امیرعبداللهیان:
توافق برسرهمکاری‌های نیرومند ایران وآژانس درحال انجام است
وزیر امور خارجه ایران و جوزف بورل، نماینده عالی سیاست خارجی اتحادیه اروپا در مورد آخرین تحولات مربوط به مذاکرات لغو تحریم‌ها و مناسبات اتحادیه اروپا و جمهوری اسلامی ایران و جنگ اوکراین گفتگو و تبادل نظر کردند.

حسین امیرعبداللهیان درتماس تلفنی با بورل ،با اشاره به ارسال پیام ایران به آمریکا از مسیر اتحادیه اروپا گفت: جمهوری اسلامی برای رسیدن به یک توافق خوب، قوی و پایدار آمادگی دارد. ما نظرات خودمان را با رویکردی سازنده و رو به جلو به طرف آمریکایی ارائه کردیم.

وی درباره همکاری‌های ایران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اظهار داشت : توافق بر سر همکاری‌های خوب و نیرومند میان آژانس و ایران در حال انجام است.

وزیر امور خارجه کشورمان درمورد تحولات جاری کشور گفت: مواضع تند برخی مقامات اروپا، مروج خشونت و ترور در داخل اروپا هم شد و این یعنی به نام حقوق بشر، تهدید امنیت اروپا توسط برخی رهبران تندرو اروپا رقم خورد.

امیرعبداللهیان با اشاره به مکالمه تلفنی اخیر خود با همتای اوکراینی، بار دیگر مواضع اصولی ایران را درباره جنگ اوکراین و لزوم پایان جنگ و آتش بس تکرار کرد. جوزف بورل هم در این گفتگوی تلفنی با اشاره به بیانیه سخنگوی خود، بار دیگر حملات تروریستی داعش در شهر شیراز را محکوم کرد و به خانواده قربانیان این حمله تروریستی تسلیت گفت.

وی با اشاره به برخی مواضع مقام های اروپایی، آن را بازتاب افکار عمومی جوامع اروپایی که ناشی از گزارشات رسانه‌ای است، بیان کرد.

بورل درباره مذاکرات هسته ای، با اشاره به انتقال پیام ایران به طرف آمریکایی گفت: ما به تلاش سازنده خود تا رسیدن به نقطه توافق نهایی ادامه می دهیم و نسبت به نتیجه کار خوشبین هستیم.

آمریکا باید سیاست یک بام و دوهوا را متوقف کند

وزیر امور خارجه کشورمان همچنین در رشته توئیتی در این ارتباط ،با بیان این که ایران لنگرگاه ثبات در منطقه است، درباره مذاکرات رفع تحریم‌ها گفت:آمریکا باید سیاست یک بام و دوهوا را متوقف کند.

امیر عبداللهیان با اشاره به گفتگوی تلفنی اخیر خود با «جوزف بورل» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نوشت: در مکالمه سازنده با جوزف بورل، پیام‌های تبادل شده در مورد مذاکرات وین را بررسی کرده و مجددا بر آمادگی ایران برای جمع بندی مذاکرات در اسرع وقت تاکید کردم. آمریکا باید سیاست یک بام و دوهوا را متوقف کند و اراده واقعی نشان دهد.

ادعای بایدن: ایران را آزاد می‌کنیم!

رئیس‌جمهوری آمریکا در اظهاراتی با اذعان بر دخالت در امور داخلی ایران مدعی شد که واشنگتن «ایران را آزاد خواهد کرد.»به گزارش رویترز، جو بایدن، دیروز در گردهمایی در کالیفرنیا مدعی شد: نگران نباشید. ما ایران را آزاد خواهیم کرد. آن‌ها خودشان بزودی خودشان را آزاد می‌کنند.

بایدن در این باره که آمریکا به چه اقدامات اضافی دست خواهد زد، توضیحات بیشتری ارائه نکرد.

همچنین شورای امنیت ملی کاخ سفید به درخواست اظهارنظر در رابطه با سخنان بایدن پاسخ نداد.

امیرعبداللهیان:آقای بایدن! رفتار ریاکارانه و حمایت از داعش را متوقف کنید!

وزیر امور خارجه در توئیتی در واکنش به اظهارات مداخه جویانه رئیس جمهور آمریکا علیه کشورمان نوشت: آقای بایدن، رفتار ریاکارانه و حمایت از داعش را متوقف کنید!امیرعبداللهیان افزود: کاخ سفید که به شکل فزاینده‌ای در اعتشاشات اخیر ایران ، مروج خشونت و ترور شد، همزمان برای توافق هسته ای تلاش می کند.

