حجم تجارت غیرنفتی ایران به ۱۰۰ میلیارد دلار می‌رسد
حجم تجارت غیرنفتی ایران به ۱۰۰ میلیارد دلار می‌رسد؛ یعنی اینکه تحریم برای توسعه مناسبات بین دو همسایه نباید مانعی قلمداد شود.

به گزارش روابط‌عمومی سازمان برنامه و بودجه، سیدمسعود میرکاظمی رئیس سازمان و برنامه بودجه در دیدار با “تیگران خاچاطوریان” وزیر دارایی ارمنستان ضمن اعلام این مطلب با اشاره به اهمیت ایجاد مناسبات بانکی و بیمه بین دو کشور، گفت: تهران و ایروان باید با برداشتن موانع موجود، فضا را برای فعالیت بخش خصوصی دو کشور فراهم کنند تا هدف رسیدن مبادلات ایران و ارمنستان به سقف ۳ میلیارد دلار محقق شود و یکی از این راه‌ها، تجارت بر اساس ارزهای منطقه‌ای است که می‌تواند منافع دو کشور را تأمین کند.

معاون رئیس‌جمهوری با اشاره به اهمیت مسیر ترانزیتی شمال – جنوب از طریق ارمنستان گفت: شرکت‌های ایرانی تجربه بسیار خوبی در زمینه راهسازی دارند و ایران آماده است برای توسعه زیرساخت‌ها هرگونه خدمات فنی و مهندسی را به ارمنستان ارائه دهد.

رئیس سازمان برنامه و بودجه با بیان اینکه ایران در ذخایر انرژی رتبه اول دنیا را دارد، تأکید کرد: ارمنستان در کنار قطب انرژی دنیا قرار دارد و ایران از سرمایه‌گذاری ایروان در بخش‌های انرژی استقبال می‌کند.

میرکاظمی ادامه داد: علاوه بر انرژی، ایران توانایی‌های خوبی در صنعت، معدن، داروسازی و علوم نوینی مانند نانوفناوری دارد.در عین حال تولیدات ایران با وجود کیفیت خوب، قیمت مناسبی دارد و حتی امکان صادرات این کالاها از ارمنستان به بازارهای دیگر هم وجود دارد.

وزیر دارایی ارمنستان هم در این دیدار ضمن اعلام آمادگی برای افزایش مناسبات اقتصادی بین دو کشور با اشاره به ظرفیت‌های اقتصادی ایران تأکید کرد: مسیر ترانزیتی شمال به جنوب برای دو کشور اهمیت راهبردی دارد و ما از حضور شرکت‌های ایرانی برای توسعه زیرساخت‌های این مسیر استقبال می‌کنیم.

وی افزود: تجارت دو کشور امسال ۴۰ درصد افزایش داشته و این نشان می‌دهد رسیدن به سقف سه میلیارد تجارت کاملاً شدنی است.

همچنین در دیدار دکتر احسان خاندوزی وزیر امور اقتصادی و دارایی و خاچاطوریان وزیر دارایی ارمنستان، دستیابی به هدف تجارت ۳ میلیارد دلاری در سال، افزایش حجم مبادلات کالا به ۵ میلیون تن و همچنین توسعه و تسهیل روابط مالی، بانکی و تجاری و گمرکی مورد تاکید دو طرف قرار گرفت.

به گزارش شادا، وزیر امور اقتصادی و دارایی در ابتدای این نشست گفت: دولت ایران در پیگیری سیاست همسایگی با تأکید بر حوزه قفقاز بسیار جدی است و امیدوارم هدف گذاری ۳ میلیارد دلار تجارت بین دو کشور که در دیدار بین روسای جمهوری دو کشور مطرح شد، در همین دولت محقق شود.

وزیر دارایی ارمنستان هم با ابراز خوشحالی از اینکه در نخستین دیدار وی از جمهوری اسلامی ایران مباحث بسیار خوبی در زمینه توسعه همکاری های دو کشور مطرح می شود، افزود: پایه و اساس تمام گفتگوها همکاری های طولانی مدت بین دو کشور است و هدف گذاری ۳ میلیارد دلاری برای سطح روابط تجاری و اقتصادی دو کشور نشان دهنده همین پایه های اساسی است .

خاچاطوریان با اشاره به رشد ۲۵ درصدی حجم مبادلات اقتصادی دو کشور در سال ۲۰۲۱ افزود: با توجه به آمار و ارقام ۹ ماهه سالجاری هم پیش بینی می شود که رشد حجم مبادلات بین دو کشور برای امسال بیش از ۴۰ درصد باشد.

نسخه مناسب چاپ