امیرعبداللهیان: تهران مسیر گفتگو را باز نگه داشته است
 

وزیر خارجه توسل بیمارگونه برخی از کشورها به یکجانبه‌گرایی ازجمله اعمال تحریم‌های غیرقانونی را در مغایرت آشکار با حقوق بین‌الملل و حقوق بشر دانست .

به گزارش ایسنا ، حسین امیر عبداللهیان در اولین نشست هماهنگ‌کنندگان ملی گروه دوستان دفاع از منشور ملل متحد در تهران در این ارتباط ادامه داد: این اقدامات عمیقا تعهد این کشورها به اصول منشور سازمان ملل به ویژه ارتقا و التزام به حقوق بشر را زیر سئوال برده است.

وی بابیان این که جامعه جهانی با چالش های فزاینده ای در ابعاد منطقه ای و بین المللی مواجه است و علیرغم تداوم تلاش های جامعه بین المللی برای رسیدگی و غلبه بر این چالش ها، تضعیف بی‌سابقه‌ چندجانبه‌گرایی توسط برخی دولت ها، عملا منجر به ناکام ماندن این تلاش ها شده است افزود: یکجانبه گرایی افسارگسیخته و هژمونی طلبی برخی قدرت های جهانی، دوران جدیدی از ناآرامی و بی ثباتی را برای جامعه بین المللی به ارمغان آورده است. توسل بیمارگونه آنها به یکجانبه گرایی از جمله اعمال تحریم های غیرقانونی، در مغایرت آشکار با هنجار های حقوق بین المللی و حقوق بشری بوده و عمیقا تعهد این دولت ها به اصول منشور ملل متحد از جمله و بویژه «ارتقاء و احترام به حقوق بشر» را زیر سئوال برده است. بی تردید اعمال این تحریم ها به دلیل ممانعت از دستیابی مردم کشورهای تحت تحریم به حقوق اولیه و بنیادین خود، به مثابه جنایت علیه بشریت بوده و مسئولیت بین المللی کشورهای تحریم کننده را در پی خواهد داشت.

امیرعبداللیان با بیان این که گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در زمینه تاثیر منفی اقدامات یکجانبه قهرآمیز بر بهره‌مندی از حقوق بشر، در سفر اخیر خود به تهران با صحه گذاردن بر تاثیرات منفی تحریم های یکجانبه بر حقوق اساسی مردم ایران از جمله حقوق بشر، حق توسعه و حق سلامت به ویژه در شرایط کرونا، بر خواست خود مبنی بر رفع کامل تحریم های یکجانبه علیه ایران تصریح کرده است خاطرنشان کرد: بی تردید، مقابله مؤثر و کارآمد با تحریم های ظالمانه، مستلزم تقویت همکاری های بین المللی و تشریک مساعی کشورهای مستقل است و در این زمینه گروه دوستان منشور ملل متحد به عنوان بلوک کشورهای مخالف با تحریم، با ظرفیت های فراوانی که در اختیار دارد می تواند نقش مهمی در پیشبرد و دستیابی به هدف مشترکمان در قبال همه کشورهای تحریم شده ایفا کند.

وی بااشاره به این نکته که خروج آمریکا از توافقنامه هسته ای با ایران، بی اعتنایی آن کشور به تعهدات بین المللی خود و نقض آشکار قطعنامه مصوب شورای امنیت سازمان ملل متحد را به منصه ظهور گذاشت گفت: آن دولت برخلاف تمامی ادعاهایش، با این اقدام خود قانون‌گریزی و زورگویی را جایگزین اجرای تعهدات حقوقی خود کرد؛ این درحالی است که به گواهی همه‌ ناظران بین‌المللی، ایران در سال‌های اخیر و علیرغم بدعهدی آمریکا و بی عملی اروپا، به راهکار حل و فصل صلح آمیز موضوع پرونده‌ هسته‌ای پایبند بوده و مسیر گفتگو برای حفظ توافقنامه همواره را باز نگه داشته است. مایه‌ تاسف است که دولت کنونی آمریکا، علیرغم درخواست صریح جامعه‌ بین‌المللی و باوجود وعده‌ها و ادعاهای قبلی، همچنان مسیر اقدامات خصمانه علیه ملت ایران و تدوام سیاست شکست خورده موسوم به فشار حداکثری را حفظ کرده و به ‌جای جبران اشتباهات دولت قبلی و بازگشت بی‌قید و شرط به اجرای کامل تعهدات خود، برای دستیابی به توافق برعکس مواضع دوگانه و ریاکارانه اتخاذ می کند.