اعمال تحریم‌های جدید آمریکا علیه ایران

وزارت خزانه‌داری آمریکا با صدور بیانیه‌ای از اعمال تحریم علیه اشخاص مرتبط با حزب‌الله و نیروی قدس سپاه پاسداران جمهوری اسلامی ایران و همچنین شماری از شرکت‌های نفتی و باربری خبر داد.این وزارتخانه همچنین تحریم‌هایی را علیه شماری از شناورها اعمال کرده است.

ویکتور آرتموف، ادمان نفریه، روزبه زاهدی و محمد آل زین از جمله اشخاص ادعایی تحریم شده در ارتباط با حزب‌الله و نیروی قدس سپاه پاسداران هستند.

تلاش برای حذف ایران از کمیسیون حقوق زنان

سخنگوی‌ وزارت امور خارجه آمریکا مواضع این کشور را درباره موضوع حذف ایران از کمیسیون حقوق زنان سازمان ملل بیان کرد و به سئوالی درباره ادعای «وجود تهدید حمله‌ای قریب‌الوقوع» از سوی ایران به مواضعی در منطقه پاسخ داد.ند پرایس، در یک نشست خبری که مشروح آن در وبگاه وزارت امور خارجه آمریکا منتشر شده است، در پاسخ به این سئوال که آمریکا تا چه اندازه برای خارج کردن ایران از کمیسیون حقوق زنان سازمان ملل مصمم است، گفت: ما در هفته‌های اخیر، عضویت ایران در این کمیسیونِ به خصوص را تحقیرآمیز دانسته‌ایم.

این که کشوری حقوق زنان و دختران را نادیده می‌گیرد، جایگاهی در کمیسیونی دارد که دستور کار آن حفاظت و در نهایت، گسترش حقوق زنان است؟ تناقض آشکاری به حساب می‌آید.

وی افزود :تمایلمان را برای همکاری با شرکایمان برای خارج کردن ایران از این کمیسیون و به همین دلیل اعلام کردیم. کشورهای دیگری از جمله نیوزلند، هلند و کانادا هم با تکرار همین ادعاها، خواستار حذف ایران از این کمیسیون سازمان ملل شده‌اند.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در پاسخ به این سئوال که آیا اطلاعات بیشتری درباره ادعای وجود تهدید «حمله‌ای قریب‌الوقوع» از سوی ایران به مواضعی در عربستان و عراق وجود دارد یا نه؟، گفت: من در جایگاهی نیستم که چیزی بیش از آن‌چه گفتم بیان کنم.

وی افزود: پیامی که ما مدام هم در این باره و هم در مدت روی کار آمدن این دولت فرستاده‌ایم، این بوده است که ما در دفاع از منافع خودمان و شرکایمان در منطقه تردید نخواهیم کرد.اظهارات پرایس در پی این مطرح می‌شود که روزنامه وال‌استریت‌ژورنال، اخیرا در گزارشی ادعا کرد که ایران ممکن است به زودی به اهدافی در عربستان سعودی و شهر اربیل عراق حمله کند تا توجه افکار عمومی را از اعتراضات داخلی منحرف کند.

یکی از مقامات شورای امنیت ملی کاخ سفید در این باره به خبرگزاری آناتولی گفت: ما نگران تهدید ایران هستیم و از طریق کانال‌های نظامی و اطلاعاتی با عربستان سعودی در تماس دائم هستیم.

در انجام هیچ گونه اقدامی برای دفاع از منافع خود و شرکای خود در منطقه تردید نخواهیم کرد.

ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، در پاسخ به سئوال خبرنگاران در مورد گزارش منتشر شده در روزنامه وال استریت ژورنال مبنی بر تهدیداتی علیه یکی از کشورهای منطقه و اتهامات بی پایه و اساس به ایران در این زمینه اظهار داشت: این گونه خبرسازی های مغرضانه از سوی برخی محافل غربی و صهیونیستی با هدف ایجاد فضای منفی علیه جمهوری اسلامی و تخریب روندهای مثبت جاری با کشورهای منطقه صورت می گیرد.

بورل: تحول تازه‌ای در مذاکرات رخ نداده است

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در اظهارنظری توافق هسته‌ای را از حوادث اخیر ایران جدا توصیف کرد، اما گفت که تحول تازه‌ای در مذاکرات وین رخ نداده است.به گزارش ایرنا، جوزف بورل دیروز در حاشیه نشست وزرای امور خارجه کشورهای عضو گروه هفت در آلمان این مطلب را بیان و ادعا کرد: مذاکرات در بن بست قرار دارد و هیچ چیز جدیدی وجود ندارد.

