آغازساخت ۱۰۰ هزار واحد مسکونی در ۱۳ شهر
دومین مرحله از تعهد شرکت عمران شهرهای جدید برای ساخت مسکن در شهرهای جدید به تعداد ۱۰۰ هزار واحد در ۱۳ شهر با دستور وزیر راه و شهرسازی آغاز شد.

به گزارش ایرنا، دیروز طی مراسمی با حضور «رستم قاسمی» وزیر راه و شهرسازی عملیات اجرایی ساخت ۱۰۰ هزار واحد نهضت ملی مسکن به‌صورت ویدئوکنفرانسی در ۱۳ شهر جدید کشور آغاز شد.

بر این اساس این گزارش، ساخت ۲۲ هزار و ۵۶۶ واحد در شهر جدید پرند، ۱۶ هزار واحد در بهارستان، ۱۳ هزار و ۵۰۰ واحد در هشتگرد، ۹۷۸۱ واحد در شهرک صدرا، ۱۱ هزار واحد در گلبهار، ۶۹۰۳ واحد در سهند، ۵ هزار واحد در شهریار، ۵ هزار واحد در شهر گلمان، ۳ هزار واحد در ایوانکی، ۲۷۵۰ واحد در شهر جدید پردیس، یک هزار واحد در شیرین شهر، ۲۵۰۰ واحد در فولادشهر و یک هزار واحد در شهر جدید رامین ساخته خواهد شد.

کل واحدهای مورد تعهد شرکت عمران شهرهای جدید در طرح نهضت ملی مسکن تا پایان سال ۱۴۰۴، ۷۰۰ هزار واحد است که از این تعداد در اردیبهشت ماه امسال ۱۰۰ هزار واحد کلنگ‌زنی شد و امروز در مرحله آماده سازی زمین به پیشرفت۶۰ درصدی و در مرحله ساخت به پیشرفت فیزیکی ۱۵ درصدی رسیده است.

وزیر راه و شهرسازی دراین مراسم گفت: بخش مسکن در کشور شرایط خوبی ندارد، به گونه‌ای که برخی از مردم در چادرها و زیرپله‌ها زندگی می‌کنند اما باید با اقدامات جهادی ساخت مسکن را با سرعت جلو ببرید.

به گزارش ایسنا، رستم قاسمی اظهار کرد: در بخش حمل و نقل کارهای بزرگی در کشور در حال انجام است و تقریبا هفته‌ای یک ملاقات با طرف‌های خارجی داریم. در بخش مسکن نیز بابرگزاری دو جلسه در هفته با حضور رئیس جمهور به تبادل نظر می‌پردازیم.

وی تصریح کرد: با قیمت‌های وحشتناک خانه مردم در مضیقه هستند و ما اگر نتوانیم عرضه و تقاضای مسکن را به هم نزدیک کنیم دچار مشکل می‌شویم.

قاسمی با اشاره به جلسه روز گذشته خود با برخی از مردم گفت: بعضی خانواده‌ها که به ما مراجعه می‌کنند وقتی از مشکلات خود می‌گویند آدم نگران می‌شود که مردم در شرایط سختی به سر می‌برند.وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه باید با روحیه جهادی کارها را پیش ببریم، تصریح کرد: سامانه‌ای را به منظور کنترل پیشرفت پروژه‌های نهضت ملی مسکن در شرف راه اندازی داریم.وی افزود: برنامه‌ای را هم برای ساخت خانه‌های یک طبقه شروع کرده‌ایم تا مردم مسکن را به صورت تدریجی بسازند. مثلا ۴۰ متر بنا را احداث کنند و مابقی را به تدریج توسعه دهند.

وی ادامه داد: در هفته‌های آینده در هر استان منابع و زمین‌ها را به مردم واگذار و برای ساخت چهار میلیون واحد نهضت ملی مسکن مردم را دخیل خواهیم کرد.

قاسمی همچنین در مورد پیش‌بینی عملیات ساخت واحدهای طرح نهضت ملی مسکن در شهرهای جدید گفت: در شهرهای جدید برای حدود ۷۰۰ هزار نفر زمین تامین شده است.حدود یک میلیون نفر متقاضی مسکن در شهرهای جدید ثبت‌نام کردند که ۳۲۸ هزار نفر واجد شرایط شناخته شدند و با ساخت ۲۰۰ هزار واحد مسکونی بیش از ۱۰۰ هزار واحد دیگر برای ساخت در شهرهای جدید باقی می‌ماند که برای تعداد واحدهای باقیمانده هم برنامه ریزی لازم را خواهیم داشت.

وی از باز شدن سامانه ثبت نام برای جذب متقاضیان بیشتر مسکن در شهرهای جدید خبر داد و اضافه کرد: در مجموع حدود ۷۰۰ هزار واحد مسکونی در شهرهای جدید احداث خواهد شد و پیش‌بینی می شود که ساخت واحدها یکسال و نیم زمان ببرد.

همچنین علیرضا جعفری، مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید دراین مراسم گفت: طراحی و اجرای طرح نهضت ملی مسکن در شهرهای جدید در شهرهایی که زمین به اندازه کافی وجود دارد به شکل یک طبقه حیاط ‌دار و حداکثر در ۳ طبقه واحد آپارتمانی و در کلانشهرها حداکثر تا ۷ طبقه احداث می‌شود.

وی با اشاره به گلایه مردم از تاخیر در تحویل مسکن مهر افزود: باقی مانده تعهدات شهرهای جدید در بخش مسکن مهر تا پایان سال انجام خواهد شد و ۸۰ درصد باقی مانده مسکن مهر به متقاضیانی که ۱۱ سال است منتظر دریافت واحد خود هستند، تحویل می‌شود.

معاون وزیر راه وشهرسازی خاطرنشان کرد: با این حال زمان تحویل مسکن مهر در پرند پردیس و هشتگرد در تابستان سال آینده خواهد بود.

نسخه مناسب چاپ