وزیرخارجه همچنین بااشاره به این که دولت ایران با حسن‌نیت و بر مبنای برابری و احترام متقابل، به ادامه‌ مذاکرات برای احیای توافق هسته ای پایبند است ادامه داد: تنها هدف چنین مذاکراتی باید تعهد قوی همه‌ طرف‌ها به اجرای کامل تعهداتشان تحت توافقنامه هسته ای باشد؛ اما آمریکا باید ثابت کند که دارای حسن‌نیت و اراده‌ واقعی بوده و در صدد استفاده از مذاکرات برای وقت‌کشی و یافتن بهانه دیگری برای تداوم نقض تعهدات خود و تداوم تحریم‌ها که این‌کشور متاسفانه به شدت به آن معتاد شده است، نیست‌.

وی با تاکید براین که مداخله در امور داخلی کشورهای مستقل کماکان از سوی کنشگران بزرگ و با روش های نوین ادامه دارد گفت: در این رابطه، سوء استفاده از فناوری های جدید ارتباطاتی و فضای مجازی با هدف تضعیف حاکمیت ملی و استقلال سیاسی، ابعاد نگران کننده ای به خود گرفته است. تولید، و انتشار اخبار و محتواهای جعلی و اطلاعات غلط و گمراه کننده در فضای مجازی علیه ملت ها و دولتها، در مغایرت کامل با اصول حقوق بین الملل و منشور ملل متحد است. اقدامی که یکپارچگی اجتماعی کشورهای مستقل را از طریق فضای مجازی هدف قرار می دهد و انجام اقدامات تروریستی، خشونت و بی ثبات سازی در جوامع این کشورها را تشویق می کند. در این رابطه، اقدام مشترک کشورهای مستقل به ویژه اعضای گروه دوستان منشور با هدف ایجاد سازوکارهای مناسب درچارچوب نهادهای بین المللی از جمله سازمان ملل متحد به منظور مقابله با این پدیده امری ضروری است.

وی مهمترین ناقض حقوق بین الملل ومنشورملل متحد وعامل درگیری، ویرانی و بی‌ثبات سازی دهه‌های اخیر در منطقه غرب آسیا، رژیم صهیونیستی و جعلی اسرائیل دانست وگفت: اشغال فلسطین و بخش‌هایی از سرزمین‌های سایر دول عرب و محروم ساختن ملت مظلوم فلسطین از حقوق مسلم و ذاتی خود، نقض و بی توجهی به قطعنامه های صادره از سوی ارگان های مختلف سازمان ملل از جمله اقدامات غیرقانونی است که این رژیم از بدو شکل گیری تا کنون انجام داده است. متاسفانه، سکوت معنادار نهادهای بین‌المللی به ویژه شورای امنیت سازمان ملل متحد در قبال جنایات نظام‌مند و غیرانسانی رژیم صهیونیستی، سران این رژیم را در استمرار و تشدید جنایات خود و گسترش دامنه‌ تجاوز و تهدیداتشان به سایر کشورهای منطقه بیش از پیش گستاخ تر کرده است، به گونه ای که آپارتاید و تبعیض نژادی، پاکسازی قومی، تخریب منازل و کشتار فلسطینیان به رفتار روزانه‌ رژیم جعلی اسرائیل تبدیل شده‌است.

رئیس دستگاه دیپلماسی با اعلام این نکته که ایجاد یک منطقه‌ قوی در غرب آسیا همواره از اولویت های سیاست خارجی ایران بوده است گفت: با این حال طی دهه های اخیر، مداخلات گسترده و مستمر کنشگران فرامنطقه ای در امور داخلی کشورهای منطقه و اشغالگری و اعمال تحریم های غیرقانونی از سوی آنان، تحقق این هدف را با چالشی جدی مواجه کرده است. تداوم اقدامات مغایر حقوق بین الملل توسط قدرت های غربی در منطقه غرب آسیا از افغانستان تا عراق، لبنان، فلسطین، سوریه و یمن به تقویت گروه های تروریستی و تجزیه طلب انجامیده و صلح و ثبات منطقه ای و بین المللی را به مخاطره انداخته است؛ با این حال امروزه خواستِ و اراده ملت‌های منطقه برای تحقق پیشرفت، استقلال، رفع اشغالگری و برخورداری از امنیت، جدی‌تر از همیشه شده و نوید بخش فردایی بهتر برای نسل های آینده است. بارور شدن دکترین مقاومت، جلوه بارز عزم ملت‌ها برای تحقق این مهم است.

