بهادری جهرمی: کاهش ۲۰ درصدی تورم، از موفقیت های دولت است
 

سرویس شهرستان ها: سخنگو و رئیس شورای اطلاع رسانی دولت گفت: در عین تلاش و جنگیدن برای استیفای حقوق کشور، ریل حرکت دولت اعتماد و اتکا به مردم و توان داخلی است.

علی بهادری جهرمی در هیات ثارالله زنجان افزود: قطعا در جنگ اراده ها، اراده مردم مسلمان، باغیرت و با استعداد ایران همیشه پیروز خواهد بود؛ اما اگر در جنگ اراده ها به اراده خودمان متکی نباشیم و بخواهیم پیشرفت کشور را به اراده سایر کشور پیوند بزنیم، دستاوردی نخواهیم داشت و تغییر و تحولی در شرایط رخ نخواهد داد.

وی با اشاره به گوشه ای از دستاوردهای نظام، اظهار داشت: ما در حوزه تولید علم که پیشران حرکت همه کشورهاست، رتبه ۱۵را در دنیا داریم، آن هم با وجود این همه مشکلاتی که با آن مواجه هستیم .همچنین ایران در حوزه داروسازی رتبه هشتم و در نانو رتبه چهارم را دارد و از سویی دیگر جزو ۱۰کشور دارای فناوری راهبردی مثل توان پرتاب فضایی و سازنده ربات انسان نما است که تمامی این موفقیت ها وقتی حاصل شد که به اراده خودمان تکیه کردیم.

سخنگوی دولت در بخش دیگری از سخنان با بیان این که میزان نقدینگی در کشور در شهریور ۱۴۰۰، ۴۱۰۰ میلیارد تومان شد، ادامه داد: این به معنای یک بمب نقدینگی است که مثل یک بهمن در حال غلتیدن است و همه چیز را ویران می کند.اگر این نقدینگی سمت رشد اقتصادی رفته بود شرایط خوب می شد ولی طی ۱۰سال گذشته میانگین رشد اقتصادی کشور فقط ۴دهم درصد بود.

بهادری جهرمی با بیان این که هنگام آغاز به کار دولت سیزدهم شرایط کشور بسیار سخت بود، اظهار داشت: دولت جدید اراده کرد و با اعتماد و تکیه بر مردم برای تک تک مشکلات برنامه آورد و دنبال حل مشکل و مساله رفت.

سخنگو و رئیس شورای اطلاع رسانی دولت درباره بخش دیگری از توفیقات دولت در مهار برخی مشکلات گفت: پیش از این برای تامین خرج جاری، دست به خلق پول می زدند و این امر نقدینگی را افزایش داد.

بهادری جهری افزود: در وهله نخست دولت جدید جلوی این خلق پول را گرفت که در این زمینه شناسایی منابع واقعی یکی از راهبردها بود به طوری که وصول مالیات در کشور ۱۰۰درصد افزایش پیدا کرد و شمار مالیات دهندگان از ۲و نیم میلیون نفر در ابتدای دولت به بیش از ۴ میلیون نفر رسید که عمدتا افرادی بودند که فرار مالیاتی داشتند.

وی ادامه داد: در حوزه تجارت خارجی فروش نفت کشور را با روش های مختلف تقریبا به میزان قبل از تحریم رساندیم؛البته پول نفت هم مانند خلق پول است با این تفاوت که سرعت نقدینگی و تورم یک دفعه متوقف نمی شود بلکه سرعت آن آرام آرام پایین می آید .

بهادری جهرمی افزود: حتی وصول طلب کشور از عراق را مشروط به پذیرش اف ای تی اف کرده بودند، ولی امروز عراق بدهی خود به ایران را پرداخت کرده است و اف ای تی اف را هم نپذیرفتیم.در زمینه واردات واکسن هم چنین شروطی را مطرح می کردند که باید برجام و اف ای تی اف را بپذیریم، ولی همه دیدند که واکسن با حجم بالا وارد کشور شد.

سخنگوی دولت در ادامه به توسعه تجارت کشور با همسایگان اشاره کرد و افزود: طی یک سال گذشته میزان تجارت خارجی کشور با برخی از همسایگان به ۵ برابر رسیده است.

بهادری جهرمی از افزایش ۶هزار مگاواتی تولید برق طی یک سال گذشته اشاره کرد و افزود: در زمینه تولید گاز هم موفقیت هایی به دست آمد و ما دیگر شاهد قطعی برق و گاز در کشور نبودیم درحالی میزان مصرف هم افزایش یافت.

سنخنگوی دولت با بیان این که تورم ۶۰درصدی در شهریور ۱۴۰۰اکنون به ۴۰درصد رسیده است، ادامه داد: البته تورم ۴۰درصدی اصلا قابل قبولی نیست ولی بیماری تورم در مسیر درمان قرار گرفته و دشمن از این موضوع ناراحت است.وی با بیان این که رشد اقتصادی کشور هم به ۵ درصد رسیده است، ادامه داد: دشمن وقتی این موفقیت ها و موارد را مشاهده کرد ، به این نتیجه رسید که نباید اجازه حرکت رو به رشد به نظام داده شود.

افزایش ۶۰درصدی خرید تضمینی گندم

وی در بخش دیگری از اظهاراتش به افزایش ۶۰درصدی خرید تضمینی گندم از کشاورزان اشاره کرد و ادامه داد: ما دیگر مثل دوره قبل تیشه به ریشه کشاورز نمی زنیم. ما در برنج و جو و ذرت حدود ۲۵درصد افزایش تولید در کشور داشتیم. دیگر به کالای وارداتی به ضرر تولید داخل، یارانه نمی دهیم؛ بلکه محصولات داخلی را گران می خریم تا کشاورزان هم رغبت به تولید و فروش داشته باشند.

سخنگوی دولت با بیان این که همزمان با این مسائل یک تغییر هندسه قدرت در جهان به وجود آمده است، ادامه داد: این اتفاقات مثل جنگ اکراین، اتفاقات عادی نیست.

وی افزود: دشمن بازیگری ایران در تغییر هندسه قدرت جهانی و منایع و سرمایه های عظیم کشور را می بیند و این احساس را می کند که اگر وضع کشور رو به بهبودی باشد، پشمی برای کلاهش نمی ماند. لذا مجبور شد به بازگشت جمهوری اسلامی به ریل انقلاب واکنش نشان دهد.

نسخه مناسب چاپ