ناکامی نشست ضدایرانی در شورای امنیت
وزارت امور خارجه درباره برگزاری نشست غیررسمی شورای امنیت علیه جمهوری اسلامی ایران به درخواست آمریکا و آلبانی بیانیه ای صادر کرد.

نشست غیر رسمی (آریا فرمولا) کشورهای عضو شورای امنیت سازمان ملل، درباره حوادث ایران چهارشنبه برگزارشد اما آمریکا در دستیابی به اهداف نامشروع خود در برگزاری این نشست ضدایرانی ناکام ماند.

در این بیانیه آمده است: جمهوری اسلامی ، برگزاری نشست غیررسمی شورای امنیت سازمان ملل متحد با ادعای بررسی حوادث اخیر در ایران، که به درخواست آمریکا و آلبانی به عنوان اعضای شورای مزبور، چهارشنبه ۱۱آبان جاری در مقر سازمان ملل در نیویورک برگزار شد را مصداق بارزی از سوء استفاده دولت آمریکا از سازوکارهای بین المللی برای اغراض غیرقانونی و مداخله جویانه خود در امور داخلی کشورهای مستقل می داند . در این نشست که با استقبال چندانی از سوی کشورهای عضو سازمان ملل مواجه نشد، فقط سفرای آمریکا و آلبانی در سطح سفیر حضور داشتند. با این حال، آمریکا، با شیوه ای غیر متمدنانه و غیر دموکراتیک، و برخلاف روال متعارف به غیر از خود و چند مدعو معلوم الحال و چند کشور همپیمانش، اجازه سخنرانی به هیچ فرد یا کشور دیگر غیر عضو شورای امنیت را نداد!

اقدام نماینده آمریکا در این جلسه در ممانعت از سخنرانی و قرائت بیانیه نماینده ۱۹کشور عضو گروه موسوم به دوستان منشور ملل متحد، در حمایت از ایران، نشان داد که دولت آمریکا حتی در سازمان ملل متحد هم از دیکتاتوری رسانه ای علیه دولت های مستقل استفاده می کند.

با نگاهی گذرا به عملکرد دولت آمریکا در حوزه حقوق بشر، می توان مشاهده کرد که واشنگتن هیچگاه نگران حقوق بشر در جهان نبوده و همواره از آن برای پیگیری اهداف خاص سیاسی به کارگیری کرده است. جمهوری اسلامی با مردود دانستن سوءاستفاده آمریکا از سازمان ملل متحد و مفهوم متعالی حقوق بشر و نگاه ابزاری به آن برای پیشبرد اهداف سیاسی و مداخله جویانه، تلاش های مستمر این کشور برای ایجاد بی ثباتی در ایران را قویا محکوم می کند.

حضور رابرت مالی تا پیام ضد ایرانی کامالا هریس

در نشست آریا فرمولا،علاوه بر لیندا توماس گرینفیلد سفیر و نماینده آمریکا در سازمان ملل، رابرت مالی نماینده ویژه دولت آمریکا در امور ایران هم حضور داشت.

به نظر می رسد دولت جو بایدن در آستانه انتخابات میاندوره ای کنگره آمریکا ( ۱۷آبان ماه جاری) با در خطر دیدن جایگاه دموکرات ها، با اعزام راب مالی به این نشست می خواست جایگاه خود را نزد تندروهای آمریکایی ضد ایرانی تثبیت کند یا به زعم خود به غنای این نشست غیررسمی بیفزاید و شاید هم، راب مالی را که این روزها از سوی مخالفان ایران تحت فشار برای استعفا بوده و خواستار برکناری او هستند، تطهیر کند.

نکته قابل تامل تر در این نمایش ضد ایرانی این بود که همزمان با شروع این نشست در مقر سازمان ملل در نیویورک، کامالا هریس معاون رئیس‌جمهوری آمریکا اعلام کرد که واشنگتن برای حذف ایران از کمیسیون مقام زن سازمان ملل تلاش می‌کند.

کامالا هریس معاون رئیس جمهوری آمریکا که پیش از این، با یکی از فعالان حقوق بشر مخالف ایران دیدار کرده بود و مخالفان جمهوری اسلامی نقش او را در حمایت از خود و اهدافشان کمرنگ می دانند، در بیانیه ای در تداوم حمایت دولت جو بایدن از آشوب ها و ناآرامی ها در ایران اعلام کرد: ایالات متحده قصد خود را برای همکاری با شرکا برای حذف ایران از کمیسیون مقام زن سازمان ملل متحد اعلام می‌ کند.

مخالفت چین و روسیه با این نشست غیررسمی

نماینده چین در سازمان ملل در این نشست اضافه کرد: هدف نشست‌های آریا فرمولا، گزارش‌دهی غیررسمی به اعضای شورای امنیت درباره مسائل مرتبط با صلح و امنیت است، در حالی که مسائل اخیر ایران در حیطه مسائل داخلی این کشور است و نباید در دستور کار نشست های آریا فرمولا قرار گیرد.

نماینده روسیه هم در این نشست از مرگ «مهسا امینی» دختر ۲۲ساله ایرانی در شهریور ماه امسال ابراز تاسف کرد اما برای نشان دادن رفتار و رویکرد دوگانه کشورهای غربی به مرگ «اشلی بابیت» اشاره کرد. بابیت دختری بود که در جریان حمله به ساختمان کنگره آمریکا در روز ۶ ژانویه ۲۰۲۱به ضرب گلوله پلیس کشته شد. نماینده مسکو در این نشست غیررسمی ضد ایرانی افزود: ایده پشت این نشست موضوع دیگری است ، شورای امنیت هیچگونه وظیفه نظارتی بر حقوق بشر ندارد.

در این نشست، متحدان آمریکا همچون آلبانی، ایرلند، فرانسه، آلمان، انگلیس، برزیل و نیوزیلند در همسویی با واشنگتن، ادعاهای او را تکرار و مدعی نگران بودن درباره وضع حقوق بشر و قطع اینترنت در ایران شدند. نماینده آلبانی که کشورش مأمن گروهک تروریستی منافقین است، مدعی شد جلوگیری از انتشار اطلاعات و مسدود کردن اینترنت واقعا در جهان آزاد، تنفربرانگیز است.

او با حمایت از آشوب ها در ایران به صراحت گفت که از آنان که در خیابان ها هستند، حمایت می کنیم.

امیرسعید ایروانی سفیر ایران در سازمان ملل در نشستی خبری درباره نشست غیررسمی «آریا فرمولا» درباره حوادث ایران به سرکردگی واشنگتن اضافه کرد: آمریکا در برگزاری نشست غیر رسمی ضد ایرانی به کارزار عملیات روانی ، فریب و نفاق آشکار متوسل شده است.

وی افزود: آمریکا ادعا می کند این نشست را با هدف حمایت از حقوق بشر ایران برگزار می کند اما طنز کار آنجاست که ایرانیان گسترده ترین صدمات را از ناحیه تحریم های ظالمانه آمریکا طی ده ها سال متحمل شده اند، آن هم در یک جنگ واقعی که ابزار جنگی آن غذا و دارو بوده است.

نسخه مناسب چاپ