تقدیر از یک نوازنده و مؤسسه فرهنگی هنری در جایزه «آقاخان»
 

جایزه‌ موسیقی آقاخان ۲۰۲۲از سیدمحمد موسوی، مدیر مؤسسه فرهنگی- هنری ماهور، تقدیر کرد.

به گزارش ایلنا، سیدمحمد موسوی به واسطه مؤسسه‌اش از سال ۱۳۶۶تاکنون طی همکاری با هنرمندان، آثار متعددی را به شکل مکتوب و شنیداری منتشر کرده است. او همچنین چندین اثر آموزشی با موضوع موسیقی ایرانی و ردیف‌های سازی و آوازی را منتشر کرده که به استادان قدیم و شیوه‌ها و روایت‌های معتبر اختصاص دارند.

موسوی در بخش تحقیقات نیز بیش از ۷۰عنوان موسیقی مناطق مختلف ایران را جمع‌آوری، طبقه‌بندی و منتشر کرده است. از دیگر حوزه‌های فعالیت وی، انتشار نشریه تخصصی موسیقی به نام فصلنامه موسیقی ماهور است که در هر فصل مقاله‌های تحقیقی و توصیفی به قلم صاحبنظران موسیقی به چاپ می‌رسد. یاسمین شاه‌حسینی، (ایرانی) و محمد داود سدوزی مشهور به داودخان (افغان) هم دو نوازنده‌ای هستند که موفق به دریافت جایزه آقاخان شدند.

گفتنی است، رویداد جایزه موسیقی بنیاد آقاخان هر سه سال با هدف ارج نهادن به خلاقیت‌های استثنایی، آموزش و حفظ و احیای هنر موسیقی در چند شاخه برگزار می‌شود. این جایزه در مجموع رقمی معادل ۵۰۰هزار دلار است که میان برندگان تقسیم می‌شود.

بنیاد آقاخان در سال ۲۰۱۹نیز جایزه ویژه «خداوندگار موسیقی» موسوم به «شهنواز» را به محمدرضا شجریان تقدیم کرده بود.

مراسم اهدای جوایز برندگان این دوره، از ۲۹تا ۳۱اکتبر در مسقط پایتخت عمان برگزار می‌شود و همزمان مراسم اهدای جوایز برندگان پانزدهمین دوره جایزه معماری آقاخان نیز در عمان برگزار خواهد شد.

نسخه مناسب چاپ