حداقل سود برای سهامداران
رئیس سابق سازمان بورس گفت: بسته حمایتی سازمان بورس مجموعه‌ای از پیشنهادات است که هر یک از این پیشنهادات به تنهایی نمی‌توانست راهگشا باشد؛ چراکه اصولا جنس بازار سرمایه به گونه‌ای است که برای حل چالش‌های آن به ناچار باید تعدادی از اقدامات را هرچند کوچک به صورت همزمان انجام داد، بنابراین باید این بسته را به صورت جامع دید.

محمدعلی دهقان دهنوی در گفتگو با پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، به لزوم اتحاد فعالان بازار سرمایه تاکید کرد و افزود: در این مسیر همه دست اندرکاران بازار و بازوهای اجرایی بازار سرمایه اعم از نهادهای مالی و فعالان بازار، باید دست به دست هم داده و برای به سرانجام رسیدن دستورالعمل‌های پیشنهاد شده، صدای سازمان باشند و خواسته‌های خود را از سیاست‌گذاران اصلی اقتصاد کشور طلب کنند.

دهقان دهنوی گفت: مهمترین نکته طرح بیمه سهام سازمان بورس این است که حداقل سودآوری را برای سهامداران تضمین می‌کند بنابراین نباید به این طرح به دید شخصی نگاه کرد و یا آن را با سایر گزینه‌های سرمایه‌گذاری مقایسه کرد چراکه این سرمایه‌گذاری پتانسیل رشد سودآوری تا ۳۰، ۴۰ یا ۵۰ درصد و یا بیشتر را برای سهامداران دارد؛ اما از آن طرف نه فقط هیچ ضرری را برای سرمایه‌گذاران درپی ندارد، بلکه حداقل سود ۲۰ درصدی هم در آن تضمین شده است.

وی افزود: این طرح سازمان بورس برای سرمایه‌گذاران آرامش ایجاد می‌کند و چون تعداد مشمولان این طرح زیاد است باعث تزریق این آرامش و از بین رفتن هیجانات منفی سرمایه‌گذاران به کل بازار می‌شود.

رئیس سابق سازمان بورس در بخش دیگری از سخنان خود بیان کرد: پیشنهاد من به سازمان بورس این است که اگر بانک‌هایی که سهام آن‌ها در بورس پذیرفته شده و در حال معامله هستند، نرخ سود مصوب شورای پول اعتبار را رعایت نمی‌کنند، خود سازمان بورس با آن‌ها برخورد کند.

دهقان دهنوی افزود: بانک به معنای شرکت بودنش و حضور در بازار سرمایه ملزم است مقررات و الزامات نظارتی سازمان بورس را رعایت کند اگر دیدیم بانکی منافع سهامداران را رعایت نمی‌کند و تصمیماتی می‌گیرند که در جهت منافع بخشی از سهامدارانشان است، حتما سازمان بورس باید با آن‌ها برخورد جدی و اقدام به صلب صلاحیت مدیران آن‌ها کند.

یک کارشناس بازار سرمایه هم گفت: نرخ بالای سود بدون ریسک به رقیبی برای بازار سرمایه تبدیل شده و باعث شده حتی سهم‌هایی با نسبت PرE سه و نیم جذابیتی نداشته باشند قطعاً کاهش سوده سپرده‌های بانکی به افزایش جذابیت بازار سرمایه کمک خواهد کرد.

معین شفیعی مدیرعامل کارگزاری امین سهم در گفتگو با سنا، بیان کرد: مهمترین پیشنهادی که در رابطه با حمایت از بازار سرمایه باید به ستاد اقتصادی دولت داد، کنترل و کاهش نرخ بهره است نرخ بالای سود بدون ریسک به رقیبی برای بازار سرمایه تبدیل شده و باعث شده حتی سهم‌هایی با نسبت PرE سه و نیم جذابیتی نداشته باشند قطعاً کاهش سود بدون ریسک به افزایش جذابیت بازار سرمایه کمک خواهد کرد.

ضمن اینکه معتقدم دولت با استفاده از ابزار مالیات، می‌تواند از جذابیت سفته‌بازی در بازارهای خودرو و مسکن بکاهد هیچ کجای دنیا بازار مسکن و بازار خودرو به عنوان بازاری برای سرمایه‌گذاری محسوب نمی‌شوند و سیاست‌گذاری‌های اشتباه در کشور ما بوده که بازار مسکن و بازار خودرو را به بازاری جذاب برای سوداگران تبدیل کرده است.

کارشناس بازار سرمایه اضافه کرد: در بسته ۱۰ بندی حمایت فوری از بازار سرمایه بندی در مورد بیمه سهام و تضمین اصل سرمایه به علاوه سود ۲۰ درصدی برای سهامدارانی که پرتفوی آنها کمتر از ۱۰۰ میلیون باشد در نظر گرفته شده، که معتقدم بند بسیار جذابی برای سرمایه‌گذاران خرد خواهد بود. کافی است مردم اطمینان خاطر داشته باشند که در صورت سرمایه‌گذاری یکساله در بازار سرمایه، هم اصل سرمایه آنها تضمین خواهد شد و هم سود ۲۰ درصد تضمینی نصیب آنها خواهد شد، تا شاهد ورود سرمایه‌های خرد به این بازار باشیم ضمن اینکه اگر این بند شامل اشخاصی که از طریق صندوق‌های سرمایه‌گذاری وارد بازار سرمایه شده‌اند هم شود، حتما اثرگذاری بیشتری خواهد داشت. یک نماینده مجلس هم گفت: «ساماندهی خوراک نیروگاه‌ها و پتروشیمی‌ها در فصل سرد سال» به‌عنوان یکی از دستور کارهای مهم مورد بررسی قرار گرفت.

نسخه مناسب چاپ