منتظر پاسخ آمریکا هستیم

وزیر خارجه در حاشیه نشست ودر جمع خبرنگاران هم از انتقال پیام ایران به آمریکا توسط رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا خبر داد.

امیرعبداللهیان افزود: آقای بورل در گفتگویی که چهار روز پیش با من داشت گفت پیام شما در باره مذاکرات برای لغو تحریم‌ها را به طرف آمریکایی منتقل کردیم و طرف آمریکایی اعلام کرده است که پیام ایران را با دقت بررسی می‌کند و پاسخ را طی چند روز آینده می‌دهد. ما منتظر پاسخ آنها هستیم.

وزیر امور خارجه در پاسخ به سئوال دیگری در مورد اظهارات بایدن مبنی بر این که ایران را به زودی آزاد می‌کنیم، گفت: آقای رئیسی پاسخ اظهارات آقای بایدن را دادند . مقامات آمریکایی هم بلافاصله بعد از اظهارات نسنجیده ایشان، این موضع را اصلاح کردند و آنها از طریق مجاری دیپلماتیک به ما اعلام کردند که آمریکا چنین موضعی را ندارد. البته برای ما پوشیده نیست که نیت کاخ سفید همواره در ۴۳ سال گذشته این بوده است که برای تغییر نظام در ایران تلاش کند.

وزیر خارجه همچنین در پاسخ به سئوالی در ارتباط با همکاری‌های دفاعی ایران و روسیه گفت: نشست دوستان منشور سازمان ملل با حضور نمایندگان ۱۸ کشور در تهران برگزار شد و هدف اصلی آن مقابله با یکجانبه گرایی و تحریم‌های غیر عادلانه و ارسال پیام در این زمینه به جامعه جهانی بوده است.

وی ادامه داد: مناسبات ایران و روسیه بر اساس اصول همسایگی و منافع دو جانبه است.

وزیرخارجه با اشاره به برخی از اخبار منتشر شده از سوی مقامات و رسانه‌های غربی در مورد ارسال پهپاد و موشک از سوی ایران به روسیه تصریح کرد: اظهارات آنها در مورد بخش موشکی کاملا غلط و بخش پهپاد درست است. ما تعداد معدودی پهپاد ماه‌های قبل و پیش از جنگ اوکراین در اختیار روسیه قرار دادیم.

وی با اشاره به موضع ایران در ارتباط با جنگ روسیه و اوکراین و با تاکید بر اینکه ما یک طرف جنگ در اوکراین نیستیم و این موضوع را به مقامات اوکراین نیز اعلام کرده‌ایم، افزود: به مقامات اوکراین تاکید کرده‌ایم که اگر مستنداتی در مورد استفاده از پهپادهای ایرانی در جنگ اوکراین توسط روسیه وجود دارد در اختیار ما قرار بدهند. در همین چارچوب دو هفته پیش هیات دفاعی ما برای بررسی این موضوع و برگزاری یک نشست مشترک با اوکراینی‌ها در این زمینه به یک کشور اروپایی رفت ولی در دقیقه ۹۰ طرف اوکراینی‌ها در جلسه حضور پیدا نکرد و علت آن نیز فشار آمریکا و برخی از کشورهای اروپایی به ویژه آلمان بود. آنها به طرف اوکراینی گفته بودند که می‌خواهند ایران را به خاطر موضوع پهپادها تحریم کنند .

وی با بیان اینکه چند روز پیش نیز با وزیر خارجه اوکراین به صورت تلفنی گفتگو کردیم افزود: تاکید کردیم اگر طرف اوکراینی مستنداتی مبنی بر استفاده از پهپادهای ایرانی در جنگ اوکراین توسط روسیه وجود دارد به ما ارائه کند و در این زمینه توافق کردیم مستنداتشان را در اختیار ما بگذارند و قرار است چنانچه طرف اوکراینی بر عهدش پایبند بماند طی روزهای آینده بتوانیم این موضوع را بررسی کنیم و مستندات آنها مورد توجه ماست.

ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه در توییتی به اظهارات اخیر جو بایدن رئیس جمهور ی آمریکا درباره ایران پاسخ داد ونوشت: آمریکا هر جا پا گذاشت، قتل، غارت و بی ثباتی به همراه آورد.آمریکا در طول تاریخ اشغالگر بوده و هیچگاه آزادیبخش نبوده است. آمریکا هر جا پا گذاشت، قتل، غارت و بی ثباتی به همراه آورد. افغانستان، عراق، لیبی، سوریه و… پیش چشم ملتهای منطقه و جهان است. از پدرخوانده داعش، آزادسازی به سبک داعش بر می آید نه غیر آن.

جو بایدن طی مداخله‌ای آشکار در امور داخلی کشورمان در میانه کارزار انتخابات میاندوره ای کنگره این کشور و در حالی که رسانه رسمی آمریکایی نسبت به سلامت روانی وی ابراز تردید کرده است، با وعده آزادسازی ایران مدعی شد که مخالفان، به زودی موفق به رهاسازی خود خواهند شد.

وی افزود: نگران نباشید، ما ایران را آزاد خواهیم کرد. آنها (معترضان) بسیار زود، خود را رها خواهند کرد.وزیر امورخارجه آمریکا هم بار دیگر ادعاها مبنی بر کمک نظامی ایران به روسیه را تکرار کرد.

به گزارش ایسنا، آنتونی بلینکن که برای شرکت در نشست گروه هفت به آلمان سفر کرده بود در یک کنفرانس خبری در شهر محل برگزاری این نشست ادعاهای اثبات نشده پیرامون استفاده روسیه از پهپادهای ساخت ایران درحملات علیه اوکراین را تکرار کرد.

بنابر گزارش وب سایت وزارت امورخارجه آمریکا، بلینکن با اشاره به موضوعات مطرح شده در نشست دو روزه گروه هفت با تکیه بر ادعاهای خود افزود: در حال کار روی اعمال تحریم علیه کسانی هستیم که به پوتین در جنگ کمک می‌کنند که این شامل ایران هم می‌شود، چراکه پهپادهای آنها در حال نابود کردن زیرساخت‌ها و شهروندان اوکراین است.وی درادامه مدعی شد که ایرانی‌ها علاوه‌ براین، در کریمه در حال آموزش نیروهای روس برای استفاده از این پهپادها هستند.

وزیر امورخارجه آمریکا در بخش دیگری از صحبت‌های خود گفت که ناآرامی‌های جاری در ایران از دیگر موضوعات مورد بحث در نشست گروه هفت بوده است.

بلینکن درادامه مداخله‌های آشکار مقامات آمریکایی درامورداخلی کشورمان مدعی برخورد خشونت‌آمیزنیروهای امنیتی ایران با افراد حاضر درناآرامی‌های اخیردراین کشور شدوگفت که برای تحریم کسانی که در این خشونت‌ها دست دارند، تلاش می‌کند.وی همچنین ازادامه رایزنی‌های مداخله‌جویانه دولت آمریکا با جامعه مدنی وشرکت‌های حوزه فن‌آوری برای ارائه خدمات دیجیتال به مردم ایران به منظور تسهیل ارتباطات مجازی آنها خبر داد.

نماینده آمریکا در امور ایران هم در اظهار نظری مداخله‌جویانه خواستار آزادی زندانیان دو تابعیتی در ایران شد و ادعاهای رد شده را درباره استفاده از پهپادهای ساخت ایران در اوکراین را تکرار کرد.

به گزارش ایسنا، راب مالی در پیامی در حساب کاربری خود در توییتر به موضوع زندانیان دو تابعیتی در ایران اشاره کرد و مدعی شد که ایران سابقه‌ای طولانی در بازداشت ناعادلانه اتباع خارجی برای استفاده از آنها به‌عنوان فشار سیاسی دارد.

وی خواستار آزادی این افراد از جمله سیامک نمازی، عماد شرقی و مراد طاهباز و همه کسانی شد که به ادعای او به دلیل اعتراض مسالمت‌آمیز در ایران بازداشت شده‌اند.نماینده آمریکا در امور ایران علاه‌ بر این در توییتی دیگر، ادعاهای اثبات نشده و بی‌اساس غرب و مقامات آمریکایی مبنی بر استفاده روسیه از پهپادهای ساخت ایران در حملات علیه اوکراین را تکرار کرد و نوشت: شاید سران ایران تصور می‌کردند می‌توانند از عواقب کمک مخفیانه به تجاوزات روسیه فرار کنند، اما نتوانستند.

