خبر فرهنگی
 

«پروژه ازدواج» پربیننده‌ترین مستند اکران حقیقت

مستند« پروژه ازدواج» به کارگردانی حسام اسلامی و عطیه عطارزاده تا امروز پربیننده ترین مستند «اکران حقیقت» در سایت هاشور بوده است. این فیلم روایتی است از مطرح شدن پیشنهاد ازدواج بیماران در یک مرکز نگهداری بیماران اعصاب و روان که با مخالفت‌ها و مشکلات زیادی روبرو می‌شود. آسایشگاهی که تعدادی از زنان و مردانش در حسرت رابطه‌ای عاشقانه هستند.

«پروژه ازدواج» بیشتر فیلمی زنانه است که در آن شخصیت‌های مرد فیلم تحت تاثیر قدرت عشق زنان قرار می‌گیرند. این اثر مستندی تکان دهنده درباره رنج است، رنج تنهایی، بی‌عشقی و غم شبیه نبودن به دیگران.

«پروژه ازدواج» مستند جذابی است که با وجود تلخی ذاتی‌اش، تماشاگر را تا انتها با خود همراه می‌کند. داستان طنزی لطیف دارد و تصویر تازه‌ای از بیماران اعصاب و روان را برای مخاطبین به نمایش می‌گذارد.

کتاب بزرگسال

«زیاد فکر نکنید»

کتاب «زیاد فکر نکنید» نوشته آن بوگل، در مورد زیاده‌روی و افراط در فکر کردن است. در‌واقع این کتاب به زمان‌های می‌پردازد که انرژی ذهنی خود را صرف موضوعاتی می‌کنیم که ارزش این همه فکر کردن را ندارند. موقعیت‌هایی که به‌نظر می‌رسد نمی‌توانیم افکارمان را روی مسائل مهمتر متمرکز کنیم. واقعیت این است که نگرانی‌های بیهوده ذهنی همیشه افکاری تکراری، ناسالم و بی‌فایده هستند و نتیجه‌ای جز فرسودگی ذهنی ندارند. نویسنده در این کتاب مرحله به مرحله توضیح می‌دهد که چگونه می‌توانیم مراقب افکارمان باشیم ، دست از تردید برداریم و راحت‌تر تصمیم بگیریم. به این ترتیب شادی و نشاط بیشتری را در زندگی تجربه کنیم.

کتاب «زیاد فکر نکنید» مناسب افرادی است که می‌خواهند بهترین استفاده را از لحظات زندگی خود ببرند. انتشارات ققنوس این کتاب را با ترجمه فاطمه ضیاء توحیدی و به قیمت ۷۵۰۰۰ تومان منتشر کرده است.

کتاب نوجوانان

«یک شب فاصله»

جنیفر ای.نیلسن نویسنده آمریکایی، در رمان «یک شب فاصله» زندگی دختر ۱۲ ساله‌ای به‌‌نام گرتا را روایت می‌کند که خانواده‌اش در بحبوحه جنگ تصمیم می‌گیرند از آلمان شرقی به آلمان غربی مهاجرت کنند. در فاصله کوتاهی که پدر و یکی از برادرهای گرتا به آلمان غربی می‌روند تا خانه‌ای دست‌وپا کنند، دیواری بین آلمان غربی و شرقی ساخته می‌شود. گرتا به دنبال راه نجاتی برای خودش، مادرش و برادری است که این طرف دیوار گرفتار شده‌اند.

«یک شب فاصله» داستانی جذاب از زمان ساخت دیوار برلین و تقسیم آلمان به دو نیمه‌ غربی و شرقی است. این کتاب علاوه بر بیان اطلاعات تاریخی به نوجوانان، بر ارزش‌های خانوادگی تاکید دارد و به مفاهیمی چون شجاعت، امید، مبارزه با بی‌عدالتی و وفاداری می‌پردازد.

«یک شب فاصله» برنده ۳ جایزه معتبر از جمله مدال خوانندگان جوان کالیفرنیا در سال ۲۰۱۸ شده و انتشارات پرتقال آن را با ترجمه عادله قلی‌پور و به قیمت ۹۹۰۰۰ تومان منتشر کرده است.

code

نسخه مناسب چاپ