استاندار قزوین:‏‎ ‎سد «بالاخانلو» تا پایان سال آبگیری می‌شود
قزوین ـ خبرنگار اطلاعات: استاندار قزوین گفت: تامین آب شرب باکیفیت یکی از مهمترین اولویت‌های دولت است و از این رو تلاش می‌شود با فراهم کردن شرایطی برای تسریع در پرداخت مطالبات پیمانکار شاهد بهبود روند اجرایی پروژه سد «بالاخانلو» باشیم‏‎.

‎محمد مهدی اعلایی در دیدار از روند اجرایی سد «بالاخانلو» با اشاره اهمیت ساخت این سد برای منطقه جنوب استان قزوین افزود: اعتباراتی از محل سفر رئیس‌جمهوری به استان برای این سد در نظر گرقته شده است، که امیدواریم با پیگیری‌های انجام گرفته هرچه زودتر شاهد تخصیص بخشی از آن به پروژه باشیم‎.

‎وی ابراز امیدواری کرد که با ایجاد شتاب در روند اجرایی پروژه، امسال آبگیری اولیه سد بالاخانلو انجام شود‏‎.‎مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان قزوین هم در این دیدار با ارائه گزارشی از روند اجرای پروژه گفت: سد مخزنی بالاخانلو با هسته رسی در محدوده شهرستان بویین زهرا و بر روی رودخانه «حاجی عرب» از سال ۹۲ در دست احداث است‏‎.‎یدالله ملکی افزود: ظرفیت این سد ۳۸ میلیون و ۵۰۰ هزار مترمکعب بوده و تاکنون بیش از ۷۱ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است‏‎.

‎وی تأکید کرد: مهمترین هدف از ساخت این سد تامین آب شرب ۵ شهر بویین زهرا، سگزآباد، شال، دانسفهان، اسفرورین و ۳۰ روستای منطقه و همچنین تامین و ساماندهی آب کشاورزی ۴۲۰۰ هکتار از اراضی پایین دست سد است. همچنین کنترل سیلاب‌های فصلی رودخانه، تامین نیازهای زیست محیطی و تغذیه مصنوعی به میزان ۴٫۴ میلیون مترمکعب از دیگر اهداف ساخت این سد است. برای ساخت سد بالاخانلو تاکنون حدود ۲۰۰۰ میلیارد ریال هزینه شده است و تکمیل آن به ۵۰۰۰ میلیارد ریال اعتبار دیگر نیاز دارد‏‎.‎از محل اعتبارات سفر رئیس‌جمهوری نیز ۲۰۰۰ میلیارد ریال برای تکمیل سد تصویب شده، که تخصیص آن در سرعت بخشیدن به روند اجرای پروژه بسیار موثر است‎.‎وی، در مورد ساخت خط انتقال آب به طول ۸۲ کیلومتر و تصفیه خانه آب شرب به ظرفیت ۲۵۰ لیتر برثانیه برای این سد، گفت: اسناد و نقشه‌های مربوط به خط انتقال و تصفیه خانه سد «بالاخانلو» تهیه شده و فراخوان آن نیز صورت گرفته است و بزودی پیمانکار آن نیز انتخاب می‌شود‎. ‎ملکی تأکید کرد: این بخش از پروژه بیش از ۷۰۰۰ میلیارد ریال اعتبار نیاز دارد که تاکنون ۱۰۰۰ میلیارد ریال آن از اعتبارات تنش آبی منظور شده است‎.

نسخه مناسب چاپ