وزیر اسبق آموزش و پرورش:
دانش آموزان برای پرسش هایشان پاسخ عملی می خواهند
وزیر اسبق آموزش و پرورش در دوران جنگ تحمیلی درباره علل ورود دانش‌آموزان به اعتراضات اخیر گفت: دانش‌آموزان امروزی آگاه هستند و این آگاهی در مسائل اقتصادی، آموزشی و پرورشی، توسعه و پیشرفت کشورها، آزادی فکر و اندیشه، اختیار و انتخاب و… رخ داده است و همه این موارد که روی هم جمع می‌شوند برای یک دانش‌آموز دبیرستانی سؤال پیش می‌آورند.

سید کاظم اکرمی در گفت‌گو با ایلنا در این باره توضیح داد: عوامل گوناگونی در این امر دخیل هستند؛ مشاهده مشکلات اقتصادی و ملاحظه وضع زندگی برای دانش‌آموزان دبیرستانی امری قابل درک، فهم و تهدید است. این افراد زندگی خودشان را می‌بینند و از پدر و مادرشان به‌ویژه اگر هر دو شاغل باشند در رابطه با وضعیت حقوق و توان هزینه کردن در این شرایط چیزهایی را می‌شنوند. بنابراین شرایط اقتصادی یکی از عواملی است که موجب ناراحتی دبیرستانی‌ها شده است.

وی افزود: موضوع دیگر این است که یک دانش‌آموز دبیرستانی اقوامش را که به دانشگاه رفته‌اند و به طور مثال کارشناسی ارشد و دکتری گرفته‌اند می‌بیند و در جریان است که استخدام و گزینش آنها چه سختی‌هایی دارد و می‌بیند برای این افراد چه مشکلاتی پیش می‌آید. تازه اگر از این مرحله هم رد شوند، قرار است در وهله اول چقدر حقوق بگیرند؟ امروز به استادیار پایه یک چقدر حقوق می‌دهند؟ قطعا حقوق بالایی نمی‌دهند. استادیار پایه یک اگر بخواهد ازدواج کند با این حقوق معلمی نمی‌تواند از پس مخارجش بربیاید. با این حقوق‌ها چندسال باید پول جمع کند تا بتواند ازدواج کند؟ چقدر پول جمع کند تا یک آپارتمان ۵۰ متری بگیرد؟ نسل جدید و یک دانش‌آموز دبیرستانی این موضوعات را درک می‌کند و از بزرگ‌ترهایش هم می‌شنود و به وضعیت اطرافیانش آگاه است.

وزیر اسبق آموزش و پرورش با بیان اینکه دانش‌آموزان دبیرستانی از طرق مختلف خود را با همسن و سال‌هایشان در کشورهای دیگر مقایسه می‌کنند، تصریح کرد: این افراد نه تنها وضعیت خود را با کشورهای اسکاندیناوی و اروپای شمالی و آمریکایی مقایسه می‌کنند، بلکه خود را با دانش‌آموزان کشورهای آسیایی ازجمله مالزی و سنگاپور نیز مقایسه می‌کنند و متوجه می‌شوندکه آنجا مثلا ۲۰نوع مدرسه ندارند و همه یک نوع تعلیمات برابر می‌بینند و از روابط بین دانش‌آموزان خارجی با معلمان و مدیران خود در مدارسشان آگاه هستند.

اکرمی ادامه داد: اینکه چقدر وزیر آموزش و پرورش می‌تواند به این پرسش‌ها پاسخ بدهد را نمی‌دانم، اما باید توجه کرد که این سؤالات پاسخ عملی می‌خواهند. می‌گویند جلسه بحث و نقد و گفتگو می‌گذاریم؛ این کار خوب است، اما مسائل فعلی را فقط با بحث و گفتگو نمی‌توان حل کرد. کار در این زمینه باید عملی باشد که بخشی از آن اصلا در عهده وزیر آموزش و پرورش نیست و مدیران بالای جامعه باید فکر حل این مسائل باشند.وی خاطرنشان کرد: دولت باید خواسته‌های دانش‌آموزان را جمع‌بندی، رتبه‌بندی و اولویت‌بندی کند، بعد به عملی کردن آن‌ها بپردازد. برخی از خواسته‌ها آسانند و می‌توان برایشان کارهایی کرد، اما برخی سخت هستند که برای آن‌ها هم باید بالاخره راهی پیدا کرد. یک دانش‌آموز دبیرستانی وقتی ببیند از ۱۰مسأله او، دولت یکی را حل کرده است، احساس رضایت پیدا می‌کند.

وزیر اسبق آموزش و پرورش درباره رشد مدارس غیردولتی و خطر رنگ باختن معنای تحصیل رایگان و قانون مربوط به آن در کشور گفت: امام خمینی (ره) وقتی تأکید کردند، مردم را در امور شرکت دهید، یک جمله دیگر هم اضافه کردند و گفتند این شرکت دادن به نفع اقشار مردم مستضعف باشد. ما می‌خواستیم قانون اینگونه تصویب شود، اما آن زمان به خاطر جنگ تحمیلی و فقر دولت وقت، نماینده دولت حرفم را تأیید نکرد و قانون نیز به شکل دیگر نوشته شد.

اکرمی یادآور شد: مشکلات معیشتی معلمان موجب بی‌انگیزگی آن‌ها می‌شود، چنین مسائلی در جامعه معلمان، آثار منفی روی آنها می‌گذارد و دست و دلشان با این وضع به کار نمی‌رود.

نسخه مناسب چاپ