وی در تداوم جو سازی مقامات غربی به بهانه مسائل حقوق بشری مدعی شد: باید حمایت قوی خود را از تظاهرکنندگان و به ویژه زنان [در ایران] از تلاش برای جلوگیری از تبدیل شدن ایران به یک قدرت هسته ای متمایز کنیم.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا سپس ادامه داد: امروز وزرای امور خارجه گروه هفت درباره وضع آفریقا، ایران و آسیای مرکزی گفتگو کردند.

وی با تکرار اظهارات مداخله‌جویانه درباره حوادث ایران افزود: من با وزیر امور خارجه ایران [حسین امیرعبداللهیان] گفتگو و محکومیت اتحادیه اروپا را به دلیل سرکوب تظاهرکنندگان در پی کشته شدن مهسا امینی اعلام کردم.بورل اشاره کرد که اتحادیه اروپا در این زمینه و همچنین ادعای به کارگیری پهپادهای ایرانی در جنگ اوکراین که بارها از سوی مقامات کشورمان رد شده، تحریم‌هایی را وضع کرده است.

وی در تداوم اتهامات غرب مدعی شد که ارسال پهپادهای ایرانی به روسیه برای استفاده در جنگ اوکراین نقض قطعنامه سازمان ملل به شمار می‌رود.

این مقام اروپایی با اشاره به حمایت ادعایی غرب از معترضان ایرانی و مردم اوکراین تکرار کرد: از ایران می‌خواهیم که از ارائه تسلیحات به روسیه خودداری کند. ایران آن را رد می‌کند، اما اوکراینی‌ها شواهدی مبنی بر استفاده از پهپاد ارائه می‌دهند. ایران بارها ادعای مطرح شده درباره ارسال پهپاد به روسیه را برای به‌کارگیری در جنگ اوکراین رد کرده است. حسین امیر عبداللهیان دو روز پیش در گفتگو با بورل تصریح کرد: مواضع تند برخی مقامات اروپا، مروج خشونت و ترور در داخل اروپا هم شد و این یعنی به نام حقوق بشر ، تهدید امنیت اروپا به دست برخی رهبران تندرو اروپا رقم خورد. براساس این گزارش ، مذاکرات رفع تحریم‌ها پس از ماه‌ها گفتگوهای فشرده در وین به مرحله‌ای رسیده است که چنانچه ایالات متحده آمریکا به عنوان طرف نقض کننده برجام مطالبات منطقی ایران و الزامات شکل‌گیری یک توافق پایدار و قابل اتکاء را بپذیرد، توافق نهایی حاصل خواهد شد.

گفتگوی آمریکا و اسرائیل درباره ادعای فروش پهپاد ایران به روسیه

وزیر جنگ رژیم صهیونیستی و وزیر دفاع آمریکا در گفتگویی به موضوع نقش ایران در منطقه و ادعای فروش پهپادهای ایرانی به روسیه برای استفاده در جنگ اوکراین پرداختند.رونامه اورشلیم پست نوشت : بنی گانتس، وزیر جنگ رژیم صهیونیستی با لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا درباره حملات اخیر در کرانه باختری و آن‌چه «تجاوزات ایران در خاورمیانه خوانده» شده است، گفتگو کرد.

آن‌ دو همچنین درباره ادعای فروش پهپاد به روسیه توسط ایران برای استفاده در جنگ اوکراین و ارائه سامانه دفاع هوایی

Arrow 3به آلمان گفتگو کردند.

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران ، در واکنش به اظهارات وزیر خارجه اوکراین، با تاکید بر بیطرفی فعال ایران در قبال جنگ اوکراین اضافه کرد: اظهارات احساسی و اتهام زنی های غیرمستند، کمکی به حل بحران اوکراین نمی کند.

مرندی: ناتو مقصر اصلی جنگ اوکراین است

مشاور تیم مذاکره‌کننده ایران درمذاکرات وین در گفتگویی با شبکه راشا تودی با گفتن این که ناتو و سیاست‌های آن «تهدیدی علیه بشریت و ثبات» است، گفت ناتو مقصر اصلی وقوع جنگ اوکراین است.

سید محمد مرندی، در بخشی از این گفتگو که ویدیوی آن را در صفحه توئیترش منتشر کرد، درباره جنگ اوکراین گفت: ایران با جنگ مخالف است و می‌خواهد این جنگ پایان یابد، اگرچه ایران بر این باور است که مقصر اصلی ناتو است.

نسخه مناسب چاپ