‌الله ضرغامی با بیان این مطلب افزود: اولین و اصلی‌ترین مأموریت‌ وزارتخانه ما، حفاظت از میراث‌فرهنگی است، البته معرفی، آموزش، تفسیر و تبیین درست و بهره‌برداری صحیح در جامعه از این مزیت جمهوری اسلامی ایران نیز جزو مأموریت‌های ماست.

وی تصریح کرد: از روزی که من به عنوان وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شروع به کار کردم، حفاظت ویژه‌ای برای آن‌ها طراحی کردم و خودم چند بار از مخازن بازدید کردم و تمامی تلاشمان را انجام می‌دهیم که این‌ اشیا را به نحو مطلوب حفظ کنیم.

وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی افزود: تلاش می‌کنیم تا این آثار ارزشمند تاریخی را به نمایش بگذاریم و از طریق موزه‌های استانی، به صورت دوره‌ای و به بهانه یک برنامه فرهنگی و فعالیت موزه‌ای، برخی از این اشیای تاریخی ارزشمند را در شهرهای مختلف در معرض دید مردم بگذاریم.

ضرغامی درباره حفاظت از ابنیه تاریخی گفت: ۲۶اثر ما به ثبت جهانی رسیده و با توجه به بودجه و اعتبارات وزارتخانه برای حفظ آن‌ها تلاش می‌کنیم، اما بسیاری از محوطه‌ها و حرایم ابنیه تاریخی ما، به دلیل نبودن اعتبارات حفاظت خوبی ندارند. اعتبارات تملک نیز یکی از مسائل مهم وزارتخانه ماست، یعنی فردی یک خانه‌ای دارد که آن ثبت شده یا در عرصه قرار گرفته و دیگر نمی‌تواند آنجا زندگی کند؛ طبیعتاً باید تملک شود و شخص آنجا را تخلیه کند، اما به دلیل اینکه چنین اعتباری نداریم، بسیاری از این موارد معطل می‌مانند‌ .

وی ادامه داد: ما از طریق صندوق توسعه و احیا، بناهای تاریخی را در اختیار متقاضیان قرار می‌دهیم تا با قراردادی که با ما می‌بندند، مرمت بنا را انجام دهند و با کاربری که برای آن تعریف می‌شود، ۱۰تا ۱۵سال، کاربری مورد تأ‌یید را در آنجا انجام دهند؛ به عنوان مثال آنجا را تبدیل به محیط فرهنگی، آتلیه یا سفره‌خانه سنتی کنند.

در این راستا اخیرا در چالوس با یکی از کاخ‌های پهلوی اول این کار را انجام دادیم. وزیر میراث فرهنگی تصریح کرد: من در سفرهای استانی، با شهرداران تفاهم‌های منطقه‌ای انجام می‌دهم و بخشی از این ابنیه را برای مرمت در اختیار شهرداری قرار می‌دهم.

نسخه مناسب چاپ