موافقت مجلس با طرح اصلاح قانون حمایت از خانواده
نمایندگان مجلس با دو فوریت طرح اصلاح قانون حمایت از خانواده برای حل موانع قانونی دریافت وام ازدواج، موافقت کردند.

سیدمحسن دهنوی عضو هیات رئیسه مجلس به عنوان متقاضی دوفوریت طرح گفت: مجلس شورای اسلامی با پیگیری‌هایش تصویب کرد که وام ازدواج برای زوج زیر ۲۵ سال به ۱۵۰ میلیون افزایش پیدا کند اما فقط ۳۰ درصد از این جمعیت توانسته است وام ازدواج دریافت کنند.

وی توضیح داد: موانع قانونی همچون بدهی مالیاتی، بدهی به افراد و مشمولان غایب نظام وظیفه باعث شده است که امکان دریافت وام ازدواج نباشد و این یعنی بالغ بر یک میلیون نفر از این تسهیلات برخوردار نمی‌شوند لذا در تلاش هستیم این مساله را حل کنیم. این موضوع مشکل تامین منابع مالی ندارد و صرفا باید موانع قانونی رفع شود.

در طرح الحاق یک ماده به قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت آمده است که «در اجرای مواد این قانون در زمینه استفاده از امتیازات و تسهیلات با هدف تشویق فرزندآوری، چنانچه به موجب قوانین خاصی پرداخت این تسهیلات یا ارائه امتیازات، موکول به رعایت شرایط معینی شود یا مشمول ممنوعیت شده باشد، بانکها و موسسات اعتباری مکلفند اعطای تسهیلات و امتیازات فوق را فقط با رعایت این قانون انجام دهند.» محمدرضا پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی محلس هم در مخالفت با دو فوریت طرح الحاق یک ماده به قانون جوانی جمعیت، گفت: طبق گزارش های واصله فقط ۸ سال برای جبران جوانی جمعیت فرصت داریم، اما موضوع مطرح شده به دو دلیل نباید به صورت دو فوریت بررسی شود ؛ نخست این که مجموعه تکالیف برای نظام بانکی بیش از منابع مالی است ، دیگراین که بین منابع و مصارف ترازی وجود ندارد ،از این رو پیشنهاد می شود به جای آنکه در بازه زمانی کوتاه دغدغه دوستان در باره جوانی جمعیت رفع شود اجازه دهند با کار کارشناسی جوانب کاملتری دیده شود و در سرفصل های مختلف مشکلات را رفع کنیم.

درنهایت نمایندگان با ۱۷۰ رأی موافق، با این تقاضا موافقت کردند

وکلای ملت در جریان بررسی طرح اصلاح ماده ۱۸۲ قانون آیین نامه داخلی مجلس هم موافقت کردند که احکام و جدول‌های لایحه بودجه سالانه به صورت جداگانه بررسی شود و بر اساس آن دولت ملکف شده است بخش اول این لایحه را حداکثر تا ۱۵ آبان هرسال به مجلس ارائه کند.همچنین دولت موظف شد حداکثر ۱۰ روز پس از تصویب بخش اول بودجه، با رعایت احکام و سقف های مصوب موضوع بند (الف) این ماده، جداول تفصیلی بودجه را به همراه نسخه الکترونیکی دارای قابلیت خوانش رایانه ای به گونه ای که ارقام تشکیل دهنده و محاسبات مربوط به هر ردیف قابل مشاهده و پیگیری باشد، به مجلس ارسال کند.

نمایندگان مردم در ادامه نشست خود با بررسی کلیات و جزئیات لایحه موافقتنامه بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت جمهوری کرواسی در مورد کمک و همکاری متقابل در امور گمرکی موافقت کردند تا روند امور گمرکی بین دو کشور تسهیل شود.

نمایندگان در جریان رسیدگی به گزارش کمیسیون آموزش درباره لایحه موافقتنامه بین جمهوری اسلامی ایران و سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد (یونسکو) درباره تأسیس مرکز منطقه ای آموزشی و پژوهشی مدیریت خطرپذیری و تاب آوری زلزله برای غرب و مرکز آسیا در پژوهشگاه بین‌المللی زلزله‌شناسی و مهندسی زلزله تهران، به عنوان مرکز گروه (۲) تحت حمایت یونسکو با تمرکز بر مدیریت و کاهش خطرپذیری بلایا، با این لایحه و ماده واحده آن موافقت کردند.

همچنین نامه بیش از ۱۵۰ نفر از نمایندگان درباره حق منطقه عملیاتی موضوع ماده ۱۱۲ قانون تفسیر بند (ج) آن در مورد احیای این حق به شاغلان و بازنشستگان مناطق عملیاتی را قرائت شد.

هرگونه وحدت شکنی آب به آسیاب دشمن ریختن است

رئیس مجلس هم دراین جلسه با بیان اینکه مجلس نماد وحدت بحث های قومیتی و مذهبی و ادیان است، گفت: هرگونه

وحدت شکنی آب به آسیاب دشمن ریختن است که به این نکته باید دقت کنیم.

محمدباقر قالیباف تاکید کرد: توجه کنید اساس پیروزی انقلاب اسلامی، تداوم انقلاب اسلامی، روحیه استقلال و آزادی کشور در گرو وحدت در کشور است.

وی گفت: اگر به تاریخ سیستان و بلوچستان نگاه کنید، همیشه بلوچ های ما مدافع ایران، مدافع استقلال ایران و مبارزان جدی استعمار و استکبار انگلیس بوده اند و مقام معظم رهبری می فرمایند که بلوچ ها وفادار، میهن دوست و ضد تجزیه ایران هستند. اینها

فرصت های ما هستند.

رئیس مجلس با تاکید بر اینکه باید وحدت در کشور حفظ شود، گفت: امروز دشمنان انقلاب اسلامی و در رأس آنها آمریکا و رژیم صهیونیستی، عمل هایی انجام می دهند که عکس العمل در مقابل حرکت های انقلابی و اثر انقلاب اسلامی و قدرت ایران عزیز ماست.باید وحدتمان را حفظ کنیم وپیش برویم.

نسخه مناسب چاپ