ادعاهای گروه هفت علیه ایران

درهمین حال ،کشورهای عضو گروه هفت شامل آمریکا، انگلیس، فرانسه، آلمان، کانادا، ایتالیا و ژاپن هم پس از برگزاری نشست دو روزه خود در شهر مونستر آلمان بیانیه‌ای را منتشر کردند که در یکی از بندهای اصلی آن به ایران پرداخته شده است.

به گزارش ایسنا،بنابر گزارش وب سایت وزارت امورخارجه آلمان، این کشورها در بیانیه خود با اشاره به جنگ روسیه و اوکراین ادعاهای اثبات نشده خود مبنی بر استفاده مسکو از پهپادهای ساخت ایران در حملات علیه اوکراین را تکرار و تاکید کردند که برای تحمیل هزینه‌های اقتصادی به روسیه و تمام کشورها و افرادی که از این جنگ حمایت می‌کنند، ازجمله ایران تلاش خواهند کرد.

کشورهای عضو گروه هفت در بند مربوط به ایران نیز با مداخله در امور داخلی کشورمان از ناآرامی‌های جاری در ایران حمایت کردند و مدعی شدند که به‌طور خشونت‌آمیز با افراد حاضر در این ناآرامی‌ها که طبق ادعای آنها به صورت مسالمت‌آمیز اعتراض می‌کنند، برخورد می‌شود.

آنها در ادامه مداخلات آشکار خود به موضوع محدود شدن دسترسی ایران به شبکه‌های مجازی در هفته‌های اخیر پرداختند و خواستار بهره‌مندی مردم ایران از آنچه حقوق بشر و آزادی بیان مطرح کردند، شدند.

این کشورهامدعی شدند که در هفته‌های گذشته شماری از مردم ایران فقط به دلیل حضور در این ناآرامی‌ها و درخواست برای بهره‌مندی از حقوق اولیه‌شان بازداشت شده‌اند که باید آزاد شوند.

در این بیانیه به‌علاوه به موضوع بازداشت اتباع خارجی و افراد دوتابعیتی در ایران اشاره شده است که این کشورها با ناعادلانه خواندن حبس این افراد از مقامات ایران خواستند تا آنها را آزاد کنند.

بنابر این گزارش، هدف قرار گرفتن هواپیمای مسافربری اوکراینی در ژانویه ۲۰۲۰ (دی‌ماه ۱۳۹۹) به دلیل خطای انسانی در آسمان ایران از دیگر موضوعاتی است که در بیانیه پایانی گروه هفت به آن پرداخته شده و از ایران خواسته شده است تا بدون تعلل طبق الزامات حقوق بین‌الملل در این باره عمل کند.

اعضای گروه هفت به سیاست‌های منطقه‌ای ایران اشاره کردند و با ادعای اینکه تهران با فعالیت‌های خود در منطقه و از طریق موشک‌های بالستیک و کروز و همچنین پهپادهای خود موجب بی‌ثباتی و افزایش تنش می‌شود، اضافه کردند که از تلاش‌های سازمان ملل برای مسئول دانستن ایران و روسیه برای آنچه نقض قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل خواندند، حمایت می‌کنند.

این کشورها در ادامه با تکیه بر ادعاها علیه ماهیت برنامه هسته‌ای کشورمان بر عزم خود مبنی بر این‌که ایران هرگز نباید به سلاح هسته‌ای دست پیدا کند، تاکید کردند و افزودند: گروه هفت به همکاری با یکدیگر و با سایر شرکای بین‌المللی برای رسیدگی به موضوع هسته‌ای ایران و همکاری ناکافی با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در رابطه با موافقتنامه جامع پادمانی بر اساس معاهده منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای(NPT) ادامه خواهد داد. ما عمیقاً نگران گسترش بی‌وقفه برنامه هسته‌ای ایران هستیم که هیچ توجیه غیرنظامی معتبری ندارد. ما از ایران می‌خواهیم مسیر خود را تغییر دهد و تعهدات قانونی و تعهدات سیاسی خود در زمینه منع اشاعه هسته‌ای را بدون تاخیر بیشتر انجام دهد.

آنها بدون اشاره به زیاده‌خواهی‌های طرف آمریکایی در مذاکرات وین و قصور طرف‌های اروپایی برای حصول نتیجه در این رایزنی‌ها ادعا کردند که علی‌رغم چندین ماه مذاکرات فشرده برای بازگشت به برجام، ایران تصمیمات لازم را در این زمینه نگرفته است.

نسخه مناسب چاپ