سر‌سخن‌/گزارشی از «یورومانیتور»
فردا در آینه امروز
در شرایط اقتصادی کنونی تعداد زیاد جوانان بیکار معضلی بزرگ است. نرخ بیکاری در سال ۲۰۱۰، ۶ر۱۴ درصد بود.این رده سنی، سالهایی است که جوانان در ایران بالغ می شوند و به دنبال کار و استقلال مالی هستند. در خانواده های مرفه تر و به خصوص دختران دیرتر مستقل شده و بیشتر به دنبال ادامه تحصیل هستند. ازدواج نیز در این رده سنی بسیار رایج است. جوانان مجرد تا هنگام ازدواج با والدینشان زندگی می کنند. به طور کلی هزینه‌های اصلی این رده سنی برای تحصیل و ازدواج است.
در این سن افراد اجتماعی و مستقل می شوند. اجتماعی شدن در رستوران ها و کافه ها انجام می شود. جوانانی که خواهان رفتن به خارج از کشور هستند در این زمینه سرمایه گذاری کرده و برای ایجاد رزومه قوی و اخذ پذیرش از دانشگاه ها و اداره مهاجرت تلاش می کنند.
ظاهر در این رده سنی در ایران بسیار مهم بوده و جوانان ایرانی برای بهداشت، آرایش، پوشاک و لباس هزینه بسیاری می پردازند. مصرف سیگار (متاسفانه) رایج شده و تبدیل به معضل بزرگی برای ایران شده است.
زوج های جوان نیاز به اسباب و لوازم خانگی و الکتریکی دارند. هزینه جشن ازدواج در ایران بالاست. در مناطق روستایی ایران میانگین سن ازدواج پایین تر و جشن های ازدواج سنتی تر و کم هزینه تر هستند.زنان جوان تمایل دارند به جای صرف وقت زیاد برای تهیه غذاهای سنتی از غذاهای بسته بندی، فریزری و یا غذاهای آماده استفاده کنند. زوج های جوان و آنهایی که بچه دارند،کمتر به مسافرت می روند زیرا درگیر هزینه های خانواده و اجاره و رهن خانه هستند.
ورزش هایی مثل بدنسازی، شنا و اسکی در میان این گروه سنی رواج دارد. مردهای جوان به بدنسازی علاقه زیادی نشان داده اند. این امر موجب افزایش تقاضا برای موادی مثل پودر پروتئین و دستگاههای ورزشی مثل تردمیل برای خانه ها شده است. زنان جوان که به دنبال تناسب اندام هستند، به ورزش و رژیم روی آورده اند. در نتیجه لباس و کفش ورزشی پرطرفدار شده است.
جمعیت رده سنی ۳۰ سال در ایران در سال ۲۰۱۰ با ۱۶٫۶ درصد رشد ۱۱٫۹ میلیون نفر بود. انتظار می رود این جمعیت تا ۴۲٫۵ درصد در طی دوره پیش بینی رشد کرده و به ۱۷٫۹ میلیون نفر تا سال ۲۰۲۰ برسد. به دلیل تمایل جوانان ایرانی به ازدواج در نزدیکی ۳۰ سالگی، در رده سنی ۳۰ سال اصولا خانواده های جوان با فرزندان نوزاد و یا نوجوان خواهیم داشت. بیکاری در این گروه سنی کمتر است و در نتیجه قدرت مصرفشان نسبت به گروه سنی رده ۲۰ سال بیشتر است.
هزینه اجاره و رهن و نگهداری از کودک اصلی ترین هزینه برای این گروه هستند. مهمانی های شام خانوادگی و بیرون غذا خوردن در تعطیلات بسیار رایج است. در این گروه مسافرتهای داخلی در تعطیلات و در صورت توانایی تورهای خارجی از طرفداران بالایی برخوردار است. افراد در این گروه سنی رتبه دوم در مهاجرت به خارج از کشور را دارند. بسیاری از جوانان ایرانی پس از چند سال کار و تجربه تصمیم به مهاجرت می گیرند. کشورهایی مثل استرالیا و کانادا که به شاغلین با تجربه پذیرش می دهند، هدف جوانان ایرانی برای مهاجرت هستند.
تأثیر این گروه سنی بیشتر زمان خود را در محل کار و یا در خانه صرف خانواده می کنند. اصولا خانم ها خرید می کنند و محصولات با مصرف راحت را ترجیح می دهند. تقاضا برای میوه بسته بندی و منجمد در میان زنان به دلیل کاهش زمان طبخ غذا در حال افزایش است.

code

نسخه مناسب چاپ