آموزش و پرورش: اطلس جغرافیایی بازماندگان از تحصیل تهیه شده است
مدیرکل دفتر آموزش دبستانی وزارت آموزش و پرورش اعلام کرد: در حال حاضر اطلس جغرافیایی ایران پهناور را در اقصی نقاط کشور برای شناسایی نقاط دارای کودکان بازمانده از تحصیل رسم کرده و در اختیار داریم و سامانه شناسایی چهره‌به چهره کودکان بازمانده از تحصیل فعال است.

به گزارش ایسنا، محمد محمدی صبح دیروز با حضور در شبکه سوم سیما با بیان این خبر گفت: در دوسال اخیر بحث بازماندگی از تحصیل به‌واسطه شیوع کرونا به یکی از مشکلات تبدیل شده بود. در دوران پساکرونا مهم‌ترین اقدام لازم، تکمیل بانک اطلاعاتی کودکان بازمانده از تحصیل و استفاده از آن اطلاعات بود.به عنوان مثال از ثبت احوال، اطلاعات افراد در محدوده سنی شش تا ۱۷سال که وظیفه رسمی آموزش آنها برعهده ماست را احصاء کردیم، و با اطلاعات دانش‌آموزانی که تا امروز ثبت‌نام کرده‌اند تطبیق دادیم. به این ترتیب تفاوت آمارها مشخص و اطلاعات کودکان بازمانده را در سامانه‌ای مزین به نام سردار شهید محمودوند وارد کردیم .

وی افزود: اکنون وضعیت تحصیل کودکان و نوجوانان از سن شش تا پایان ۱۷سال را به دقت رصد می‌کنیم. یکی از مهمترین مشکلات ما در مبادی ورودی، به‌ویژه اول ابتدایی است. ما ملزم هستیم هرساله نرخ جذب خالص پایه اول ابتدایی را به‌روزرسانی کنیم که یکی از مشکلات ما در این زمینه، دانش‌آموزان بازمانده از تحصیل هستند.

مدیرکل دفتر آموزش دبستانی وزارت آموزش و پرورش ادامه داد: در همین راستا، تمرکز طرح شهید محمودوند نیز بیشتر بر شناسایی چهره به چهره و انسداد مبادی بی‌سوادی در پایه اول متمرکز است. بازماندگی علل مختلفی دارد که کرونا آن را تشدید کرد. ما در حوزه آموزش و پرورش، آموزش کودکان صعب‌العلاج، کودکان کار، مهاجرت‌های داخل و خارج از کشور و عشایر کوچ رو را داریم و با مواردی چون ازدواج زودهنگام دختران در متوسطه دوم در برخی مناطق روبه‌رو هستیم که همین موارد می‌توانند از جمله علل بازماندگی از تحصیل باشند.محمدی گفت: اما در دوره ابتدایی به ندرت دانش‌آموزی داریم که به دلیل عدم دسترسی به مدرسه، از تحصیل بازمانده باشد.

وی با اشاره به اینکه نهادهای دولتی، سمن‌ها، خیریه‌ها، مراکز محلی و حلقه‌های واسط و مردمی در قالب طرح شهید محمودوند پای کار بازگرداندن بازماندگان از تحصیل به مدرسه آمده اند اظهار کرد:در سامانه‌ای که ذیل سامانه جامع دانش‌آموزی کشور (سیدا) تعریف شده است، به ۷۰هزار مدیر مدرسه ابتدایی، ۳۰۰۰راهبر آموزشی و تربیتی و همه معلمان دوره ابتدایی کد دسترسی داده‌ایم.

مدیرکل دفتر آموزش دبستانی وزارت آموزش و پرورش افزود: آنها می‌توانند پیگیری وضعیت سه تا پنج کودک بازمانده از تحصیل در منطقه‌شان را برعهده بگیرند. آدرس کودکان بازمانده در اختیار همکاران ما قرار می‌گیرد و آنها بعد از مراجعه حضوری، اطلاعاتی را به صورت میدانی جمع‌آوری می‌کنند.

محمدی با بیان اینکه پس از بارگذاری مستندات، بخشی در سامانه برای پیشنهاد و انتخاب راهکار بومی جذب کودک بازمانده گشوده می‌شود، گفت: براساس مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی، انعطاف در زمان آموزش و برنامه درسی داریم و تلاش می‌کنیم خودمان را با کودک بازمانده تطبیق بدهیم؛ اگر می‌خواهد غیرحضوری آموزش ببیند، آمادگی‌اش داریم یا راهبران آموزشی ما می‌توانند کلاس سیار تشکیل بدهند. از ظرفیت ان.جی.اوها نیز می‌توانیم استفاده کنیم.

نسخه مناسب چاپ