هشدار معاون رئیس جمهوری نسبت به افزایش مهاجرت‌های محیط زیستی
 

سرویس خبر: معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با هشدار نسبت به افزایش مهاجرت‌های محیط زیستی، تاکید کرد: این مساله یک زنگ خطر است که در تلاشیم آهنگ آن را کُندتر کنیم.

به گزارش ایرنا، علی سلاجقه در دیدار با جواد قناعت استاندار خراسان جنوبی در بیرجند، با بیان این که توجه به تغییر اقلیم‌ها و مهاجرت‌ها برای ما خیلی اهمیت دارد، به تغییرات اقلیمی و مهاجرت‌های ناشی از تغییر محیط زیست اشاره کرد و ادامه داد: در دنیای امروز، کشوری پیشرفته است که محیط زیست سالم داشته باشد.

سلاجقه به پیشینه استان خراسان جنوبی اشاره کرد و گفت: مردم این منطقه برای دستیابی به آب، قنات حفر می‌کردند که امروزه از آن به عنوان فناوری پیشرفته در مناطق خشک و نیمه‌خشک نام می‌برند.

وی با اشاره به شرایط شکننده اقلیم خراسان جنوبی، از پدیده گرد و غبار به عنوان یکی از مشکلات زیست‌محیطی استان یاد کرد و گفت: محیط زیست شاخص‌هایی دارد و حتی بیش از ذخایر زیر زمین، حائز اهمیت است اما اشکال کار اینجاست که ما منابع محیط زیستی را قیمت‌گذاری نکرده‌ایم.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به جنگ‌های بیوتروریسم، افزود: در این جنگ، تمامی گونه‌های منطقه‌ای دستخوش تغییر می‌شوند و حتی از بین می‌روند که جایگزین شدن برخی گونه‌ها در بعضی مناطق، حاصل این نبرد است. وی با اشاره به این که مناطق حفاظت شده، تامین کننده نیازهای انسان است، افزود: در تدوین ضوابط استقرار صنایع، به گونه‌ای اقدام می‌شود که سرمایه‌گذاران بتوانند راحت‌تر فعالیت کنند. رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به موقعیت خراسان جنوبی، ظرفیت‌های خدادادی فراوان و ویژگی‌های اهالی این استان گفت: به خراسان جنوبی، نگاه ویژه‌ای داریم و وابستگی مردم این استان به نظام، تکلیف ما را در پاسخگویی به مطالبات و رفع مشکلات، سنگین‌تر می‌کند.

جواد قناعت استاندار خراسان جنوبی هم در این نشست با بیان این که در تدوین ملاحظات زیست‌محیطی باید به شرایط استان‌ها توجه شود، به عقب‌ماندگی‌های استان در حوزه زیرساختی اشاره کرد و گفت: پراکندگی و وسعت خراسان بزرگ و تمرکز مدیران در مرکز استان سبب شده بود، به دیگر مناطق از جمله جنوب خراسان توجه کمتری شود که خراسان جنوبی در رقابت با دیگر استان‌ها، عقب‌ماندگی‌ها و ضعف‌های فراوانی دارد.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست همچنین در سفر به خراسان جنوبی در حاشیه بازدید از اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی گفت: تجهیزات لازم و بیشتر انفرادی برای استفاده محیط بانان با اعتبار ۲۱میلیارد تومان تامین شده، که از نظر کیفی در تراز بسیار مناسبی است. سلاجقه افزود: این تجهیزات خریداری شده و آماده ارسال به استان‌ها است تا همه استان‌ها از نظر حفاظتی در تراز مناسبی قرار بگیرند.

بازدید از کارخانه کویرتایر بیرجند به عنوان نخستین تولیدکننده تایر سبز و شرکت تایرسازی دانش‌بنیان در کشور و افتتاح پروژه هوشمندسازی حفاظت و پایش الکترونیکی مناطق تحت مدیریت حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی از دیگر برنامه های رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در سفر به خراسان جنوبی بود.

نسخه مناسب چاپ